poniedziałek, 29 lutego 2016

99. - "Podręcznik Kart Lenormand"


Podręcznik Kart Lenormand
Kurs dokładnego i praktycznego przepowiadania przyszłości 
Rana George 


"Mądrości nie da się zdobyć. 
Sami musimy ją odkryć wyruszając w podróż,
której nie może podjąć za nas nikt inny"
                                         - Marcel Proust

W dzisiejszych czasach, przy intensywnym rozwoju techniki, elektroniki, komputerów, wydawałoby się, że przewidywanie przyszłości czy szukanie porad w kartach jest przestarzałe i dotyczy zamierzchłych czasów. Tymczasem można zauważyć wysyp różnych wróżek, doradców, wieszczów korzystających z różnorodnych systemów mantycznych. Metod i narzędzi wróżebnych istnieje bardzo dużo i każdy wróżbita ma swoją ulubioną metodę. Wśród nich są też tacy, którzy posługują się niewielkimi, kolorowymi kartonikami i z nich prognozują najbliższe wydarzenia lub doradzają w ważnych sprawach życiowych. Wiele osób zauroczyły te wyjątkowe karty i rozpoczynają swoją podróż duchową i ezoteryczną, mając je za swoich doradców. Tym delikatnym i ciekawym kartom poświęcona została książka „Podręcznik Kart Lenormand.”

ww.tarotschool.com
Rana George dorastała w kraju targanym przez wojnę domową i nie było jej łatwo funkcjonować w swoim środowisku. Pochodzi z Libanu. Urodziła się w Bejrucie w rodzinie, w której od ponad dwóch stuleci obecni byli sławni jasnowidze i medium. Od najmłodszych lat interesowała się kartami i wykazywała zdolność jasnowidzenia i jasnosłyszenia. Obecnie mieszka w Teksasie razem z mężem i trójką synów. Jako szanowana osobowość wśród społeczności dywinacyjnej, prowadziła liczne warsztaty i kursy związane z systemem Lenormand oraz była konsultantką przy powstawaniu kilku talii Lenormand. W swoim dorobku ma wiele artykułów na temat wróżenia. Jej przygoda z kartami Lenormand trwa już od ponad 30 lat. 

„Podręcznik Kart Lenormand” jest osobistą podróżą Rany z tą niezwykłą talią. Zaprasza do niej wszystkie osoby, które są zafascynowane nimi i chcieliby dowiedzieć się więcej. Przedstawia w niej tradycyjne znaczenia kart oraz rzuca nowe spojrzenie na techniki wróżbiarskie. Pragnie odkryć nie tylko przesłania poszczególnych kart ale też zachęcić do własnych poszukiwań i odkrywania tajemnic kart Lenormand. 

Motywem przewodnim książki jest wizerunek klucza, który zdobi zarówno okładkę jak i poszczególne rozdziały. Klucz jest symbolem zamykania i otwierania drzwi. W talii Lenormand to karta atutowa, magiczna lampa lub karta życzeń. Odsłania lub odkrywa ona to, co nieznane. Ma wiele znaczeń. W przypadku poradnika otwiera przed nami kolejne drzwi prowadzące do poznania kolejnych sekretów poszczególnych kart. Okładka zaprasza do zajrzenia do środka i wkroczenia na ścieżkę poznania. Jej oprawa jest niezwykle barwna i wprost magiczna. Kurtyna odsłania nam ogromny klucz, przez który możemy dostrzec symbole z kart Lenormand tworzące tajemniczy świat. 

„Posiadanie Klucza pozwala nam na wejście do tajemniczych wymiarów; daje nam władzę i odpowiedzialność decydowania, prawo wolnej woli”. 

Rana George wręcza nam klucz do wiedzy, którą zebrała na podstawie swoich doświadczeń i ponad trzydziestoletniej praktyki. Prezentuje swój sposób spojrzenia na karty Lenormand, ich interpretacji i pracy z nimi. Przekonuje, że wróżenie tym systemem to prosta, przystępna i łatwa do poznania metoda. Dzięki tej talii możemy wykonywać codzienne odczyty, uzyskiwać odpowiedzi na każde pytania, znaleźć rozwiązanie problemu czy uzyskać poradę w sytuacji, gdy nie wiemy jak dalej postąpić. Do właściwego zrozumienia tego, co karty chcą nam przekazać potrzebne są podstawy wiedzy o Lenormandach, konsekwencja i nauka poprzez ćwiczenia. Każdy może stworzyć osobistą nić porozumienia z kartami. Autorka podpowiada jak to osiągnąć, w jaki sposób pracować z systemem Lenormand i utrwalać z nimi więź. Przytacza wiele przykładów ze swojego życia, które pomagają zrozumieć specyfikę języka w czasie odczytów i różnych sytuacjach życiowych. 

„Nie ma żadnych symboli, które są w ściśle określony sposób pozytywne lub negatywne. Ich relatywny charakter często waha się, zależnie od sąsiednich kart i danej sytuacji. Można więc patrzeć na negatywną kartę w pozytywnym świetle i na odwrót.”

