czwartek, 26 marca 2015

76. Wyznania maga


Wyznania maga
Praktyka magiczna życia codziennego
Lon Milo DuQuette


"W magiji nie chodzi o to, 
żeby przeprowadzać operacje magiczne.
Celem magiji jest bycie magiem."

źródło zdjęcia: czarymary.pl
Lon Milo DuQuette to znany piosenkarz, artysta, wybitny uczony, mówca oraz autor 14 książek o magii i okultyźmie, przetłumaczonych na 12 języków. Krytycy nazywają go jednym z najbardziej szanowanych i rozrywkowych pisarzy i wykładowców w dziedzinie zachodnich tradycji mistycznych. Od 1975 DuQuette był krajowym i międzynarodowy oficerem zarządzającym Zakonem Templariuszy Wschodu, jeden z najbardziej wpływowych magicznych społeczeństw XX wieku. Zajmuje się magiją, Kabałą i zachodnimi tradycjami duchowymi. Swoją dzialalność łączy ze zdrowym rozsądkiem i poczuciem humoru. To jest bardzo odczuwalne w książce "Wyznania Maga". Jak sugeruje tytuł, ma ona charakter biograficzny ale z elementami praktycznego stosowania magiji. Od kilkudziesięciu lat jest żonaty – Constance to jego miłość ze szkoły średniej – co uważa za swoje największe magiczne osiągnięcie. Mają dorosłego syna Jeana-Paula.

Rozdziały są krótkie i zaczynają się
mądrymi sentencjami i myślami
Lon Milo DuQuette to nie pseudonim lecz autentyczne imię i nazwisko autora. Jego ojciec nalegał, by nigdy go nie zmieniał, nawet jesli chodzi o pisownię, gdyż ma ono w sobie magiczne znaczenie. Jako dziecko miał problem z przystosowaniem go do siebie lecz w dorosłym życiu polubił swoje miano i jest ono dla niego doskonałą wizytówką. Podkreśla, że imię jakie jest nam nadane ma ogromne znaczenie dla każdego, gdyż jest "zaklęciem magicznym służącym do przywoływania twojej osoby." Dźwięk powstający przy jego wypowiadaniu sprawia, że identyfikujemy się z nim a ono ma na nas szczególny wpływ. Dlatego warto je polubić i docenić.

Autor pokazuje na swoim przykładzie, że do magicznego życia nie potrzeba wyszukanych ceremonii, drogich rekwizytów czy odpowiedniego stroju. Wystarczy czyste serce, intencja i nieco kreatywności a ze zwykłych rzeczy możemy stworzyć niezwykłe akcesoria, które z powodzeniem spełniają swoją magiczną rolę. Będąc magiem, nie musimy z niczego rezygnować ani poświęcać. By nim zostać trzeba po prostu robić to co się lubi, skupić się na poznawaniu siebie i cieszyć się życiem. Uświadamia, że nie potrzebujemy zewnętrznych mistrzów, nie musimy wstępować w jakiekolwiek magiczne zgromadzenia lecz w swoim zaciszu domowym możemy stworzyć niecodzienną atmosferę. 

Książka uzupełniona została zdjęciami
z rodzinnego albumu. Każde z nich jest
obszernie opisane.
"Jesteś i zawsze będziesz swoim własnym wszechświatem. Jesteś szkołą magiji domowej, w której przebywa jeden nauczyciel i jeden uczeń. Jesteś całym zakonem mistycznym. Nawet jeśli pewnego dnia zaczniesz pobierać nauki od jakiegoś wielkiego mistrza albo wstąpisz do potężnego zakonu okultystycznego i zostaniesz jego adeptem, w dalszym ciągu będziesz mieć przed sobą te same przeszkody i wyzwania, które masz przed sobą dzisiaj. W dalszym ciągu będziesz musiał przeprowadzać wszystkie operacje magiczne sam. Zawsze będziesz praktykować w samotności. "

Książka została napisana lekkim językiem z humorystycznym zabarwieniem, co sprawia, że czyta się ją z zainteresowaniem. Forma przypomina opowiadanie, w które wplecione są porady, wskazówki i rytuały. Sięgając po tę lekturę z nadzieją na magiczne rytuały i przepisy, możemy się zawieść, gdyż nie jest to celem tej książki. Intencją napisania książki "Wyznania Maga" było podzielenie się swoimi historiami, by każdy mógł skorzystać z jego magicznego doświadczenia i zrobił własny użytek z prezentowanej wiedzy. Jej oryginalny tytuł jest odmienny od polskiego i brzmi: "Homemade Magick" czyli "Magia Domowej Roboty."

Autor nie do końca był z niego zadowolony, gdyż nie oddawał on dokładnie istoty przekazywanej treści. Uważa on, że każde działanie magiczne jest "głęboko osobistym przedsięwzięciem i domowej roboty". Zagłebiając się w kolejne strony książki muszę przyznać autorowi rację, gdyż nie jest to typowa publikacja o magii, jakie możemy znaleźć na rynku wydawniczym. Tak jak sugeruje tytuł polskiego wydania - jest to raczej opowieść o życiu maga i jego niezwykłej drodze. Wśród wielu anegdotek osobistych i z życia rodzinnego zostały wplecione praktyczne wskazówki, porady i działania magiczne. Przekazuje swoją wiedzę na podstawie ponad czterdziestoletniego życia i magicznych dośwwiadczeń. Poznajemy zarówno jego dobre i złe chwile.

"Magija jest procesem – odbywaną krok po kroku podróżą mającą na celu samodzielne i dobrowolne rozwijanie własnej osobowości. Proces ten musi zachodzić w kontekście wszystkich możliwości, obowiązków, atutów, przeszkód, ograniczeń i zrządzeń losu (szczęśliwych lub pechowych), które otrzymujesz od życia i które są wynikiem twoich własnych działań."

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: 1
Rok wydania zagranicznego: 2014
Rok wydania polskiego: 2015
Wymiary: 14.5x20.5cm
Oprawa: Miękka
Tłumacz: Maciej Lorenc
Redakcja: Marczuk Aleksandra
Oryginalny tytuł: Homemade Magick: The Musings & Mischief of a Do-It-Yourself Magus

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).