wtorek, 28 lutego 2017

125.- "Radykalna ścieżka cudów"


Radykalna ścieżka cudów
Gabrielle Bernstein

„To jest kurs cudów. Jest to kurs obowiązkowy. 
Jedynie czas, w którym go studiujesz jest dowolny.”

Współczesny świat i rozwój cywilizacji sprawił, że jesteśmy coraz bardziej zestresowani, sfrustrowani pragnąc zapewnić sobie spokojne i dostatnie życie. To sprawia, że nie możemy cieszyć się w pełni życiem. Zamiast tego tworzymy własną rzeczywistość opartą na lęku, podszeptach ego tworząc wokół siebie iluzje szczęścia. Niestety, jeżeli budujemy coś na niepewnych fundamentach, to nie będzie to solidna i trwała budowla. W chwilach trudnych, kiedy wszystko się rozpada lub nie przebiega po naszej myśli, oczekujemy cudu, który pomoże nam w usunięciu problemu. Jednak nawet cud zależy od nas i naszego nastawienia. Książka „Radykalna ścieżka cudów” przekazuje sposoby na doświadczanie życia wypełnionego spokojem i niezwykłymi zrządzeniami losu.

źródło: 
gabbybernstein.com
Jej autorką jest Gabrielle Bernstein, która nazywana jest Mistrzynią Cudów. Jest amerykańską mówczynią motywacyjną, trenerem duchowym i autorem bestsellerowych książek o rozwoju wewnętrznym. Spod jej pióra wyszły "Możesz tworzyć cuda" i "Szczęście to Twój wybór", które ukazały się także w Polsce. "Radykalna ścieżka cudów" jest drugą z kolei książką w jej twórczości. W 2001 roku ukończyła z Syracuse University , gdzie studiowała teatr . W 2008 roku założyła HerFuture.com i stronę internetową dla kobiet. W 2009 roku Bernstein pojawiła się w The New York Times i okrzyknięta jako "guru dla kolejnego pokolenia” przez Oprah Winfrey. 

okładka oryginału
źródło: amazon.com
Jest ona doskonałym przykładem, że cuda są możliwe, gdy próbowała wydać swoja pierwszą książkę w 2009 roku. Mimo wielu przeciwności, kryzysu, powątpiewań ze strony innych osób, sprzedała prawa do książki i dziś jest uznaną autorką wielu bestsellerów o światowej sławie. Jej życie, publikacje, wykłady i wywiady są inspiracją dla wielu ludzi. Jej wykłady gromadzą tysiące ludzi, którzy szukają możliwości transformacji swojego życia.

Ścieżka życiowa autorki związana jest z „Kursem Cudów”. Ten metafizyczny tekst uratował ją przed całkowitym upadkiem. Dzięki niemu uświadomiła sobie, że jej doświadczenia w dotychczasowym życiu oparte były na tych samych, destrukcyjnych wzorcach, które ukształtowały się w przeszłości. Swoje myśli, decyzje i wybory opierała na lęku przed samotnością oraz iluzji tworzonej przez ego.

Podążamy z nią przez kolejne etapy jej przemiany, zaczynając od przyjrzenia się czasom szkolnym, kiedy nie czuła się dobrze sama z sobą, próbując dopasować się bezskutecznie do rówieśników.

Jako dziewczyna pochodząca z żydowskiej rodziny z klasy średniej miała niskie poczucie wartości i nie potrafiła dostosować do innych, szukając akceptacji. Nadrabiała to strojem, zachowaniem i budowaniem tożsamości, która nie była zgodna z jej prawdziwą osobowością. Do tego czuła, że jej sposób myślenia odbiega od światopoglądu jej kolegów i koleżanek, którzy głównie interesowali się pozornie błahymi sprawami takimi jak sport, kino czy spotkania randkowe. Jej myśli krążyły wokół sensu istnienia i życia duchowego lecz kwestionowała podszepty własnej intuicji, ignorując pojawiające się możliwości zmiany. Dzięki swojej matce, która była hippiską, odkryła cudowną moc medytacji, jednak nie poszła wówczas za głosem intuicji lecz ego, które ponownie skierowało ją na drogę wypełnioną lękiem. 

”Odwróciłam się od uczuć miłości i błogości, które zaczęły dojrzewać w moim wnętrzu, i poszłam po linii najmniejszego oporu. Zanurzyłam się w lęku i zapomniałam o swoim spotkaniu z miłością.”

To doprowadziło do utrwalenia przekonania, że życie nie jest łatwe i tworzenia iluzji wokół siebie. Pokazywała światu siebie jako osobę szczęśliwą, przedsiębiorczą, rozrywkową. W efekcie oddaliła się od światła, wpadła w sidła nałogów, uzależnień, toksycznych związków i narkotyków. Jej życie na zewnątrz wydawało się wspaniałe i pełne sukcesów, jednak wewnątrz wiedziała, że oszukuje samą siebie. 

Wszystko zaczęło się zmieniać w momencie, gdy na półce w księgarni zobaczyła „Kurs Cudów.” Wówczas poczuła magiczne przyciąganie do tego tekstu i bez namysłu dokonała zakupu. To był punkt zwrotny w jej życiu. Po przeczytaniu pierwszych słów zrozumiała, że jej dotychczasowe życie było nieprawdziwe i nie odzwierciedlało jej autentycznej tożsamości. 

