piątek, 5 lutego 2016

97. - "Minuta Uważności"


Minuta Uważności
60-sekundowe ćwiczenia mindfulness dla świadomego życia
Simon Parke „Powrót do uważnego życia – świadomego i obecnego – zaczyna się z chwilą, gdy o tym postanowicie.”

W dzisiejszym świecie czujemy się często zagubieni, zagonieni i przez to zmęczeni. Tracimy kontakt z samym sobą i trudno jest zmierzyć się z pojawiającymi się problemami. Jesteśmy zbyt zajęci zapewnieniem sobie komfortowego życia tak, że nie zauważamy drobnych przyjemności i radości, które ofiarowuje nam teraźniejszość. Ciągle spoglądamy w przyszłość dbając, by była ona spełnieniem naszych oczekiwań. Tracimy kontakt z dniem dzisiejszym, nie umiemy skupić się na byciu Tu i Teraz. Ponowne odkrycie siebie, rozbudzenie świadomości, skoncentrowanie na chwili obecnej mozemy doświadczyć dzięki ćwiczeniom Mindfulness zaprezentowanych w książce „Minuta Uważności”. 

źródło zdjęcia: simonparke.com
Simon Parke jest felietonistą, byłym kapłanem, sprzedawcą w supermarkecie oraz autorem licznych skryptów dla telewizji i radia. Mimo swojego wieku jest aktywnym biegaczem. Między innymi sześć razy ukończył maraton Sahary. Mieszka w Stormhaven w domku przy plaży, który otrzymał w momencie, gdy był bezdomny i bez środków do życia. Pracuje dla Narodowej Służby Zdrowia, opieki społecznej i banków europejskich wspierając personel i rozwój osobisty pracowników. Pełni funkcję dyrektora naczelnego The Mind Clinic, która wprowadza praktykę świadomego słuchania w miejscu pracy. Prowadzi rekolekcje, na których pomaga ludziom znaleźć własną, nową drogę w życiu. 

Termin Mindfulness określany jest jako nowoczesny ruch, który ma swoje korzenie w starożytnym buddyźmie i został unowocześniony przez Jon'a Kabat – Zinn'a. To szczególny rodzaj uwagi, która nie osądza, nie ocenia lecz ukierunkowuje nas na teraźniejszość i spokojne przeżywanie chwili. Uczy świadomego doświadczania świata, bez oczekiwań i przyjmowania rzeczy takimi jakie są. Praktyka uważności ma na celu zauważenie tego co dzieje się w naszym umyśle, ciele i duszy w danej chwili. Pozwala człowiekowi na bezpośrednie doświadczanie tego, co dzieje się w jego ciele i umyśle, z chwili na chwilę. Uczy wprowadzania i odczuwania wewnętrznej równowagi bez względu na okoliczności. Dzięki temu możemy wypracować sobie szereg zachowań i reakcji, które pomogą dostrzec nasze prawdziwe Ja. 

Książka jest wyjątkowa już na poziomie wydania. Okładka ma przyjemną w dotyku strukturę, przypominającą aksamit i kojarzącą się z luksusem. Ozdabia ją lśniąca biała grafika, prosta ale przykuwająca uwagę. Oszczędność koloru, żółte litery, rysunek linii tworzących motyw kwiatów wprowadza spokój i nadaje się do kontemplacji. 

To odmienna lektura od wszystkich, które do tej pory miałam okazję przeczytać na temat uważności. Nie udziela ona instrukcji jak być uważnym lecz sprawia, że uruchamiamy wyobraźnię i analizujemy czytany rozdział. Pomaga spojrzeć w prosty sposób na życiowe doświadczenia, na siebie i swoje otoczenie. Teksty wydają się zwykłą opowiastką, przypowieścią czy tezą rzucaną przez autora, lecz gdy wgłębimy się w treść, dostrzegamy głębszy sens przekazu. Odkrywamy w nich odwieczne prawdy, które giną w natłoku myśli i spraw. Zostały tak opracowane, że ich przeczytanie zajmuje mało czasu i stanowią materiał do jednominutowych medytacji. Dzięki temu można je rozłożyć sobie na kolejne dni lub losowo wybrać jedną z nich i skupić swoją uwagę na teraźniejszości. 

jedna z historyjek
Simon Parke zaznacza, że nie jest to kolejny podręcznik uczący uważności lecz zbiór jednostronicowych tekstów, które świetnie nadają się do zastanowienia się. Skierowany został do tych, którzy chcą dokonać zmiany psychologicznej i emocjonalnej. Daje możliwość wypracowania uważności, która że opiera się na trzech elementach: świadomości siebie i świata, życiu teraźniejszością i zaakceptowaniu swojej obecnej sytuacji. Proponuje rozmowę na temat świadomego przeżywania tu i teraz poprzez krótkie historyjki i myśli, które zostały ujęte w siedmiu częściach. Każda z nich zawiera kilkanaście rozdziałów zakończonych zawsze krótkim zdaniem – refleksją, które stanowi esencję przeczytanego tekstu. Razem z autorem zastanawiamy się nad szeregiem zagadnień dotyczących codziennego życia, poglądów, przekonań, rozwoju duchowego, świadomości i różnych emocji. 

Książka wymaga zatrzymania się, zagłębienia się w wygodnym fotelu, pobycia w ciszy i zastanowienia się nad ważnymi sprawami ducha i własnego wnętrza. Pomaga obudzić umysł, duszę i poświęcić chwilkę czasu na krótką medytację. Skłania do zatrzymania się, uspokojenia myśli, odpoczynku od chaosu codziennych spraw i spojrzenia do swojego wnętrza. 

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2016
Rok wydania angielskiego: 2015
Oprawa Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron 224
Format 135×205 mm
Redaktor prowadzący: Beata Szukajt
Redakcja: Irena Zaucha - Nowotarska
Tłumaczenie Marta Borkowska
Projekt okładki: Łukasz Werpachowski
Tytuł oryginału One-Minute Mindfulness: How to Live in the Moment
Wydawnictwo Samsara

2 komentarze:

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).