piątek, 31 lipca 2015

89. 365 rozkładów tarota


365 rozkładów tarota
Podręcznik do codziennej praktyki
Sasha Graham


"Dialog tarocisty ze swoimi kartami jest ognistym, emocjonalnym doświadczeniem prowadzącym do świadomego podejmowania decyzji i wprowadzania zmian."

Poznając jakąkolwiek metodę dywinacyjną, bardzo często ich podstawą jest znajomość układów, według których rozkładamy karty. Jest to ważny element w większości dywinacyjnych metod i stanowi podstawę odczytywania każdych kart. Stosowane są one przy różnych okazjach i są świetnym narzędziem do porozumiewania się z wybraną talią. Najczęściej rozkłady są do prezentowanej wiedzy związanej z określonym systemem wróżbiarskim. W książkach jest ich bardzo dużo, lecz brakuje publikacji wypełnionej szeroką gamą rozkładów na różne okazje. Tę lukę wypełniła propozycja pt. "365 rozkładów tarota", która jest wyjątkowym poradnikiem do codziennego zastosowania.

źródło zdjecia: www.amazon.com
Sasha Graham zdobyła tytuł magistra z dziedziny literatury i religii w Hunter College, jednak swoją dalszą drogę życiową związała z Tarotem. W czasie swojej nauki w Tarot School otworzyła swoją prywatną praktykę Tarota. Zyskała szybko sławę w mediach i wśród celebrytów. Jej książki zyskały pozytywne recenzje w takich gazetach jak: "The Wall Street" i "The Daily News." Jest zapraszana do audycji telewizyjnych i radiowych, w których opowiada o swojej pasji i miłości do Tarota. Organizuje i prowadzi kursy oraz różne wydarzenia związane właśnie z Tarotem. Mieszka w Nowym Jorku. W Polsce można było poznać jej twórczość dzięki książce "Tarot. Odkryj przyszłość z kart tarota" z 2011 roku. Już w niej można było poznać jej oryginalne podejście do tarota, o którym opowiada w nowatorski sposób. Również w swojej najnowszej publikacji można poczuć ten szczególny styl i atmosferę. 

Sasha spostrzegła, że na rynku wydawniczym jest wiele tytułów z liczbą 365, podających przesłania na cały rok, medytacje, różnego rodzaju porady a wśród nich brakuje tematu związanego z Tarotem. "Czasami autor wybiera temat, a czasami to temat wybiera autora. 365 rozkładów Tarota było tym przypadkiem - to książka wybrała mnie." I tak powstał praktyczny, przejrzysty, pełen wskazówek i informacji poradnik, który świetnie nadaje się do codziennego stosowania. 

Poradnik został w całości poświęcony rozkładom, które zostały rozpisane na każdy dzień roku. Są wśród nich takie, które nawiązują do bajek, bogów, bogiń, mitycznych stworzeń, astrologii, ezoteryki, ale też do bardziej przyziemnych spraw takich jak finanse, miłość, praca, kariera, zdrowie. Niektóre z nich analizują nasz rozwój duchowy, kreatywność czy duchowość, pomagają poczuć magię świąt, szczególnych dni, energetykę tarota i natury. Nie są one przeładowane treścią, lecz przekazują podstawową wiedzę inspirują do własnych poszukiwań.

przykładowa strona
Każdy rozkład został przypisany kolejnym dniom kalendarza i połączony z określonym tematem. Razem z nim stanowi odrębną całość. Ich nazwy nawiązują do omawianego zagadnienia i są niezwykle pomysłowe, np. "Baletnica", "Wiosenne Kwiaty", "Poszukiwanie partnera z pomoca boga Śiwy", "Letnia zabawa" czy "Nowe Życie." Niektóre z nich od razu ujawniają czego dotyczy dany układ: "Nowe Życie", "Szczęśliwe Małżeństwo", "Półmetek", "Gotowość do rodzicielstwa" czy "Siedem dni tygodnia".

Wyodrębnione są trzy główne części (co widać na powyższym zdjęciu ):

TEGO DNIA czyli charakterystyka dnia, ważne wydarzenie z nim związane aktualne lub z przeszłości. 
STRESZCZENIE ROZKŁADU czyli opis jego idei, przeznaczenia, na czym się on opiera i jakiej odpowiedzi udziela. 
ROZKŁAD KART czyli opis poszczególnych pozycji wraz ze szkicem pokazującym sposób ułożenia kart.

Uzupełnieniem są ciekawostki zamieszczone na marginesie strony, które nawiązują do głównego tematu dnia i rozkładu. Elementem dopełniającym całości jest pojedyncza karta z talii "Tarot Uniwersalny" oraz jej podstawowe znaczenie. Każda z nich jest doskonale dopasowana do tematyki danego rozkładu co dodatkowo pomaga w przyswajaniu tarotowej wiedzy. Niestety, wizerunki kart są czarno - białe, a szkoda, bo "Tarot Uniwersalny" jest niezwykle barwną talią. 

Dzięki zaprezentowanym rozkładom możemy uzyskać odpowiedzi na różnego rodzaju pytania dotyczące wielu zagadnień zarówno o charakterze duchowym jak i związanymi z codziennymi sprawami. Na końcu książki został zamieszczony alfabetyczny spis rozkładów, pogrupowanych tematycznie. Dzięki temu możemy łatwiej możemy odnaleźć interesujący nas temat.Autorka zachęca do codziennych rozmów z Tarotem, gdyż jest to często stosowana praktyka w nauce czytania kart. Jednak można wybrać interesujący nas rozkład, który akurat jest nam potrzebny. 

Poradnik dostarcza wiele ciekawych informacji nie tylko o Tarocie lecz także z różnych dziedzin życia, faktów historycznych, ezoterycznej wiedzy, znanych postaciach, naszych przodków. Przede wszystkim jest bogatym zbiorem różnorodnych rozkładów, do których uczymy się dobierania właściwych pytań i umiejętności czytania kart. Zostały one opracowane z myślą o tarocie ale z powodzeniem można je zastosować do innych metod dywinacyjnych. 

Sasha podkreśla podkreśla jak ważna jest umiejętność stawiania pytań, bez których trudno jest rozpatrywać jakąkolwiek sferę życia. Dobrze ułożone pytania i odpowiednio dobrany rozkład są niezwykle pomocne w prognozowaniu przyszłości czy udzielaniu porad za pomocą Tarota. Dlatego napisała poradnik, by każdy korzystajacy z niego znalazł swoją prawdę, uzyskał odpowiedzi na swoje dylematy i znalazł radość w odkrywaniu własnej drogi. 

"Rozkładanie kart każdego dnia to nie tylko doskonały sposób na zgłębanie tajników Tarota, ale również rytuał dla setek, a nawet tysięcy czytających."

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania w USA: 2014
Rok wydania polskiego: 2015
Wymiary: 16.0 x 23.5 x 2.3 cm
Ilość stron: 400
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Redaktor prowadzący: Dominika Dudarew
Redaktor: Paulina Portykus - Woźniak
Tłumacz: Monika Szczęsny
Korekta: Paulina Portykus-Woźniakri
Oryginalny tytuł: 365 Tarot Spreads. Revealing the Magic in Each Day

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).