czwartek, 18 czerwca 2015

84. Litha


Litha
Rytuały, przepisy i zaklęcia na przesilenie letnie
Deborah Blake 


"Koło Roku daje nam sposób na to, aby dostroić się do naturalnego cyklu przyrody"

Dzień 21 czerwca w wielu kulturach ma ogromne znaczenie. Jest to czas przesilenia letniego, kiedy slońce coraz dłużej przebywa na niebie, dzień jest coraz dłuższy a noc najkrótsza w roku. Nasi przodkowie uznawali ten moment za magiczny i symbolicznie oznaczał zwycięstwo sił światła nad ciemnością. U Słowian nazywany Kupalnocką albo Nocą Kupały, u druidów to Alban Heflin, w Bułgarii - Enyoven, u Azteków - Uczta Słońca a u Celtów - Litha. Przede wszystkim było to święto Słońca, któremu oddawano cześć i radowano się z jego ciepła. Był to czas wzrostu, obfitości, miłości i radości. Charakter tego okresu, tradycje i symbolikę przybliża nam książka "Litha" napisana przez Deborah Blake.

deborahblakeauthor.com
Deborah Blake jest znaną autorką książek o dawnych wierzeniach oraz licznych artykułów o naszych przodkach. Jej opowiadanie pt. "Dead and (Mostly) Gone" zostało nagrodzone i opublikowane w zbiorze opowiadań "Pagan Anthology of Short Fiction" w 2008 roku. Prowadzi swój Cech Rzemieślniczy czyli sklep, który otworzyła wraz ze swoją przyjaciółką w 1999 roku. Tworzy też biżuterię, czyta tarota i uzdrawia energetycznie. Mieszka na stuletniej farmie wraz ze swoimi pięcioma kotami, które towarzyszą jej we wszelkich działaniach magicznych.

"Litha" jest trzecią książką z serii Sabaty, która przybliżą dawne wierzenia, które odeszły w niepamięć i teraz ponownie wracają, by przypomieć o zwyczajach praktykowanych przez naszych przodków. Została ona skierowana do kręgów wiccańskich, neopogańskich i wszystkich tych, którzy chcą zintegrować się z Matką Ziemią i naturalnym rytmem roku. Jednak warto, by każdy z nas przypomniał sobie skąd pochodzimy i jakie obyczaje żyją do dziś w naszych świętach.

Książka ma taki sam układ treści jak poprzednie sabatowe wydania: "Ostara" i "Beltaine". Wiedza zawarta została w sześciu rozdziałach. Jednak każda z publikacji ma innego autora a raczej autorki. Na początek mamy przypomnienie wiadomości o Kole Roku, starodawnych miejscach kultu, dawnych obrzędach. Poznajemy historię Lithy, mitologię, bogów i boginie symbolikę i genezę nazwy święta. Autorka podpowiada w jaki sposób można dziś celebrować ten szczególny czas w mieście, na wsi i w każdym dowolnym miejscu. Poznajemy różne ścieżki i odmiany nurtów kultywujących dawne zwyczaje. Dowiadujemy się jak to robią współcześni i neodruidzi, neopoganie a jak do tego podchodzi tradycyjne Czarostwo i Wiccanie. Motywem przewodnim jest kontakt z Matką Ziemią i Ojcem Słońcem oraz miłość. 

www.wiccantogether.com 

Stałym elementem w czasie Lithy były wróżby i magia, stąd znajdziemy w poradniku także zaklęcia oparte na naturze, żywiołach, ziołach i kamieniach. Wśród nich jest magia leczniczej wody uruchamiajaca uzdrawiajace energie, rytuał powitania świtu jako zaklęcie w żywiole powietrza, zaklęcie dla ognia, by wzmocnić swoje siły i rytuał dla ziemi przywołujący dobrobyt. Poznajemy też ludowe i współczesne formy wróżbiarskie wykorzystujące tarota, runy i sny.

Poszczególne święta mają swoje własne motywy, kolory i energie, które odgrywają istotną rolę także w wyborze potraw, które są podawane podczas sabatowych uczt, dlatego nie brakuje w publikacji przepisów kulinarnych mających na celu dostarczyć nam nie tylko wrażeń smakowych ale przyciągnąć energię obfitości, zdrowia i uczcić bogów. Całości dopelniają odpowiednie dekoracje i wyroby rękodzielnicze. Deborah Blake udziela wskazówek jak ozdobić dom i wykonać "Wianki Słońca", "Łódki Wikingów", magiczne miotły, podarunki dla ptaków, miłosną saszetkę, poduszeczkę słodkich snów, drewnianą różdżkę i leszczynową różdżkę poszukiwacza. Dodatkiem są inwokacje, modlitwy, afirmacje i medytacje, by uzyskać łączność z bogami i letnimi wibracjami.

Książka jest niewielkich rozmiarów, podobnie jak dwie poprzednie, lecz zawiera mnówstwo ciekawostek i informacji o przesileniu letnim. Napisana przystępnie i konkretnie, dzięki czemu jej czytanie nie jest nudne, gdyż każdy z rozdziałów niesie ze sobą porcję solidnej wiedzy. 

źr. zdjęcia: deviantart.net
W dzisiejszym zabieganym świecie coraz bardziej zapominamy o swoich korzeniach i naszych przodkach. Wprowadzenie chrześcijaństwa spowodowało spustoszenie w ludzkich umysłach i sercach. Odwrócili się oni od przeszłości i nauki z niej płynącej. Czujemy się coraz bardziej zagubieni i odłączeni od natury. Powrót na jej łono może przynieść tylko korzyści. Jednym ze sposobów jest akcentowanie ważnych momentów wyznaczanych przez naturalne Koło Roku. W czasie Lithy wystarczy udekorować dom letnimi kwiatami w kolorach żłótych, czerwonych lub złotych, ustawić figurki bogów, upiec kruche ciasteczka z rozmarynem lub pieczywo bogów, zapalić świeczkę i wrócić na moment do czasów, kiedy prawa natury rzadziły światem. Być może przywołamy dawne wspomnienia naszej duszy i poczujemy magię tego niezwykłego czasu. 

"Wykorzystaj światło panujące podczas lata, bowiem pomoże ci ono dostroić się do światłą, które wszyscy nosimy w sobie. Pozwól, aby blask slońca świecącego ci nad głową przypominał ci o tym, że powinnaś patrzeć na życie optymistycznie i pozwolić, aby twoje własne wewnętrzne światło zaświeciło z siłą dostrzegalną dla reszty świata."

Książkę można kupić w sklepie:

Nr wydania: 1
Rok wydania: 2015 
Format: 121 x 175 mm
Ilość stron: 216
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Redaktor prowadzący serii: Dominika Dudarew
Redakcja i korekta: Anna Strożek
Tłumaczenie: Anna Alochno - Janas
Grafika: Mickie MuellerTłumacz: Anna Alochno-Janas
Tytuł oryginalny: Midsummer. Rituals, Recipes & Lore for Litha

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).