czwartek, 10 lipca 2014

55. Szamanizm


SZAMANIZM
filozofia, religia, praktyka dla początkujących
James Endredy 


"Wzrastające zainteresowanie szamanizmem 
to prawdziwy dar zarówno dla planety, jak i dla ludzkości!."

Szamanizm − określany jest jako "zespół praktyk i wierzeń opierających swe pojmowanie relacji świata namacalnego do świata duchowego na fundamentalnej roli szamana jako osoby zdolnej do podróży ekstatycznych w zaświaty dla dobra swojej wspólnoty bądź jej poszczególnych członków." W dzisiejszych czasach można zauważyć wzmożone zainteresowanie duchowym rozwojem, poszukiwaniem celu życiowego. Istnieje wiele możliwości odkrywania siebie. Jedną z nich jest szamanizm, wokół którego istnieje wiele mitów i nieporozumień. Wśród nich można spotkać "samozwańczych" szamanów, przy których każdy prawdziwy "mini szaman jest wciąż lepszy od oszusta". Mini szaman, to osoba, która jest dopiero na początku swej drogi a za takiego uważa się autor. Poprzez książkę pt. "Szamanizm - filozofia, religia, praktyka dla początkujących" pragnie zabrać nas w podróż, która poprowadzi nas przez prawdziwą drogę szamana. 

źródło zdjęcia: amazon.com
James Endredy nazywany jest przez otoczenie "szamanem", jednak on niechętnie przyjmuje tę etykietkę do siebie, gdyż uważa, że " wiąże się to z szacunkiem wobec starszych ode mnie i z pokorą. To osiemdziesięcioletni i stuletni rdzenni szamani, moi mentorzy, całkiem szczęśliwie żyjący w odosobnionych górskich wioskach, w których wciąż nie ma dróg, elektryczności i kanalizacji są prawdziwymi szamanami." Mieszka w rejonie Four Corners na południu Stanów Zjednoczonych w otoczeniu indiańskich rezerwatów. Wśród rdzennych Amerykanów ma wielu przyjaciół, w tym kilku szamanów. Od 25 lat poznaje praktyki szamańskie od mistrzów duchowych z różnych kultur, religii i systemów filozoficznych takich jak: buddyzm tybetański, ekoszamanizm, ekopsychologia czy bioregionalizm. Jest nauczycielem, mentorem i przewodnikiem dla wielu ludzi. Posiada zdolności i wiedzę pozwalającą mu wchodzić w odmienne stany świadomości. Dzięki temu może pomagać i służyć ludziom ze swojej społeczności ale i na całym świecie, poprzez warsztaty i publikacje. Wkroczenie na szamańską ścieżkę spowodowało u niego zmiany w życiu. Prowadzi ekologiczny sposób życia, przyjazny dla środowiska lecz nie unika współczesnego świata. W jego postawie można wyczuć szacunek i pokorę wobec prawdziwej wiedzy swoich nauczycieli. 

"Szamani są: uzdrowicielami, wizjonerami, tancerzami, wróżbitami, psychologami; sprowadzają deszcz , znajdują pożywienie, a przede wszystkim - są pośrednikami pomiędzy tym, co ludzkie i tym, co nieludzkie. (...) są także pośrednikami pomiędzy światami."

Autor stopniowo odkrywa przed nami sekrety mistyczno - duchowej ścieżki, przedstawiając pozytywne aspekty szamanizmu, jego podstawy, założenia, etymologię, historię i rolę jaką spełnia dziś. Poznajemy wiedzę na temat roślin leczniczych, świętych miejsc, rytuałów i narzędzi. Czym naprawdę jest szamanizm? Jak wygląda droga osób chcących zgłębiać tajniki szamańskie? Czym jest szamańska świadomość, inicjacja, praca? Kto może zostać szamanem i jak jest on wybierany? Co to znaczy mieć "błyskawicę w krwi" i jak zmieniało się podejście do tej dziedziny życia przez wieki? Co dzięki niemu możemy osiągnąć i jaka jest jego rola w dzisiejszym świecie? Co to znaczy być wezwanym na szamańską ścieżkę? Jak takie wezwanie się objawia? James Endredy jako młody człowiek odpowiedział na takie zew i osobiście przeszedł wieloletnie szkolenia u praktykujących szamanów, doświadczył inicjacji szamańskich. W swoje relacji często nawiązuje do swoich przeżyć, opowieści swoich nauczycieli i przekazów. Wymienia podstawowe aspekty świata szamańskiego, wspólne dla społeczności z całego świata i różnych kultur, czym się oni zajmują, jakich stanów świadomości doświadczają, jakie są podstawy ich wiary i umiejętności. Poznajemy symbolikę, mitologię, terminologię, cytaty różnych opracowań, efekty badań znanych antropologów, obrzędy i zwyczaje szamańskie. Omawia miejsca mocy, święte przedmioty, zwierzęta, rośliny, kamienie, narzędzia i medycynę szamańską oraz różne poziomy leczenia. Przedstawia też zagrożenia, które są spowodowane niewłaściwym podejściem i niedostateczną wiedzą o praktykach szamańskich.

"Dla szamana najprawdopodobniej najważniejszym wymiarem, zaraz po świecie fizycznym, jest rzeczywistość nazywana światem duchów."

Książkę powinien przeczytać każdy, by zrozumieć czym jest szamanizm, zanim zdecyduje się pójść tą drogą. "Szamanizm jest zjawiskiem na tyle obszernym, że często - patrząc z perspektywy współczesnego człowieka - jest niewłaściwie rozumiany." W efekcie wiedza na ten temat jest bardzo nikła i stąd powstaje wiele nieporozumień. Praktyki szamańskie wywołują często negatywne skojarzenia lub postrzegane są jako coś nadnaturalnego, trudne do pojęcia przez zachodni sposób myślenia. Wiele młodych osób traktuje wybiórczo tematykę, powodowani ciekawością odmiennych doznań, traktując ją jako zabawę. Niebezpieczeństwo tkwi także w tzw. "samozwańczych szamanach", którzy po przeczytaniu kilku publikacji, czy wzięciu udziału w pseudo szkoleniach uważają się za "guru" w tym temacie. Dlatego szersze spojrzenie na to zagadnienie z perspektywy praktykującego szamana, przybliża nam ten świat i pomaga postrzegać szamańskie praktyki jako drogę do harmonii, równowagi, integracji z Matką Naturą a poprzez to osiągnięcie spokoju w naszym życiu i w mas samych.

Książkę można kupić w sklepie:

Oprawa: miękka
Liczba stron: 248
Format: A5
Rok wydania: 2014
Tłumaczenie: Karolina Zduńska
Tytuł oryginału: Shamanism for Beginners: Walking With the World’s Healers of Earth and Sky


2 komentarze:

  1. Niedługo zabieram się za tą książkę. Jestem bardzo podekscytowany.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).