Rok później spotkała na swojej drodze Marianne Williamson, amerykańskiej nauczycielki duchowej. Gabrielle wzięła udział w jej wykładzie, na którym poprosiła ją o wskazówki dotyczące przekazania innym mądrości, o których przeczytała w „Kursie Cudów”. Odpowiedziała: „Przeczytaj Tekst, wykonaj ćwiczenia z Książki ćwiczeń dla studentów i przestudiuj Podręcznik dla nauczycieli a potem uklęknij i zapytaj Boga, jak masz przekazać te nauki swojemu pokoleniu.”

Zastosowała się do tej porady i dzięki prawdom, które poznała w „Kursie”, jej życie zaczęło podążać w nowym kierunku. 

W książce „Radykalna ścieżka cudów” opowiada o swojej podróży ku miłości, która wymagała dogłębnej pracy wewnętrznej i przewartościowania przekonań przede wszystkim na własny temat. Jest ona zapisem zmagań autorki, przemiany i drogi do prawdziwej siebie.

To osobisty i szczególny pamiętnik, w którym autorka dzieli się swoją historią pokazując osobistą drogę duchową oraz sposoby, które pomogły jej pokonać strach, przezwyciężyć trudności i obudzić własny potencjał. Pragnie podpowiedzieć osobom poszukującym wyjścia z trudnych sytuacji jakie mechanizmy kierują ich życiem i w jaki sposób dokonać transformacji w sobie, by mieć siłę wyjść z ograniczeń, które stwarza ego. 

Wydarzenia ułożone są chronologicznie w trzech częściach. Każda z nich zawiera po cztery rozdziały, które zaczynają się myślą z „Kursu Cudów” związaną z danym tematem. Na początku wszystkich rozdziałów poznajemy kolejny fragment z życia autorki, który wprowadza w główny temat a następnie dowiadujemy się jakie wzorce myślowe i blokady doprowadziły do danej sytuacji. 

Część pierwsza uświadamia mechanizmy działania lęku wywołanego iluzją stworzoną przez ego. Odkrywa, że to co nas otacza jest odbiciem naszego wnętrza, nastawienia, sposobu myślenia i tego co pokazujemy światu. Pokazuje, że świat tworzony przez ego nie jest rzeczywisty i jedynie miłość do samego siebie może wyzwolić nas z jego pułapki.

Część druga opowiada o życiu wypełnionym spokojem, akceptacją i miłością. Podpowiada w jaki sposób uwolnić się od sztuczek ego, pogłębić poznane prawdy i zastosować w życiu. Nadal śledzimy zmagania autorki ze swoimi słabościami ale tym razem przy pomocy „Kursu Cudów” i wewnętrznego przewodnika. 

Część trzecia to apogeum szczęścia i spełnienia w duchowej podróży. Autorka zaznacza, że jej obecne życie nie jest całkowicie wolne od problemów i usiłowań ego zapanowania nad jej duszą, lecz tym razem potrafi sobie z nimi poradzić, utrzymać radość i spokój umysłu. 

Uzupełnieniem materiału są ćwiczenia i medytacje, które kończą każdy rozdział. Często są to sugestie skłaniające do zastanowienia, przeanalizowania określonego zagadnienia i propozycje wdrożenia poznanych zasad w życie w postaci kilku kroków. Medytacje mają na celu naukę połączenia się z naszą prawdziwą istotą, znalezienia odpowiedzi na swoje pytania i skierowanie uwagi na możliwość tworzenia cudów w każdym momencie swojego życia. 

"Kurs Cudów" to ponadczasowa księga stworzona na podstawie przekazów jakie odebrała dr Helen Schucman. Spisał je dr Bill Thetford. Została opublikowana w 1976 roku po raz pierwszy. Jej przesłanie i nauki odnoszą się do uniwersalnych prawd według, których funkcjonujemy we Wszechświecie.

Lekcje z „Kursu” przewijają się przez całą treść publikacji, które autorka wyjaśnia i pokazuje w jaki sposób przejawiły się one w jej życiu. Jedna z nich mówi, że: „Cuda powstają w sposób naturalny jako przejawy miłości. Prawdziwym cudem jest miłość, która je inspiruje. W tym sensie wszystko, co pochodzi z miłości, jest cudem.”

Gabrielle pokazuje na swoim przykładzie, że miłości nie powinno się szukać, bo ona już jest w nas. Miłość i szczęście to stan umysłu ale i duszy, dlatego, by naprawdę można było poczuć tę energię, trzeba zacząć zmiany od siebie. Słuchanie własnego wewnętrznego głosu zamiast podszeptów ego przynosi jedynie same korzyści. Nawet wtedy, gdy spotyka nas coś nieprzyjemnego, nigdy nie jesteśmy sami. Zawsze możemy zwrócić się do Ducha i podążać za jego wskazówkami. Dopiero, gdy odnajdziemy radość i miłość w sobie, będziemy mogli doświadczać wspaniałych wydarzeń i niespodziewanych darów od losu. 

Książkę można kupić w sklepie: 

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2017
Rok wydania amerykańskiego: 2011
Wymiary: 13,5 x 20,5 cm
Ilość stron: 264
Okładka: Miękka ze skrzydełkami
Redakcja: Juliusz Poznański
Korekta: Paulina Potrykus - Woźniak
Projekt okładki: Łukasz Werpachowski
Tłumaczenie: Karolina Bochenek
Wydawnictwo: Samsara
Tytuł oryginału: Spirit Junkie: A Radical Road to Self-Love and Miracles

1 komentarz:

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).