wtorek, 6 października 2015

93. "Potęga wybaczania"

Potęga wybaczania
10 kroków do uwolnienia, uzdrowienia i wyższej świadomości
Ana Holub


"Słabi nigdy nie potrafią przebaczać.
Wybaczenie jest cnotą silnych"
                         - Mahatma Gandhi

Relacje międzyludzkie niosą ze sobą zarówno przyjaźnie, chwilowe znajomości, okazje do wymiany poglądów ale też rodzą się konflikty, nieporozumienia i sytuacje, które powodują ból i cierpienie. Wraz z nimi pojawiają się emocje, które odciskają na nas swoje piętno. Często można usłyszeć stwierdzenie, że "nigdy mu/jej tego nie wybaczę!", "nie daruję mu/jej tego!", "nie potrafię wybaczyć tego, że...", "dopóki on tego nie zrobi, nie wybaczę mu!". Wiele osób uważa, że przebaczenie jest słabością i i ludzie będą wykorzystywać ich dobroć w przyszłości. Tymczasem "wybaczenie jest tak naprawdę treningiem dla duszy", który nas wzmacnia, sprawia że otwieramy sę na miłość i uwalnia wszelkie blokady, które uniemożliwiały nam do tej pory rozwój. Uwalniając się od negatywnych emocji i zapiekłych urazów uzdrawiamy przede wszystkim siebie ale i nasze życie. Wybaczania można się nauczyć. Jest to proces, który może wymagać dłuższego czasu, w zależności od rodzaju bólu, lecz warto podjąć kroki prowadzące do odpuszczenia, by móc cieszyć się wolnością. Jak to zrobić? Jak uwolnić smutek, złość, gniew? Od czego zacząć? Poszczególne etapy poznajemy w książce "Potęga Wybaczania", która została oparta na doświadczeniu autorki, która dziś jest znaną terapeutką wybaczania, autorką książek, poetką i nauczycielką pokoju.

źr. zdjęcia: www.anaholub.com
Ana Holub w czasie studiów zainteresowała się sztuką uzdrawiania, medytacją i jogą. Przez wiele lat była tancerką dlatego ruch towarzyszył jej cały czas. Joga otworzyła nowe możliwości . Przez ostatnie dwadzieścia kilka lat prowadziła zajęcia z edukacji pokojowej w szkołach, więzieniach, firmach oraz na seminariach. Uczy wybaczania, pomaga rozwijać umiejętności komunikowania się, uzdrawiania aspektu płci, kontrolowania agresji i technik oddechowych.

Autorka łączy w swojej metodzie nauki zawarte w "Księdze Cudów" z Ho'oponopono - hawajską filozofią wybaczania oraz z Radykalnym Wybaczaniem opracowanym przez Colina Tippinga. Te elementy miały także ogromny wpływ na jej życie, o którym opowiada w książce "Potęga Wybaczania", ilustrując poszczególne zagadnienia i ukazując schematy wpływające na nasz system przekonań, nawyki, reakcje na określone sytuacje czy spotkane osoby. 

Książka składa się z dwóch części oraz obszernego wstępu, z którego dowiadujemy się czym jest wybaczenie, dlaczego ważne są nasze emocje i jakie korzyści osiągniemy poprzez wybaczenie. Uświadamia, że nasze emocje mają ścisły związek z naszym myśleniem. To my dokonujemy wyboru opisując to co widzimy i w jaki sposób reagujemy na wydarzenia. Możemy wybuchnąć złością, agresją albo podejść z empatią, miłością i współczuciem. Nasze negatywne emocje są ściśle związane z bólem i mają odzwieciedlenie w naszym ciele. Gromadzimy je przez lata czując do kogoś urazę, gniew a w każdym cierpieniu zapisana jest nasza historia związana z konkretną sytuacją z naszego życia. Dlatego ważne jest poznanie jej i uzdrowienie poprzez zrozumienie i wybaczenie.

"Wybaczenie to praca wewnętrzna, dzięki której zwiększamy nasze doświadczenie wolności."

Część pierwsza omawia nasze emocje, ich rolę w procesie wybaczania i pokazuje w jaki sposób je odbieramy poprzez umysł, serce oraz komórki naszego ciała. Przedstawia schematy powstające pod wpływem kultury, rodziny w jakiej się wychowujemy, norm społecznych i uwarunkowań związanych z płcią.

