czwartek, 12 marca 2015

74. Ostara

Ostara
Rytuały, przepisy i zaklęcia na równonoc wiosenną
Kerri Connor


"Każda z pór roku do nas szepce" 

Wiosna to jedna z piękniejszych pór roku, gdyż to właśnie wtedy przyroda budzi się z zimowego snu. Czując tę zmianę, zwierzęta chętnie wychodzą ze swoich legowisk, kwiaty wychylają swoje barwne łebki ku słońcu, drzewa puszczają świeże, młode listki a ptaki coraz śmielej śpiewają umilajac nam czas. Wszystko wokół nabiera kolorów, świeżości, zapachów, dni stają się coraz dłuższe co sprawia, że jesteśmy optymistycznie nastawieni do życia, częściej się uśmiechamy, wychodzimy z domów, zakładamy lżejsze ubrania i cieszymy się wiosenną aurą przebywając na łonie natury. Chcąc zintegrować się z tymi przemianami i jeszcze bardziej poczuć tę atmosferę możemy zastoswać rytuały i zwyczaje związane z czasem wiosennym. Z taką intencją powstała książka pt."Ostara", która wprowadza nas w świat wierzeń, obyczajów i magii. 

amazon.com
Jej autorką jest Kerri Connor - Najwyższa Kapłanka wiccańskiego kowentu The Gathering Grove. Mieszka w rejonie Chicago w stanie Ilinois. Od ponad 25 lat odprawia swoje rytuały, którymi dzieli się w książce "Ostara." Napisała trzy książki oraz stworzyła stronę "The Pagan Review" na której zamieszcza recenzje produktów pogańskich.Publikuje takze swoje artykuły w czasopismach i biuletynach takich jak "Sage Women", "PanGaia" i "New Witch" 

W wielu dawnych kulturach okres budzenia się przyrody był niezwykle ważnym momentem w rocznym cyklu obrzędowym. Nasi przodkowie żyli zgodnie z rytmem natury i swoje życie dostosowali do jej reguł. W dniach 20 - 21 marca następuje Równonoc Wiosenna. Wówczas dzień i noc trwają tyle samo godzin. Dla ludów przedchrześcijańskich był to początek roku i nosił różne nazwy, np. u Słowian były to Jare Gody, u Celtów Alban Eiler, Eostre lub Ostara. Słowo "Ostara" pochodzi od imienia bohini Eostre, o której możemy przeczytać także w niniejszej publikacji. 

Książka "Ostara" jest pierwszą pozycją z serii "Sabaty", która ma na celu przybliżenie świata dawnych zwyczajów, obrzędów i rytuałów praktykowanych przez dawne kultury. Cykl skierowany został do kręgów wiccańskich, neopogańskich i wszystkich tych, którzy chcą zintegrować się z Matką Ziemią i naturalnym rytmem roku. W ramach tej serii ukaże się osiem publikacji. Każda z nich będzie poświęcona innemu sabatowi a ich treść będzie ujęta w sześć rozdziałów, których tytuły będą niezmienne. 

Każdy z rozdziałów zaczyna się przyjemną,
delikatną grafiką
Rozdział I Stare Praktyki czyli historia, tradycje zaczerpnięte z dawnych wierzeń i mitologii. 
Rozdział II Nowe praktyki czyli jak współcześnie obchodzi się dane święto w kręgach neopogańskich 
Rozdział III Zaklęcia i Wróżby czyli rytuały zwiazane z określoną porą roku 
Rozdział IV Receptury i rękodzieła czyli o dekorowaniu swojego otoczenia wraz z przepisami na ten czas. 
Rozdział V Modlitwy i wezwania czyli gotowe przykłady formułek do praktycznego zastosowania i wzmocnienia obrzędów. 
Rozdział VI Rytuały Świąteczne zawiera trzy pełne rytuały opracowane z myślą o praktykujących w pojedynkę, w grupach lub w parach. 

Na końcu - dodatek w postaci pojęć użytych w książce związanych z opisywanym sabatem. Zostały one ułożone w tematyczne grupy uwzględniające cel zastosowania i słowa klucze przypisane danemu okresowi. 

Książka "Ostara" jest przejrzysta, przystępnie napisana, konkretnym językiem i zrozumiały stylem. Jej treść ma zwięzły charakter, bez nadmiernego rozwlekania tematu. Każda z głównych części posiada podrozdziały, które związane są z jej głównym wątkiem. Została wydana w formacie kieszonkowym o wymiarach 12.5 x18cm co stwarza możliwość sięgnięcia po nią w każdej chwili, nawet poza domem, gdyż z powodzeniem zmieści się np. w damskiej torebce. Mimo mniejszych rozmiarów, jej treść jest bogata w wiedzę na temat święta Ostara. 

twistedjournalofjale.files.wordpress.com
Autorka opisuje nie tylko zwyczaje jednej kultury ale przybliża życie w tym czasie zarówno na półkuli południowej jak i północnej. Sięga do mitów greckich, rzymskich, celtyckich, skandynawskich, słowiańskich,egipskich i innych. Przedstawia bogów, boginie, obrzędy, rytuały, kolorystykę, genezę Wielkanocy, symbolikę związaną z Ostarą. Udziela rad jak celebrować ten czas, w jaki sposób wzmocnić własną energię, oczyścić ciało, umysł i otoczenie, by wejść w nowy cykl bez balastu z przeszłości. Zachęca do zabaw, wychodzenia z domu, wsłuchiwania się w głosy natury, obserwowania zwierząt, duchowego przeżywania święta, skupienia się na swoim wnętrzu i przywrócenia równowagi życiowej. Zwraca uwagę na to co jest ważne w okresie Równonocy Wiosennej i podpowiada jak możemy wprowadzić do swojego życia harmonię i pomyślność. 

Sabat Ostara to chwile, kiedy dobrze jest zatrzymać się na moment, zwolnić, zrelaksować się, pomedytować, wyciszyć się, udekorować swoje otoczenie i celebrować czas odnowy, nadziei i oczyszczenia, by z nowym zapasem sił podążać dalej swoją ścieżką. Daje okazję, by zacząć pracę nad sobą.

"Kultywujemy nasze wewnętrzne pola i sadzimy na nich własne emocjonalne, mentalne, duchowe, a nawet fizyczne uprawy, których plony mamy nadzieję zebrać pod koniec jasnej połowy roku." Dlatego należy dobrze przygotować się do pracy jaka czeka nas w ciągu roku. Bez względu na to jakie mamy plany, co chcemy osiągnąć, warto pamiętać o dawnych obrzędach i zwyczajach, by w naszym dzisiejszym, zabieganym świecie zwrócić swoją uwagę na Matkę Naturę i jej dary. 

Ksiażkę można kupić w sklepie: 


Wydanie: I 
Rok wydania: 2015 
Premiera: 2015-03-05 
Wymiary: 12.5x18.0cm 
Ilość stron: 216 
Seria: Sabaty 
Okładka: miękka ze skrzydełkami 
Redaktor serii: Dominika Dudarew 
Redakcja: Anna Strożek 
Tłumacz: Anna Alochno-Janas 
Tytuł oryginału: Ostara. Rituals, Recipes & Lore for the Spring Equinos

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).