Mabon
Rytuały, przepisy i zaklęcia na róznonoc jesienną
Diana Rajchel
"Przyroda otacza nas zewsząd; nieważne, jak bardzo my, ludzie, staramy się odizolować od natury, ponieważ powtarzające się niezmiennie zmiany pór roku są nieuniknione."
Wrzesień to szczególny czas zarówno dziś jak i u naszych przodków. W tym czasie następuje ważny moment astrologiczny jak i święto w dawnych kulturach i wierzeniach - równonoc jesienna. U Celtów nosi on nazwę Mabon, u Słowian po prostu "Święto Plonów"
Mabon to czas refleksji, wyciągania wniosków z dotychczasowego życia, podsumowań, pozbywania się tego co nam przeszkadza i nie służy naszemu szczęściu. Symbolizuje ciagłe przemijanie, splatanie się ze sobą dobra i zła, istnienie przeciwstawnych sił. To kolejny sabat w ciągu Koła Czasu, który uwzględnia naturalne cykle natury. Według nich nasi przodkowie prowadzili swoje życie, dostosowując działania do kolejnych okresów w roku obrzędowym. Równonoc jesienna to kolejny ważny czas sezonu, kiedy noc i dzień mają taką samą długość, podobnie jak wiosną, lecz tym razem to ciemność opanowuje świat z każdym kolejnym dniem. W jaki sposób można celebrować ten magiczny czas? O tym opowiada książka pt. "Mabon", która została napisana przez Dianę Rajchel.
źr. zdjęcia: www.linkedin.com |
"Mabon" to kolejna propozycja z serii "Sabaty" wydawanej przez Wydawnictwo Iluminatio. Do tej pory ukazały się: "Ostara", "Beltane", "Litha" i "Lammas". Każda z nich ma podobny układ treści, nazwy rozdziałów, stałe tematy, wielkość i szatę graficzną nawiązującą do natury i omawianego święta. "Mabon" została wydana w brązowej kolorystyce, gdyż dotyczy jesiennej pory i przemian w przyrodzie. Książka ma format kieszonkowy i wypełnia ją bogactwo informacjami i praktycznych porad, które pomogą wejść w kolejną fazę roku z nową energią.
"W nawiązaniu do zbiorów dzień celebrowany jest jako festiwal poświęcenia i umierającego boga, oddaje się także cześć słońcu oraz żyznej ziemi."
źródło zdjęcia: cezare-me.deviantart.com |
"Równonoc, targowanie się światła z ciemnością, wywołują silne poczucie straty wraz z odchodzącym latem."
Poznajemy czym są Misteria Eleuzyjskie, którymi zainspirował się Aidan Kelly, a także inne duchowe aspekty Mabon. Dowiadujemy się w jaki sposób dziś poganie celebrują jesienny sabat, jak to robią druidzi, poganie helleńscy, hitenowie a jak poganie celtyccy, neopoganie czy czarnoksięstwo tradycyjne, jak świętuje się w Wielkiej Brytanii, Polsce, Niemczech, u Żydów a jak w Ameryce.
Autorka przedstawia astrologiczne spojrzenie na ten okres, przybliża historię, dawne tradycje, mitologię i wierzenia ludów przedchrześcijańskich. Przybliża dawne rytuały, ludowe piosenki i zwyczaje, które towarzyszyły dawniej w czasie Święta Plonów w Europie. Podpowiada w jako sposób dziś celebrować ten sabat, jakie dekorcje są z nim związane, jakie kolory i motywy powinny zdobić nasze otoczenie. Poznajemy zaklęcia służące przywróceniu porządku w naszym życiu, na znalezienie zgubionego przedmiotu, promujące harmonię i pomyślność we wspólnocie, na przebudzenie ducha aktywisty i wile innych.
Jak w każdym wydaniu SABATÓW, tak i w "Mabon" znajdziemy przykładowe wróżby, przepisy kulinarne, sposoby wykonania ozdób i tradycyjnych przedmiotów nawiązujacych do nastrojów jesiennych a także modlitwy i inwokacje a wśród nich są: Inwokacja do Isztar, Tammuza, Demeter, Kory, Persefony, Plutona, Mabon i innych bóstw oraz Modlitwa Dziękczynna za Plony. Uzupełnieniem tego jest rozdział poświęcony rytuałom związnym z Mabon dla osób świętujących w pojedynkę, w parach i w grupie.
Jak w każdym wydaniu SABATÓW, tak i w "Mabon" znajdziemy przykładowe wróżby, przepisy kulinarne, sposoby wykonania ozdób i tradycyjnych przedmiotów nawiązujacych do nastrojów jesiennych a także modlitwy i inwokacje a wśród nich są: Inwokacja do Isztar, Tammuza, Demeter, Kory, Persefony, Plutona, Mabon i innych bóstw oraz Modlitwa Dziękczynna za Plony. Uzupełnieniem tego jest rozdział poświęcony rytuałom związnym z Mabon dla osób świętujących w pojedynkę, w parach i w grupie.
Mimo, że dziś żyjemy w zupełnie innym świecie niż nasi przodkowie, to jednak nie różnimy się aż tak bardzo. Jednym z podobieństw jest potrzeba odżywiania się i zadbania o bogactwo plonów. Jesteśmy także otoczeni naturą, z której czerpiemy energię, zmieniają się pory roku, pogoda. Różnimy się sposobem zdobywania pożywienia ale zawsze warto wyrazić wdzięczność za to co posiadamy, za dostatek jedzenia i nasze życie. Mabon jest doskonałym okresem, by wspomieć naszych przodków i podziękować za dotychczasowe osiągnięcia i dostatek.
"Jesteśmy kompleksowym wynikiem historii. Nawet najbardziej zwyczajne życie zawiera w sobie pradawne dziedzictwo, wyrażone w postaci zwojów helisy DNA i połączeń zapoczatkowujących nowy byt, nowe spojrzenie na wszystko, co dotychczas nastało."
Poniżej modlitwa za posadzone zimowe cebulki:
Modlitwa o ziarno
Zasiałam ziarno w ziemi,
Przesyłam miłość,
Przesyłam tęsknotę,
Wypełnia się, pęcznieje,
rośnie w górę w kierunku ciepła,
aż nadejdzie czas, kiedy
wystrzeli z ziemi i zatańczy taniec życia.
Książkę można kupić w sklepie:
Rok wydania: 2015
Format: 12,1 x 17,5 cm
Ilość stron: 216
Oprawa: Miękka
Redaktor prowadzący serii: Dominika Dudarew
Redakcja: Anna Strożek
Korekta: Ewa Karczewska
Tłumaczenie: Emilia Niedzieska
Oryginalny tytuł: Rituals, Recipes & Lore for the Autumn Equinox
Seria: Sabaty
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).