piątek, 20 lutego 2015

73. Jak zaspokoić apetyt, głód życia i pragnienie szczęścia?


Jak zaspokoić apetyt, głód życia 
i pragnienie szczęścia?
Metoda Chopry na trwałą utratę wagi, świetne samopoczucie i lekkość duszy
Deepak Chopra 
"Ciało jest fizycznym odzwierciedleniem wyborów dokonywanych w ciągu całego życia."

źródło zdjęcia: blogs-images.forbes.com
Deepak Chopra znany jest na całym świecie i nikomu nie trzeba go przedstawiać. Jest znanym ekspertem w dziedzinie duchowości i medycyny naturalnej. Jest lekarzem, mówcą, filozofem i pisarzem pochodzenia indyjskiego. Zdobył wykształcenie w zakresie chorób wewnętrznych i endokrynologii. Należy do Amerykańskiego Kolegium Lekarzy, Amerykańskiego Stowarzyszenia Endokrynologów Klinicznych i jest adiunktem Programów Wykonawczych w Kellogg School of Management na Northwestern University. Od ponad dziesięciu lat, bierze udział jako wykładowca w aktualizacji w zakresie chorób wewnętrznych rocznej imprezy sponsorowanej przez Departament Harvard Medical School Kształcenia Ustawicznego oraz Wydziału Lekarskiego, Beth Israel Deaconess Medical Center. Jest współzałożycielem Amerykańskiego Instytutu Zdrowia oraz Centrum Dobrego Samopoczucia swojego imienia. Napisał ponad 70 książek, w których zwraca uwagę na związki ciała, umysłu i duszy. Inspiruje w nich do zmiany życia i podpowiada jak odnieść sukces, prowadzić zdrowe, bogate i długie życie. 

W swojej najnowszej książce pt. "Jak zaspokoić apetyt, głód życia i pragnienie szczęścia?" pragnie, byśmy zrozumieli przyczyny nadwagi lecz nie zamierza powielać rad i wskazówek jakie można znaleźć w rożnych poradnikach lecz pokazać jak można zmienić swoje nawyki żywieniowe i właściwą wagę ciała na całe życie. Wymienia wiele przyczyn niewłaściwego odżywiania się i podpowiada jak je wyeliminować. Pomaga zrozumieć, że "idealna waga jest najbardziej naturalnym stanem" jaki możemy osiągnąć. Diety, które są obecnie bardzo modne i popularne tak naprawdę są drogą pełną wyrzeczeń, co prowadzi do niepowodzeń w odchudzaniu się. Dzieje się tak, gdyż opierają się one na niewłaściwej motywacji i nieumiejętności rozpoznawania sygnałów naszego ciała. Głównymi winowajcami są między innymi niezwracanie uwagi na skład zjadanych produktów, utrata kontroli nad swoim apetytem, wybieranie dużych porcji, jedzenie wskutek emocji, łagodzenie stresu codziennego życia, sięgani po artykuły o dużej zawartości tłuszczu i inne. Kluczem do utraty wagi jest nasza swiadomość, gdyż wszelkie przeszkody tkwią w umyśle. Od dziecka nabieramy złych nawyków i przyzwyczajeń, które w efekcie szkodzą naszemu ciału.

"Wielkim błędem odchudzania się jest unieszczęśliwanie się dzisiaj, aby jutro było lepiej."

Deepak uważa, że problemem nie jest jedzenie wogóle, lecz objadanie się, uleganie zachciankom, pokusom i przekąskom, dlatego uczy kontrolowania naszych nawyków, odwracania uwagi od nadmiernego jedzenia i rozpoznawaniai wyzwalaczy. Zadając sobie proste pytanie "Na co mam apetyt" uświadamiamy sobie czego nam w życiu brakuje i co chcemy sobie zrekompensować jedzeniem. Swoje spostrzeżenia opiera na własnych poszukiwaniach i doświadczeniach a także na najnowszych odkryciach medycyny tradycyjnej i alternatywnej. Podkreśla, że utrata wagi nie ma nic wspólnego z reżimem diet lecz związana jest z naszą świadomością. Zrozumienie przyczyn nadmiernego jedzenia jest podstawową kwestią w drodze do lepszej sylwetki i życia. Najczęściej nie zdjaemy sobie sprawy, że prawdziwego powodu objadania się. Tłumaczymy, że jesteśmy głodni ale czy naprawdę tak jest? Jakie są tego przyczyny? Depresja, stres, złosć, jakieś niepowodzenie, utrata czegoś, żal - to tylko niektóre z nich. 

Deepak zachęca do słuchania własnego organizmu, gdyż to my sami najlepiej wiemy czego nam potrzeba. Uważa, że łączymy potrzebę jedzenia z poczuciem szczęscia i spełnienia. Skłania do zastanowienia się nad sobą, swoimi potrzebami w momoencie sięgania po kolejną kanapkę czy inną przekąskę. W tym celu proponuje krótki test, który uświadamia co nami kieruje w takiej sytuacji. Quiz zawiera najczęstsze przyczyny sięgania po jedzenie. Dzięki niemu możemy odkryć nasze tzw. wyzwalacze, które sprawiają, że zaczynamy się objadać. 

Głównym tematem książki jest metoda opracowana przez Deepak'a Chopra'ę. Autor namawia, by spróbować zastosować jej zasady przez 30 dni z otwartym umysłem a w zamian otrzymamy trwałe, holistyczne zmiany, równowagę oraz spełnienie na poziomie fizycznym, emocjonalnym i mentalnym. Będziemy pełni werwy, energii, nasze samopoczucie poprawi się, a dzięki właściwym decyzjom wzbogacimy nasze życie i zyskamy lepszy wygląd. 

źródło: www.illuminatio.pl
"Wisienką na torcie" są przepisy na lekkie dania, śniadania, przekąski, desery, zupy, sałatki, dipy, sosy i napoje. Zostały one opracowane specjalnie na potrzeby tej książki przez kucharzy z Centrum Chopry. Zebrali oni ulubione receptury wypróbowane i uznane przez licznych gości odwiedzajacych Centrum. 

Książka została skierowana do tych osób, które wielokorotnie próbowały bez skutku zmienić swoje nawyki żywieniowe, czują spadek energii, mają nadwagę, są niezadowoleni ze swojego wyglądu i życia. Została dobrze napisana, przystępnym językiem, bez zbędnych naukowych formułek. Autor obiecuje, że dzięki jego wiedzy i metodzie będziemy jedli tylko wtedy, gdy będziemy naprawdę mieli ochotę a nie pod wpływem emocji i jakiejś sytuacji. Uświadamia, że lepiej jest zaspokoić swoje pragnienia niż odmawiać sobie czegoś na co mamy ochotę ale surowe zasady diety to uniemożliwają. Wszystko zależy od naszego umysłu co tak naprawde powinniśmy jeść. Wykazuje zależność między umysłem i ciałem, odkrywa metody dokonywania właściwych wyborów, opanowania emocji i przemiany negatywnego myślenia w pozytywne podejście do życia. 

Polecam wszystkim tym, którzy mają obsesję na punkcie diet i zdrowego odżywiania się. Wraz z lekturą tej publikacji można zrozumieć o co tak naprawdę chodzi w skutecznym odchudzaniu.

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: 1
Rok wydania angielskeigo: 2013
Rok wydania polskiego: 2014
Ilość stron: 248
Format: 16 x 24 cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Tłumacz: Ryszard Oślizło
Redakcja: Alicja Szóstka
Tytuł oryginalny: "What Are You Hungry For?: The Chopra Solution to Permanent Weight Loss, Well-Being, and Lightness of Soul"


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).