środa, 22 marca 2017

126. - "Dzikie przebudzenie"


Dzikie przebudzenie
Dziewięć pytań, które uratowały mi życie
Mary Daniels


                  
„Życie staje się dla nas droższe i cenniejsze, gdy dostrzegamy wokół siebie drobne cuda i cieszymy się przywilejem bycia po prostu człowiekiem”.
- Tim Hansel

Życie każdego z nas przypomina drogę, po której podążamy kierując się drogowskazami i tym dokąd chcemy dotrzeć.Droga ta wije się wzdłuż wielu doświadczeń, sytuacji, spotkań, które odciskają nie raz swoje piętno w naszej świadomości. Czasami jest ona łatwa, prosta i przyjemna ale bywa też trudna, z trudnymi lekcjami do przerobienia. Przekonała się o tym autorka książki „Dzikie przebudzenie”, której ścieżka zaczęła na pewnym etapie staczać się w dół. 

źr.zdjęcia: Mary-httpmarydaniels.co.uk
Mary Daniels jest pisarką, trenerką personalną, inspirującą mówczynią, matką i prawdziwą „dziką kobietą”. Większość swojego dorosłego życia poświęciła pracy z ludźmi będących w trudnych sytuacjach społecznych, wykorzystując swoją naturalną zdolność przekuwania każdych problemów w sukces. Pełniła też funkcję zastępcy dyrektora w organizacji z kręgu mind - body - spirit „Alternatices”, jednej z najdłużej działających w Wielkiej Brytanii. Jej praca duchowa, mentorska i trenerska została doceniona w postaci licznych nagród. Zaproszono ją do składu Rady Doradczej prestiżowego programu mentorskiego "The Educational Panel for The Prince’s Charity Mosaic". Była też nominowana do nagrody "Mentor of the year". 

okładka oryginału
źr. zdjęcia: www.amazon.co.uk
Droga do tego rodzaju sukcesów była trudna i długa, o czym możemy się przekonać czytając historię jej życia. Trudne dzieciństwo, w którym brakowało prawdziwej miłości spowodowało, że poszukiwała jej przez wiele lat, pragnąc akceptacji, zrozumienia i szczęścia ze strony innych ludzi. Stworzyła wokół siebie pozory związku, dostatku i miłości lecz czuła, że okłamuje samą siebie.

Pewnego razu dotarło do niej, że ma dość. Była zmęczona fizycznie, emocjonalnie i mentalnie. Na zewnątrz inni widzieli ją jako osobę spełnioną, która odnosi sukcesy zawodowe w prowadzącej przez siebie firmie i matkę wychowującą ślicznego synka. Jednak to były tylko iluzje „idealnego życia.”

W rzeczywistości nie cierpiała siebie, swego ciała, nie miała wsparcia w rodzinie, jej związek był farsą, była rozbita wewnętrznie. Te destrukcyjne odczucia doprowadziły do momentu kulminacyjnego w jej życiu. Pragnęła wydobyć się z sideł kłamstwa i fikcji, w jakiej funkcjonowała. Była gotowa zakończyć swoje życie nie umiejąc odnaleźć spokoju wewnątrz swojej duszy. Ten desperacki krok był dla niej wyzwoleniem i momentem przełomowym, gdyż doprowadził ją do Pierwszego Dzikiego Przebudzenia. Ten moment był pierwszym krokiem do odkrycia Dziewięciu Ważnych Pytań, które pomogły jej znaleźć właściwy kierunek podróży do samej siebie. 

„W każdej chwili wzywa się nas do bycia jednocześnie nauczycielem i uczniem, bo nigdy nie wiemy kiedy możemy spotkać kogoś, kto może nauczyć nas czegoś naprawdę wartościowego o nas i naszym życiu.”

Swoją historię i zdobytą wiedzę ujęła w trzech częściach, z których każda ma nieco odmienny charakter. Ciekawym zabiegiem są nazwy rozdziałów części pierwszej i drugiej w postaci tytułów piosenek znanych wykonawców. 

„Nie ma metody na szybkie poprawki, które zmienią nasze życie, tak jak nie ma skrótów na drodze do odnalezienia siebie.”

