czwartek, 20 sierpnia 2015

90. Spokój UmysłuSpokój umysłu
Jak być w pełni obecnym
Thich Nhat Hanh"Człowiek emanujący spokojem, szczęściem i opanowaniem inspiruje wszystkich wokół. Przyczynia się do wytworzenia kolektywnej energii uważności i spokoju, która wzmacnia i przekształca nas wszystkich."

Życie we współczesnym świecie niesie ze sobą wiele trosk, stresu, chorób, różnych nieprzyjemnych zdarzeń. Reagujemy wówczas złością, niepewnością, nie potrafimy się skoncentrować i nie dostrzegamy otaczajacego nas piękna. Wykonujemy codzienne czynności bo musimy, idziemy do pracy zniechęceni, wracając do domu jesteśmy zmęczeni i nie mamy ochoty na nic. Dzieje się tak, gdyż funkcjomujemy w przestarzałym sposobie myślenia o ciele i umyśle. Postrzegamy je jako oddzielone od siebie co sprawia, ze niepotrzebnie cierpimy i nie umiemy znaleźć szczęścia. Zbyt skupiamy się na materii i fizyczności. Najwyższy czas zrozumieć, że do szczęścia nie potrzebujemy spełnienia kolejnej zachcianki, lecz zintegrowania ciała i umysłu. Powinniśmy nauczyć się bycia obecnym tu i teraz dla siebie i dla całej planety. Jak osiągnąć wewnętrzną równowagę i świadomie korzystać z życia podpowiada mistrz Thich Nhat Hanh w książce "Spokój umysłu"

"Ludzie mają skłonność do utożsamiania szczęścia ze sławą, władzą, bogactwem i przyjemnościami zmysłowymi. Wiemy jednak, że pogoń za tego rodzaju rzeczami moze dostarczać wielu cierpień. Musimy więc myśleć o szczęściu w zupełnie inny sposób. Kiedy rozwijamy w sobie spokój, pojawia się w nas jasność, współczucie i odwaga."

źr. zdjęcia: www.amazon.com
Mistrz Thich Nhat Hanh jest wietnamskim mnichem buddyjskim, mistrzem Zen, nauczycielem, pisarzem, poetą i aktywistą ruchów pokojowych. Gdy miał 16 lat, wstąpił do klasztoru buddyjskiego. Od 1949 roku jest mnichem. Ukończył studia  w Stanach Zjednoczonych na Uniwersytecie Princeton oraz wykładał na Uniwersytecie Cornella i Uniwersytecie Columbia. Od 1963 był aktywnym działaczem w Wietnamie na rzecz powstrzymania wojny wietnamskiej. W Sajgonie założył organizację "Młodzieżowa Szkoła Służby Społecznej". Jej zadaniem było organizowanie szkół i szpitali oraz odbudowywanie zniszczonych wiosek. Był także redaktorem naczelnym wydawnictw Zjednoczonego Kościoła Buddyjskiego oraz założycielem wydawnictwa "La Boi Press". Jak widać, jego życie jest bogate i obfitujące zwłaszcza działalnością pokojową. W swoim dorobku ma ponad 100 książek, które zostały przetłumaczone na wiele języków. Promuje na całym świecie pokojowe rozwiązanie konfliktów i jest jednym z czołowych duchowych przywódców buddyjskich zajmując drugie miejsce po Dalajlamie.  Od 1982 r. mieszka w założonym przez siebie ośrodku Plum Village w departamencie Dordogne na południu Francji. Opublikował ponad 100 książek. Do dziś aktywnie uczestniczy w wygaszaniu konfliktów na całym świecie (m.in. konfliktu izraelsko-palestyńskiego). Włada biegle francuskim, angielskim, chińskim, sanskrytem, pali, japońskim oraz, oczywiście, wietnamskim. 

Mistrz Zen czerpie z mądrości buddyjskiej ale także ze współczesnej nauki. Pokazuje jak wygląda nasz świat i uzmysławia do czego doprowadzają negatywne emocje, niewłaściwe postępowania i brak równowagi wewnętrznej. Receptą na poprawę życia jest zjednoczenie ciała i umysłu. Uświadamia, że kiedy zamartwiamy się, odczuwamy strach, boimy się przyszłości, ogarnia nas smutek, żal albo gdy ciagle wracamy do przeszłości, wówczas poddajemy się emocjom i nas umysł jest wówczas oddzielony od ciała a my znajdujemy się w stanie nierównowagi. W efekcie jesteśmy nieobecni w teraźniejszości, nie potrafimy się skoncentrować na sobie i otaczającym nas świecie. Nie potrafimy dostrzegać piękna w codzienności, tracimy kontakt z z samym sobą. 

Książka jest treningiem ukierunkowanym na uważność i osiągnięcie spokoju w każdej sytuacji. W poszczególnych rozdziałach poznajemy kolejne kroki prowadzące do udoskonalenia naszego wnętrza. Każde słowo jest tutaj ważne, niesie ze sobą mądrość i zrozumienie. Jego sposób pisania i przekazu jest niezwykle łagodny, spokojny i ten nastrój udziela się w czasie czytania kolejnych stron książki. 

Mistrz oferuje techniki, inspirujące teksty, uspokajające ćwiczenia kontemplacyjne pomagające poradzić sobie z blokującymi nas przyzwyczajeniami, ograniczeniami, chaosem myśli i zachowań. Ćwiczenia są bardzo proste, pomagają zwrócić uwagę na swoje wnętrze i wznieść świadomość na wyższy poziom. Skupiają się one na pracy z ciałem i umysłem i mają na celu wprowadzenie do naszego życia spokoju, jasności, uważności, współczucia, odwagi a przede wszystkim miłości. Są wplecione w tekst co sprawia, że można je wykonać od razu a dzięki temu aktywnie przyswajamy prezentowaną wiedzę. 

Każdy z dziesięciu rozdziałów zawiera część teoretyczną i praktyczną. Jeden jest kontynuacją drugiego. Zaczynamy od podstaw czyli świadomego oddychania, łączenia ciała i umysłu, harmonizowania ciała, łączenia się z własnym wnętrzem i byciem w teraźniejszości. Uczymy się jednoczyć ciało i umysł, świadomie oddychać, czuć swoje ciało, powrotu do naszych ciał, świadomej uważności, chodzenia w medytacji, relaksacji, uspokajania umysłu. Poznajemy cztery jakości szczęscia: spokój, jasność, współczucie i odwagę, zasady medytacji całego ciała, uspokojenie go a tym samym uzyskanie spokoju i świadomości własnej fizyczności. 

Polecam książkę wszystkim poszukującym własnej drogi i wskazówek do uzyskania spokoju i równowagi wewnętrznej. Dzisiejsze tempo życia nie sprzyja wyciszeniu się a wiele osób nie potrafi się skoncentrować otoczeniu, dostrzegać piękna w codziennym działaniu dlatego sa niezadowoleni z siebie i z tego czego doświadczają. Nauki mistrza Zen wprowadzają nasze ciało i umysł w stan uważności, dzięki której możemy bardziej świadomie podążać swoją ścieżką duchową. Uważa on, że: "W teraźniejszości istnieje wiele rzeczy, wiele cudów, które warto doceniać i za któe można być wdzięcznym." 

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania: 2015
Wymiary: 14.5x20.5x1 cm
Ilość stron: 120
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Redaktor prowadzący: Beata Szukajt
Redakcja: Grzegorz Krzymianowski
Tłumacz: Maciej Lorenc
Oryginalny tytuł: Peace of mind: Becoming Fully Present
Seria: Samsara

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).