Już od najmłodszych lat uczymy sie określonych zachowań, wpaja się nam co wypada a czego nie, co wolno a czego lepiej nie robić. Kształtują się wówczas nasze przyzwyczajenia, określone reakcje, nawyki i przekonania. Czynników, które kształtują nasz charakter jest dużo więcej. Mają one ogromne znaczenie w powstawaniu naszych emocji, a tym samym umiejętności radzenia sobie z nimi.

Często traumatyczne przeżycia z przeszłości kładą się cieniem na nasze obecne życie i dopóki ich nie zrozumiemy i uzdrowimy, trudno jest nam zbudować dobre relacje z innymi ludźmi czy poradzić sobie z pojawiającymi się problemami. Ana Holub zadaje szereg pytań, które są wplecione w tekst rozdziałów. Mają one skłonić czytelnika do refleksji i zastanowienia się nad sobą i swoimi emocjami. 

Autorka proponuje dziesięć kroków, które pomogą wyzwolić się z więzów cierpienia, bólu i zastałych urazów. Dla nich poświęcona jest druga część książki, w której każdy z dziesięciu rozdziałów opisuje jeden etap, natomiast rozdział ostatni stanowi podsumowanie procesu i zawiera skrót kolejnych jego punktów. 

Krok 1: Uczymy się stwarzać swoją świętą przestrzeń. 
Krok 2: Opowiadamy własną historię oraz poznajemy zmagania Any Holub i jej proces uzdrowienia. Dowiadujemy się jak dotrzeć do tego co nas gnębi. 
Krok 3: Nadajemy własnym emocjom właściwy kierunek. 
Krok 4: Przyjmujemy swój strach z miłością. 
Krok 5: Uczymy się wsłuchiwania się w siebie, by odkryć ukryte informacje. 
Krok 6: Uwolniamy z oddechem wszystko co nas boli. Oczyszczamy ciało, umysł i duszę.
Krok 7: Obserwujemy zmiany zachodzące wraz z kolejnymi etapami procesu. 
Krok 8: Odbieramy otrzymane lekcje, wyciągamy wnioski nauki płynące z danej sytuacji.
Krok 9: Rozwijamy skrzydła swojej duszy, wchłaniamy światło, miłość i witalność.
Krok 10: Promieniujemy nowym życiem. 

Ana zapewnia, że stosując kolejne kroki i wprowadzając je w życie pozbędziemy się balastu z przeszłości, zrozumiemy lekcje płynące z dotychczasowych zdarzeń, przestaniemy obwiniać siebie i innych za swoje niepowodzenia, uwolnimy się od poczucia wstydu lub chęci zemsty. Dzięki temu poczujemy ulgę, odblokujemy się i otworzymy na nowe możliwości, zyskamy dostęp do boskiej mądrości i miłości. 

Książka została napisana w bardzo przystępny sposób i została skierowana do wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się świadomego wybaczania i radzenia sobie z własnymi emocjami. Autorka proponuje, by najpierw przeczytać całą książkę zapisując pojawiające się myśli, uczucia, pomysły, wspomnienia a następnie bardziej wgłębić się w poszczególne kroki procesu. Notatki przydają się w trakcie czytania, gdyż kolejne etapy prezentowanej metody łączą się ze sobą i nawiązują do naszych myśli, które pojawiają się przy poznawaniu materiału. Poruszone zagadnienia zilustrowane są osobistymi zwierzeniami autorki oraz jej klientów.


Często cierpimy nosząc w sobie stare urazy i zastanawiamy się dlaczego jakaś przykra sytuacja albo choroba przydarza się właśnie nam. Przyczyna może tkwić w nas samych, głęboko ukryta w naszej podświadomości. Dopóki nie wydobędziemy jej na światło dzienne, przyjrzymy się jej i stawimy czoła, nasze życie nie ulegnie poprawie, gdyż droga do uzdrowienia wiedzie przez wybaczenie. 

"Niezależnie od twojego wyobrażenia o Bogu, przebaczając wprowadzasz Go, Ją lub cudowną, nieopisaną Czystą Świadomość w swoje doświadczenie."

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie polskie: 1
Rok wydania polskiego: 2015
Rok wydania w USA: 2014
Wymiary: 14.5x20.5x1.8 cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 244
Redaktor prowadzący: Agnieszka Piktel
Redakcja: Emilia Chmielewska
Tłumacz: Anna Gąsowska
Korekta: Emilia Chmielewska
Projekt okładki: Łukasz Werpachowski
Wydawnictwo: Samsara
Oryginalny tytuł: Forgive and Be Free: A Step-by-Step Guide to Release, Healing & Higher Consciousness

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).