sobota, 21 listopada 2015

Duchowa CiszaPięć kroków do osiągnięcia duchowego spokoju i równowagi:

C jak Cierpliwość - w myśl wszystkich nauk duchowych - to od niej powinna zaczynać się wszelka praca nad sobą.

Cierpliwość to fundament. Posiadając ją, masz w sobie poczucie celowości i jasności swojej pracy. Wszystko jesteś e stanie zaplanować i realizować, czasem rozpoczynając od mniejszych celów. Gniew, irytacja i pośpiech są w stanie zniszczyć najlepsze plany.

I jak Inspiracja - abyśmy w pełni mogli się rozwijać, warto nauczyć się czerpać inspiracje z otaczającego nas świata, z wydarzeń, których jesteśmy uczestnikami. 

Z Inspiracją jest tak, że korzystanie z jej dobrodziejstw czyni Cię silniejszym, bardziej świadomym i otwartym na nowe. Można nauczyć się czerpać Inspirację ze świata. Człowiek jako istota myśląca, mądra, posiada w sobie duże pokłady kreatywności. 

S jak Spokój - żyjemy w świecie pełnym chaosu, wciąż pędzimy, wciąż gonią nas terminy i wciąż w uszach dźwięczy nam hałas. Bez spokoju, bez wyciszenia umysłu nie zdołamy się rozwinąć. 

Wielokrotnie piłeś herbatę i nawet o tym nie wiedziałeś, ponieważ byłeś zaabsorbowany troskami... Jeżeli nie wiesz, jak pić swoją herbatę w uwazny sposób i z należytym skupieniem, tak naprawdę wcale nie pijesz herbaty. Pijesz swój smutek, swój strach, swój gniew - zamykając sobie w ten sposób drogę do szczęscia.

Należyte skupienie i koncentracja pozwalają nam za pomocą przedmiotów, miejsc i ludzi, na których się skupiamy, umiejscowić nas samych w świecie. 

Umiejscowienie siebie w świecie sprawia, że czujemy w sobie Spokój.

Z jak Zrozumienie - jednym z fundamentów wejścia w stan zrozumienia z innymi ludźmi jest nawiązanie z nimi języka dialogu, bez niego nasza komunikacja opierać się będzie jedynie na języku walki.

Brak Zrozumienia z naszej strony wynika często z tego, że nie znamy pobudek działania drugiego człowieka. Oceniamy, nie wgłębiając się w motywacje, jakimi kieruje się dana osoba. Nie wiemy, jakie wartości są dla niej ważne, jakie cechy posiada. 

Nasze pobieżne oceny wynikają z tego, że nie mamy czasu na Rozmowę, na Dialog. Skupiamy się na tym, co na powierzchni.

A jak Asertywność - ostatni krok CISZY, ważny, gdyż bez zadbania o swój komfort łatwo możemy pozwolić innym na przekroczenie granic naszego bezpieczeństwa.

Asertywność nie polega na tym, by mówić ludziom odważnie "NIE". Nie polega także na tym, by w demonstracyjny sposób okazywać innym swoje uczucia wobec nich, nie licząc się z tym, że można zrobić im przykrość.

Asertywność to umiejętność wyznaczania i respektowania wąłsnych granic w taki sposób, by nie szturmować granic drugiego człowieka.

To podstawowe kroki prowadzące do wewnętrznej harmonii przedstawione w książce "C.I.S.Z.A." Jak je osiągnąć - podpowiada jej autorka Agata Sosnowska, która proponuje mnóstwo ćwiczeń, by osiągnąć Spokój. 

źródło zdjęć:
flog.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).