czwartek, 23 lipca 2015

88. Lammas

Lammas
Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto żniw
Melanie  Marquis


Początek sierpnia to połowa lata, czas słońca, żniw i wakacyjnego odpoczynku. Dawniej był to także czas szczególny, gdyż od zachodu słońca 31 lipca zachodu słońca 1 sierpnia obchodzono święto zwane Lammas, które dziś jest echem dawnego celtyckiego święta żniwnego zwanego Lughnasadh. To jedno z czterech wielkich celtyckich świąt, wyznaczające zbliżający się koniec lata, obchodzone zawsze pierwszego dnia sierpnia. Poświęcone było celtyckiemu bogu Lugha. Lammas związane jest z pełnią lata, kiedy pola pokryte są łanami zbóż. To czas żniw, pierwszych zbiorów i wyrażania wdzięczności za dary natury.Bliższe poznanie tego sabatu oraz towarzyszącym mu zwyczajom pomoże książka "Lammas"

źródło zdjęcia:
www.melaniemarquis.com
"Lammas" została napisana przez Melanie Marquis, która praktykuje magię przez całe swoje życie. Poprzez swoją twórczość pragnie przybliżyć magię ludziom, by mogli w pełni ją wykorzystać w swoim życiu. W maju 2008 roku założyła United Witches by stworzyć globalną sieć czarownic dla uzdrowienia Ziemi. Jest też organizatorką Denver Pagans. Jest autorką książki "The Witch's Bag of Tricks" oraz prac związanych z tematyką pogańską opublikowanych między innymi w "Circle" i 'Pentacle Magazine". W Polsce mozna było poznać ją dzięki książce "Beltaine" i "Sekrety współczesnej wiedźmy". Mieszka w Kolorado w USA. 

"Lammas" to kolejna propozycja Wydawnictwa Illuminatio z serii SABATY. Do tej pory ukazały się: "Ostara""Belatne" i "Litha". Tak jak jej poprzedniczki, została wydana w formie kieszonkowej, w delikatnej szacie graficznej nawiązującej do opisywanego święta. Układ treści jest taki jak w całej serii i obejmuje, oprócz części wstepnej, sześć rozdziałów. Poznajemy dawne zwyczaje i obrzędy naszych przodków oraz różnych kultur, które kultywowały ten ważny czas, współczesne zwyczaje grup rekonstrukcyjnych, wiccan, druidów, czarostwa tradycyjnego i eklektycznego.

"Tak jak widok tęczy na niebie, pierwsze zbiory w danym sezonie niosą nam zapewnienie, że wszystko idzie w dobrym kierunku i że mozemy spodziewać się otrzymania w przyszłości kolejnych zdrowych skarbów, które umożliwią nam przeżycie zimy."

Melanie  Marquis podpowiada jak można celebrować Lammas w mieście, jak na wsi, jak stworzyć własny rytuał, w jaki sposób składać podziękowania bóstwom, przodkom, duchom zmarłych i duchom natury. Podaje obrzędy związane z obfitością, ochroną i płodnością, gdyż takie najczęściej związane są z sierpniowym świętem. Nie brakuje także przykładowych zaklęć, przepisów kulinarnych, modlitw i wezwań. Wśród nich są Inwokacje do Lugha i Danu, medytacja dziękczynna oraz ułatwiajaca kontakt z naturą, modlitwa o poświęcenie chleba, o płodność umysłu, ciała i ducha, modlitwa do nimf o ochronę drzew. Możemy też skorzystać z zaklęcia uspokajającego czy zapewniającego sukces, szczęście i powodzenie, wykonać talizman dobrobytu z energią Lammas oraz skorzystać z wróżb za pomocą kukurydzy, wody, wahadła i nauczyć się prognozować pogodę na najbliższą przyszłość. Poza tym znajdziemy w niej także instrukcje wykonania ozdób Lammas: różdżkę błogosławieństw, wielofunkcyjny magiczny tusz z jagód, kukurydzianą laleczkę oraz dekoracje przeznaczone do wystroju domu.

źródło zdjęcia:
themagickalpen.files.wordpress
Tematyka tej niewielkiej książeczki jest bardzo bogata, napisana przystępnym językiem, dzięki czemu możemy wprowadzić wybrane zwyczaje do naszego roku obrzędowego. 

W dzisiejszym świecie dawny świat odchodzi w niepamięć i nie poświęcamy zbyt dużo uwagi Matce Ziemi. Nasi przodkowie dbali o płodność ziemi, o plony, dziękowali Bogom za obfite zbiory, ponieważ wiedzieli, że nie zaznają głodu zimą. Musieli włożyć sporo pracy i wysiłku, by zadbać o pełne spiżarnie i by nic się nie zmarnowało.

Święto Lammas jest doskonałą okazją, byśmy także teraz pamiętali o dawnych zwyczajach, nie marnowali jedzenia i dbali o środowisko. Jedząc chleb nie martwimy się, że nam go zabraknie, bo w każdym momencie możemy pójść do sklepu i dokupić pieczywo i to w różnych rodzajach. Podziękujmy zatem za dostatek, obfitość i pełne spiżarnie. Pamiętajmy o naszych przodkach i wyraźmy wdzięczność za to co posiadamy.

Książkę można kupić w sklepie:


Wydanie: I
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 216
Format: 21,5 x 17,5 cm
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Redaktor prowadzący: Dominika Dudarew
Redakcja: Anna Strożek
Tłumaczenie: Ewa Karczewska
seria SABATY
Tytuł oryginału: Lughnasadh. Rituals, Recipes & Lore for Lammas

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).