Na początku autorka nakreśla charakter książki, wprowadza w świat dawnych wieków i początków wróżbiarstwa, podkreśla ważną rolę symboliki, kreśli istotne cechy kart Lenormand, korzyści z płynące pracy z nimi i zachęca do skorzystania z ich możliwości. To zaledwie preludium do dalszej podróży. Wprowadza wiedzę umiejętnie, stopniując napięcie i wprowadzając kolejne elementy opowieści, której finałem jest rozkład Wielkiej Tablicy. 

Część I kreśli zarys historyczny kart, podpowiada jaką talię wybrać, na co zwrócić uwagę, jak z nimi postępować. Przedstawia sposoby interpretacji, ich znaczenie, podpowiada jak odnaleźć własny kontakt z Lenormandami, pracować z nimi i od czego zacząć. Uczy stawiania właściwych pytań, używania sygnifikatora, karty głównej i prowadzenie dzienniczka spostrzeżeń. Dzieli się też wspomnieniami o własnych początkach znajomości z Lenormandami. 

„Ufaj sobie: wątpliwość jest twoim wrogiem numer jeden.”


W część II przyglądamy się 36 kartom. Każda z nich została szczegółowo opisana pod względem symboliki i znaczenia w różnych aspektach życiowych. Na początku poznajemy szczegóły i symbolikę karty, dowiadujemy się jak autorka ją postrzega i jakie dodatkowe skojarzenia wywołują. Przedstawia możliwości interpretacji w kontekście pytań o przyszłość, charakter mężczyzny lub kobiety, pracę, miłość, zdrowie, finanse, instytucje, miejsce oraz określenia czasu i udzielania porad. Ukazuje też jaką orientację ma dana karta – pozytywną, negatywną czy neutralną. Na koniec Rana przedstawia swoją osobistą historię związaną z omawianą kartą, interpretację w ułożeniu w Wielkiej Tablicy i niektórych połączeń.

„Każda z kart Lenormand zawiera symbol; każda z nich jest niczym słowo w języku talii. Sensowna interpretacja zależy od kontekstu, w jakim słowo zostało wypowiedziane.”

W części III autorka uczy interpretowania różnych zestawień kart z użyciem rozkładów i ćwiczeń rozwijających umiejętność prowadzenia odczytów. Zaczyna od łatwych układów, prostych do zrozumienia aż do rozbudowanych takich jak Wielka Tablica, która została dokładnie omówiona i zilustrowana. Oprócz tego najważniejszego rozkładu poznajemy ćwiczenie kombinacji, Linię Odpowiedzi, rozkład Kwadratu, Decyzji, Astrologiczny, Piramidy, Krzyża i Odmieniający Przyszłość. Każdy z nich został obszernie przedstawiony i uzupełniony prawdziwymi przykładami z praktyki autorki. Dzięki temu możemy zobaczyć w jaki sposób karty łączą się ze sobą w logiczne zdania, współgrają znaczeniami i przedstawiają rzeczywistość.

„Wisienką na torcie” jest siedem dodatków na końcu książki, które są skrótowym ujęciem podstawowych informacji. Poznajemy najważniejsze fakty z życia Mademoiselle Marie Anne Adelaide Lenorand ujęte chonologiczne wraz z przypisanymi datami wydarzeń, dowiadujemy się jak określać sygnifikator, kartę główną, w jaki sposób stosować klasyczne znaczenia kart osobowych, które uzupełniają poszczególne karty Lenormand. Poznajemy domy Wielkiej Tablicy i ich atrybuty, podstawową charakterystykę kart pozytywnych, negatywnych i neutralnych oraz technikę z użyciem Tarota. 

Książka Rany George uporządkowała i uzupełniła moją dotychczasową wiedzę. Niezwykle interesujący okazał się sposób interpretowania Wielkiej Tablicy, która wielu osobom sprawia trudność. Nowe spojrzenie zyskałam też poznając odcienie znaczeniowe kart, które zostały podzielone na karty działania, opisowe, atmosfery i czasu. 

„Podręcznik Kart Lenormand” to świetna propozycja dla osób początkujących lecz także dla tych, którzy już rozpoczęli swoją przygodę z Lenormandami, gdyż mogą uzupełnić ich wiedzę. Na polskim rynku brakuje książek na ten temat. Wiele informacji można znaleźć w internecie, lecz często są one sprzeczne i powodują mętlik w głowie. Rana George stworzyła poradnik bogaty w zagadnienia, wskazówki i praktyczne porady pomagające przyswoić sobie znaczenia poszczególnych kart i ułatwiające ich odczytywanie w konkretnych pytaniach. Przekonuje, że talia Lenormand jest dla każdego. To łatwy, prosty ale i skuteczny system dywinacyjny, który jest odpowiedni dla wszystkich chcących rozpocząć swoją przygodę z kartami. 

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania: polskiego 2016
Rok wydania w USA: 2014
Wymiary: 16.5x23.5
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 416
Redaktor prowadzący: Agnieszka Piktel
Redakcja: Małgorzata Szewczyk
Tłumacz: Piotr Woźniak
Korekta: Paulina Potrykus-Woźniak
Oryginalny tytuł: The Essential Lenormand: Your Guide to Precise & Practical Fortunetelling


2 komentarze:

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).