poniedziałek, 16 maja 2016

103. - "Siła zdrowych nawyków"


Proste codzienne czynności, które pomogą wzmocnić odporność, zapobiec chorobom i żyć dłużej 
dr Joseph Mercola


             
                   
„życie i leczenie to droga, nie cel.”

Zdrowie to bezcenny dar, który łatwo stracić prowadząc stresujące życie i dokonując niewłaściwych wyborów. Chcąc cieszyć się nim jak najdłużej, musimy zadbać o nasz organizm, który ma niezwykłe właściwości samouzdrawiania. Jest tak zaprogramowany, że potrafi się zregenerować bez leków. Musimy tylko zadbać, by jego kondycja była jak najlepsza a wówczas uruchomimy te niezwykłe właściwości. Moc tkwi w tym jakie prowadzimy życie, w jaki sposób się odżywiamy i jakie mamy przyzwyczajenia. Jak możemy uruchomić naszą naturalną umiejętność uzdrawiającą możemy dowiedzieć się w książce „Siła zdrowych nawyków”. 

źródło zdjęcia: amazon.com
Dr Mercola jest dyplomowanym lekarzem rodzinnym i ekspertem w dziedzinie medycyny naturalnej. Od ponad 20 lat pomaga pacjentom z całego świata i zachęca do stosowania bezpiecznych metod powracania do zdrowia poprzez zmianę opcji żywieniowych. W początkowej fazie swojej kariery leczył ludzi tradycyjnymi lekami ale bez większych sukcesów. Momentem przełomowym była książka, „The Yeast Connection” napisana przez dr. med. Williama Crooka. Spowodowała ona zmianę podejścia do leczenia i nowego spojrzenia na problem zdrowia. Z lekarza przemienił się w „edukatora, który pomaga nauczyć się jak pielęgnować zdolność leczenia.” W 1997 roku powstała strona Mercola.com, która została uznana za najlepsze źródło informacji o naturalnych metodach leczenia. W 2011 roku założył „Health Liberty”, której celem jest połączenie różnych grup o podobnych zamiarach. 

W książce zebrał istotne informacje, którymi dzielił się także na swojej stronie Mecola.com przez ostatnie 20 lat. Chce w ten sposób dotrzeć do jak największej ilości osób, by pomóc im uniknąć pułapek żywieniowych proponowanych przez tradycyjne podejście do zdrowia. Uświadamia, że wystarczy zmodyfikować dietę, wprowadzić nowe przyzwyczajenia, by poprawić swoje zdrowie bez kupowania drogich i niebezpiecznych środków farmakologicznych.

Wielu osobom trudno jest wprowadzić zdrowe nawyki. Czytają oni wiele poradników, artykułów i książek wskazujących w jaki sposób prowadzić zrównoważony styl życia, lecz z zastosowaniem prawidłowych reguł mają problemy. Brakuje im konsekwencji albo chcą od razu zmienić wszystko. W efekcie brak im silnej woli i wracają do starych przyzwyczajeń. Dlatego autor proponuje metodę stopniową, krok po kroku, bez pośpiechu i przymusu. Podkreśla, że „To nie wyścig – przyjmujecie styl życia i chcecie go poprawić na zawsze. Styl życia, który umożliwi waszym organizmom pracować z minimalnym wysiłkiem na własną i - waszą korzyść. Systematycznie ulepszając spożywane jedzenie i składniki odżywcze, poczujecie się lepiej i zyskacie więcej energii, która będzie was motywować oraz pozwoli przyjąć kolejną zasadę.” 

Część I nakreśla nam problem zdrowotny społeczeństwa na podstawie badań i statystyk, ujawnia działania systemu marketingowego, który ma na celu jedynie sprzedaż produktów firm medycznych i uzasadnia dlaczego jest to dla nas szkodliwe. Uzasadnia dlaczego chorujemy i przekonuje, że właściwym wyjściem z tej sytuacji jest naturalne leczenie poprzez zmianę nawyków. Uważa, że każdy z nas ma w sobie wystarczającą moc zwalczenia choroby, musimy tylko zadbać, by nasz organizm otrzymał potrzebne składniki wspomagające jego działania. 

W części II przedstawia 9 zasad leczenia według hierarchii ważności, które należy wprowadzać stopniowo i po kolei, ponieważ każda z nich opiera się na poprzedniej. Dotyczą one spożywania wody, warzyw, tłuszczów, ćwiczeń, korzystania ze słońca, dbania o jelita, spokojnego snu, uziemienia i dokonywania mądrych wyborów żywieniowych. W momencie, gdy utrwalimy jeden nawyk, możemy sięgnąć po następną regułę. Każdy z rozdziałów opisuje jedno zagadnienie, zawiera stałe elementy i podzielony został na trzy moduły:
  • wprowadzenie, w którym nakreśla problem
  • przedstawienie zdrową alternatywę
  • praktyczne wykorzystanie wiedzy, w tym naturalny plan działania
Poza tym przewijają się w nich praktyczne porady pod wspólnym tytułem „To nie strata czasu”, zestawienie leczniczych i szkodliwych czynników danego nawyku oraz wskazówki dotyczące naturalnego leczenia dla zaawansowanych. 

Ostatnia – trzecia część pomaga wprowadzić przedstawione wcześniej informacje w życie tak, by stały się one dla nas naturalnym, pozytywnym i trwałym nawykiem. Autor podpowiada w jaki sposób wdrażać zasady, bez presji a jednocześnie utrzymywać nasze zdrowie w najlepszej formie. Przedstawia 10 składników potrzebnych do osiągnięcia sukcesu. Mają one na celu ułatwić wykonywanie kolejnych kroków i nastawić mentalnie, by wprowadzanie zmian było radością, dawało satysfakcję z własnych osiągnięć. Podpowiada jak poradzić sobie z blokadami emocjonalnymi, negatywnymi zwyczajami czy zachowaniami oraz jak ułożyć plan działania. W tym celu przestawił na końcu „Przykładowy tydzień naturalnego życia.”, który ujmuje zarówno propozycje żywieniowe, aktywności i naturalnego leczenia. 

Poradnik jest doskonałym materiałem do pracy nad sobą i poprawą jakości życia. Został napisany bardzo przejrzyście i przystępnie. Nie jest przeładowany teorią, lecz zawiera konkretne informacje, wskazówki i porady ułatwiające wprowadzenie nowego sposobu podejścia do zdrowego odżywiania, odmiennego od tego co zostało nam wpojone przez wiele lat. Okazuje się, że nie musimy obawiać się pokarmów bogatych w tłuszcz czy unikać słońca lecz korzystać z życia bez stresu i obaw. Autor zapewnia, że im szybciej zdecydujemy się na wprowadzenie zmian tym szybciej będziemy cieszyć się dobrym samopoczuciem, wigorem, szczupłą sylwetką i doskonałym zdrowiem. 

Książkę można kupić w sklepie: 

Wydanie: I 
Rok wydania polskiego: 2015
Rok wydania amerykańskiego: 2015
Wielkość: 14,5 x 20,5
Ilość stron: 288
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Redaktor prowadzący: Małgorzata Śwęcicka
Redakcja: Bartosz Szumowski
Tłumaczenie: Anna Rogulska
Wydawnictwo: Vivante 
Tytuł oryginału: Effortless healing: 9 Simple Ways to Sidestep Illness, Shed Excess Weight, and Help Your Body Fix Itself 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).