czwartek, 28 maja 2015

83. Bóg jeszcze nie umarł


Bóg jeszcze nie umarł
Co fizyka kwantowa mówi o naszym pochodzeniu
Amit Goswami 


"Współczesna nauka wzięłą swój początek ze starań, by uwolnić się od tyranii terroryzmu religijnego. Prawda jest naturalnie prawdą, więc nic dziwnego, że nauka odkryła boga na nowo."

Pojęcie boga zmieniało się przez wieki. Nasi przodkowie dostrzegali boskość w przyrodzie, w drzewach, gajach, lasach. Wszelkie niewytłumaczalne zjawiska i zdarzenia przypisywali bogom. Bogom składano ofiary, dziękowano za plony, proszono o pomyślność, w imię boga zabijano. Przez rózne kultury postrzegany jako karzący, srogi i wymagający pan i władca, któremu należy się posłuszeństwo i pokora. Wśród współcześnie żyjących ludzi nadal funkcjonują podzielone opinie na jego temat. Zwłaszcza osoby mocno wierzące nie przyjmują odmiennych opinii, które negują wizerunek boski stworzony przez chrześcijańskie dogmaty. Jaka jest więc prawda o bogu? Kim naprawdę jest bóg? Czy naprawdę istnieje, a jeżeli tak, to w jaki sposób można to udowodnić? Tą kwestią zajęłą się nauka, dzięki której możemy poznać prawdę. Badania te pozwalają spojrzeć na ten temat w nowy sposób. Jednym z naukowców, który poświęcił wiele lat na badania istoty boga jest Amit Goswami, który napisał książkę "Bóg jeszcze nie umarł". Uważa on, że fizyka kwantowa jest w stanie wyjaśnić wiele zagadnień, które trudno wytłumaczyć tradycyjnymi metodami.

źr. zdjęcia: czarymary.pl
Amit Goswami jest emerytowanym profesorem, fizykiem kwantowym i pionierem paradygmatu nauki zwanej „nauką w obrębie świadomości". Wykładał fizykę teoretyczną na Uniwersytecie w Oregonie. Napisał wiele książek fizyki kwantowej i świadomości; praktyk na polu duchowości i transformacji; sam siebie nazywa aktywistą kwantowym. Brał udział w filmach dokumentalnych takich jak "Dalajlama renesansu czy "Quantum Działacz". W Polsce ukazały się takie tytuły jak: 'Kwantowy Umysł", "Lekarz Kwantowy", "Fizyka Duszy".

Każda religia nazywa boga inaczej i postrzega go na swój sposób. Chrześcijanie, hindusi, muzułmanie, buddyści czy żydzi mają swój określony wizerunek boga i utarte poglądy na jego temat. Mimo to można zauważyć pewne zbieżne elementy. Przede wszystkim funkcjonuje obraz boga jako stwórcy, który zarządza światem, nie można go fizycznie zobaczyć i dotknąć, gdyż jest on poza wszelką materią. Inną doktryną jest to, że kieruje się on pozytywnymi cechami, wśród których najważniejsza jest miłość, do której wszyscy powinniśmy podążać.

Amit Goswami uznaje wizję srogiego boga za przestarzałą i opowiada o nim w ujęciu fizyki kwantowej. Przedstawia swoje dokonania i wnisoki w formie naukowej rozprawy, starając się w prosty sposób przedstawić nowe spojrzenie na istnienie boga. Pragnie w ten sposób przyspieszyć proces ponownego odkrycia boga i przyjęcia go do świadomości społeczeństwa i kultury, ale odrzucając przestarzały jego wizerunek. Autor przedstawia w niej dwa rodzaje naukowych dowodów na istnienie boga. Pierwszy z nich określa go jako "boską sygnaturę kwantową" natomiast drugi zwiazny jest z subtelnymi wymiarami rzeczywistości. 

Treść rozprawy została podzielona na pięć części. Poznajemy w nich naukowe spojrzenie na boga, różne opinie naukowe, tradycyjne i religijne. Dowiadujemy się jak fizyka kwantowa go postrzega, czym są  boskie kwantowe struktury, na czym polega przyczynowość ogólnej, nielokalności kwantowej i przemiany w poglądach na temat boga. Ukazuje dlaczego nasze doświadczenia zewnętrzne i wewnętrzne mają istotne znaczenie z punktu widzenia nauki. Znajdujemy w niej zagadnienia natury psychologicznej, związane materią, źródłami naszego pochodzenia. Opowiada o nowej psychologii i odkrywa sposoby, które ukazują "umysł boga". Odnosi się do snów, różnych stanów świadomości, reinkarnacji, moralności, altruizmu, zasadności stosowania homeopatii, akupunktury, technik wróżbiarskich i radiestezji.  Zadaje szereg pytań, snuje wątpliwości, przedstawia różne zdania, przykłady przyczynowości odgórnej takie jak miłość, kreatywność, transformacja, uzdrawianie, które udowadniają istnienie boga. 

"Jeżeli podejdziecie do nauki w odpowiedni sposób i z odpowiednim nastawieniem, będziecie mieli dzięki niej okazję uświadomić sobie istnienie boskiej świadomości i przeżyć transformację."

Książka nie jest łatwą lekturą, gdyż pisana jest w naukowy sposób i przeznaczona raczej dla osób interesujących się fizyka kwantową i jej odkryciami, jednak warto do niej zajrzeć, gdyż odkrywa przed nami nowe fakty ukazujące sens naszego życia wraz z boskim prowadzeniem. Kieruje swoje słowa zarówno do sceptyków, jak i ludzi mocno wierzących a także do młodych naukowców podpowiadając jak można pogodzić duchowość z nauką i poprzez nią zbliżyć się do boga. Odnosi się także do nauk Jezusa ukazując podobieństwa między tym co on głosił a co odkrywa fizyka kwantowa dziś. Poglądy i dowody zaprezentowane przez nieg skłaniają do przemyśleń, analizy i zrewidowania własnych poglądów. Od dzieciństwa karmieni jesteśmy religijnymi dogmatami i być może Amit Goswami sprawi, że zrewidujemy je tak, że zaczniemy sami baczniej przyglądać się temu, co jest nam podawane jako pewnik.

"Niezależnie od tego, jaki obraz boga aktualnie was zadowala najbardziej, mam nadzieję, że uda wam się sprawiedliwie ocenić dowody i teorie przedstawione tu przez mnie. W końcu bóg zajmował miejsce w ludzkich umyslach przez wiele tysiącleci i podejrzewam, że wywarło to na was choćby niewielki wpływ."

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie I
Rok wydania polskiego: 2015
Format: 14,5x20,5 cm
liczba stron: 344
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Redaktor prowadzący: Beata Szukajt
Redakcja: Grzegorz Krzymianowski
Tłumacz: Bartłomiej Kotarski
Tytuł oryginalny: "God Is Not Dead: What Quantum Physics Tells Us about Our Origins and How We Should Live"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).