Część pierwsza zawiera wydarzenia życia autorki, które nakreślają jej przeżycia doprowadzające ją do dramatycznej decyzji. Mary dzieli się swoją historią z niebywałą i autentyczną szczerością, opowiadając o swoich trudnych doświadczeniach, popełnianych błędach i drodze jaką przebyła, by odnaleźć swoje prawdziwe powołanie.

W części drugiej autorka pokazuje drogę jaką przebyła od chwili swojej dramatycznej decyzji o samobójstwie do odkrycia Dziewięciu Pytań, dzięki którym dokonała całkowitej przemiany swojego życia. Poznajemy metody jakie stosowała w swojej pracy wewnętrznej i czego nauczyła się z lekcji postawionych przed nią przez życie. Przedstawia swoje refleksje i wnioski oraz interpretacje odpowiedzi na Dziewięć Pytań. Każdy rozdział w tej części kończy się krótkim podsumowaniem pt.: „Mądrość Dzikiego Przebudzenia”.

Część trzecia jest najkrótsza i stanowi kwintesencję całości, gdyż przedstawia praktyczne narzędzia do wdrożenia Codziennych Przygotowań i Dziewięciu Pytań w codzienny rytm swoich zajęć. 

Autorka ujęła mnie swoją otwartością, bezpośrednim stylem i umiejętnością mówienia o trudnych przeżyciach. Doskonale i niezwykle obrazowo opowiada o swoich emocjach, rozterkach i trudnych doświadczeniach. Niektóre z nich ocenia z perspektywy obecnej świadomości, dzięki czemu możemy zrozumieć jej zachowanie i podejmowane decyzje. Pragnie, by jej doświadczenia były inspiracją dla osób poszukujących swojego miejsca na Ziemi, sensu życia i nakłania, by stawiać sobie Dziewięć Pytań, by odkryć prawdę o sobie i otaczającym nas świecie. Pomaga dostrzec czego naprawdę pragniemy, czy jesteśmy zadowoleni z tego co nas otacza, co nam przeszkadza i nie służy naszemu rozwojowi, czy akceptujemy siebie, nad czym musimy popracować? Porusza wiele tematów, które prowadzą do zrozumienia sensu pojawiających się w naszym życiu zdarzeń i sytuacji. 


Pokonywanie życiowych zakrętów jest wpisane w naszą ziemską podróż. Nie jest to łatwa wyprawa, pełna wyrzeczeń, niespodziewanych sytuacji, zagrożeń ale i radosnych chwil. Historia Mary Daniels uzmysławia, że każde zdarzenie, spotkany człowiek czy doświadczenie są naszymi lekcjami, które prowadzą nas do zrozumienia kim naprawdę jesteśmy. Przekonuje, że nigdy nie powinniśmy się poddawać, gdyż zawsze możemy zmienić swoje życie, nawet gdy jesteśmy na samym dnie. 

Jej ścieżka życiowa obfitowała w wiele zakrętów, ciemnych zakamarków i jest świadectwem procesu rozwoju duchowego. Uświadamia, że nie jest to prosta droga lecz często wymaga wysiłku, poświęcenia i siły, by wyjść z ograniczających nas wzorców zachowań oraz mentalnych schematów. Swoimi szczerymi zwierzeniami motywuje do spojrzenia na spotykające nas sytuacje z perspektywy duszy. Zrozumienie i odnalezienie sensu życia zajęło jej wiele lat, lecz nie oznacza końca drogi. Każdego dnia warto spoglądać w głąb siebie zadając sobie pytania i doceniając ulotne chwile naszego życia. 

„Wszystko, co widzimy i czego doświadczamy wokół nas jest nie tylko odbiciem wewnętrznej podróży, którą postanowiliśmy odbyć, ale też szkołą, w której uczymy się o sobie samych.”

Książkę można kupić w sklepie:


Rok wydania polskiego: 2017
Rok wydania amerykańskiego: 2015
Wymiary: 13,5 x 20,5 cm
Ilość stron: 318
Miękka ze skrzydełkami
Redaktor prowadzący: Aneta Bujno
Redakcja: Paulina Potrykus - Woźniak
Korekta: Paulina Rynkiewicz
Projekt okładki: Łukasz Werpachowski
Tłumaczenie: Katarzyna Wąsala
Tytuł oryginału: Wild awakeing. 9 Questions that Saved my Life


2 komentarze:

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).