środa, 3 września 2014

59. Dzika Strona Jedzenia


Dzika strona jedzenia
Utracone ogniwa zdrowego odżywiania
Jo Robinson


Kiedy pierwsi rolnicy zaczęli uprawiać ziemię, nie spodziewali się, że wraz z nowymi umiejętnościami stopniowo zaczną oddalać się od natury i prawdziwego smaku jedzenia. Rewolucja agrarna spowodowała, że dziś nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo zmieniły się owoce i warzywa, które w swojej pierwotnej formie miały o wiele więcej zalet. To co kupujemy w supermarketach, często nie przypomina produktu wyjściowego, które w naturalnym środowisku zasobne jest w wielokrotnie większej ilości składniki odżywcze. Owoce i warzywa przebywają długą drogę zanim trafią na nasze talerze. Przechowywanie, transport, polepszanie smaku, wprowadzanie nowych gatunków, zmechanizowanie rolnictwa, genetyczne zmiany powodują utratę wielu cennych wartości. Wiadomo, że niemożliwy jest całkowity powrót do natury i czerpanie z jej zasobów. Możemy jednak wydobyć z warzyw i owoców to co jest w nich najlepsze i przywrócić im utracony smak i wartości odżywcze. Tego jednak musimy się na nowo nauczyć. Jest to możliwe dzięki książce: "Dzika strona jedzenia".

źródło zdjęcia: www.eatwild.com
Jo Robinson jest dziennikarzem śledczym, która spędziła ostatnie 15 lat na poszukiwaniu informacji naukowych na temat przywracania składników odżywczych w owocach, warzywach, nabiale i mięsie. Prowadząc swoje dociekania, dowiedziała się, że straty te nastąpiły nie 100 lat temu lecz wiele tysięcy lat temu, kiedy człowiek porzucił naturalną, dziką roślinność i zaczął wprowadzać zmiany żywieniowe i hodowlane. Jest autorką lub współautorką 14 książek, które zdobyły sławę na całym świecie. To uznana aktywistka żywieniowa, która uczy czerpania korzyści płynących z chowu zwierząt i produkcji rolnej. Mieszka i pracuje na Vashon Island, wiejskiej wysepce w pobliżu Seattle w stanie Waszyngton, gdzie w swoim ogrodzie uprawia wiele zdrowych i pysznych odmian warzyw i owoców polecanych w tej książce.

"W porównaniu z naturalnie rosnącymi owocami i warzywami, odmiany stworzone przez człowieka zawierają znacznie mniej witamin, minerałów i niezbędnych składników."

Rolnictwo od tysiącleci jest podstawą życia, jednak współczesne uprawy to przede wszystkim rośliny bogate w cukry, tłuszcze i węglowodany, które zbyt mocno szkodzą naszemu zdrowiu. Eksperci żywieniowi już dawno stwierdzili, że najlepsza dieta to ta, która jest bogata w błonnik, fitoskładniki a tych jest coraz mniej, gdyż tracimy je w wyniku złego nimi gospodarowania. Dieta niskoglikemiczna pozwala zachować niski poziom glukozy we krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia takich chorób jak rak, choroba wieńcowa, stany zapalne, otyłość i cukrzyca.

tekst z okładki książki
Jo Robinson dementuje wiele mitów i przekonań na temat jedzenia. Pomaga wybierać takie odmiany warzyw i owoców, które zachowały jak najwięcej składników odżywczych, które występowały w najdawniejszych rodzajach roślin, zanim człowiek nauczył się je uprawiać i modyfikować. Uczy dokonywania świadomych wyborów podczas codziennych zakupów i umiejętności odróżniania zdrowych produktów spośród wielu propozycji na rynku. Na przykład: wybierając brzoskwinie dobrze jest kierować się ich kolorem. Uważa się, że te, które mają jaskrawą barwę są zdrowe i korzystne dla naszego organizmu. Tymczasem to te jaśniejsze, z białym miąższem zawierają dwa razy więcej składników odżywczych niż te o miąższu żółtym. Karczoch - mimo że jest szary - jest jednym z najzdrowszych warzyw. Marchewka gotowana w całości i dopiero potem pokrojona, ma bardziej słodki smak i zwielokrotnia swoje działanie. Pomidory poddawane obróbce cieplnej zyskują wzrost cennego likopenu. Takich ciekawostek jest w książce bardzo dużo. Zmieniają one nasze spojrzenie na świat warzyw i owoców. Kupując je na targu lub przynosząc z własnego ogrodu mamy wpływ na to czy będą one dla nas zdrowe. Ich jakość zależy od nas i od naszego postępowania w czasie ich obróbki i przechowywania. 

Dzisiejsze rolnictwo i przemysł spożywczy nastawieni są na obfitość plonów i finansowe korzyści. W efekcie produkuje się żywność coraz gorszej jakości. Istnieje wiele odmian roślin tego samego gatunku dlatego warto wiedzieć które z nich są smaczne a jednocześnie najlepsze dla naszego zdrowia. 

"Jeśli będziesz wybierał współczesne odmiany o największej zawartości składników odżywczych, to zwiększysz swoją ochronę przed wieloma chorobami i uciążliwymi dolegliwościami, nie tracąc czasu i pieniędzy. Będzie ci również łatwiej osiągnąć doskonały stan zdrowia."

Książkę można kupić w sklepie:Wydanie I
Liczba Stron 360
Format B5 (16,5 X 24 cm)
Rok Wydania 2014
Oprawa Miękka ze skrzydełkami
Redakcja: Dariusz Łukaszewicz
Tłumaczenie: Zuzanna Kaszkur
Tytuł oryginału: Eating on the Wild Side: The Missing Link to Optimum Health

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).