piątek, 20 grudnia 2013

37. Dieta aztecka

Dieta aztecka
Odchudzająca moc cudownych nasion chia
dr Bob Arnot


Zdrowy styl życia, szczupła sylwetka, młody wygląd, werwa to w dzisiejszych czasach dla wielu ważne aspekty życia. Możemy znaleźć w mediach, czasopismach, publikacjach mnóstwo porad na ten temat. Jednak przy bliższym zastosowaniu wskazówek dietetycznych, szybko się zniechęcamy i nadzieja gaśnie szybko jak się pojawia. Brakuje systematyczności, nie umiemy trwale zrezygnować z potraw, które lubimy i poddać się rygorom nowego odżywiania. W efekcie wracamy do poprzedniej wagi a nawet jest ona większa niż przed dietą.

źródło zdjęć:
responsibleeatingandliving.com
Podobne przekonania miał dr Bob Arnot, autor książki „Dieta Aztecka”. Podchodził on do różnych diet sceptycznie słysząc o wielu z nich, gdy pracował w mediach jako korespondent medyczny. Jako entuzjasta fitness i sportów wytrzymałościowych, sprawa odżywiania zawsze go interesowała. Spostrzegł, że w wiadomościach, przekazywanych informacjach w różnych audycjach radiowych i telewizyjnych, temat odżywiania wzbudza szerokie zainteresowanie. Jednak on nie potrafił zaufać żadnej dotychczasowej diecie, z którą się spotkał do tej pory. Wszystko zmieniło się pewnego dnia, gdy jego przyjaciółka Lizzi Hinckley powiedziała mu, że odkryła „cudowny produkt spożywczy”. Początkowo zignorował tę wiadomość. W 2010 roku, podczas jednej z eskapad górskich Lizzie podarowała mu niewielki woreczek z nasionami chia i opisem ich wartości odżywczych. Ich skład tak go zdumiał i zafascynował, że zaczął zgłębiać i poszerzać wiedzę na temat niezwykłych ziaren, wprowadzając je do swojego menu. W efekcie jego badań powstała książka z opracowaną przez niego dietą z uwzględnieniem nasion chia.

Droga autora do nowego sposobu życia, historia związana z odkryciami nasion chia została opisana na początku książki. Opisuje szczegółowo zalety nasion, ich pozytywne skutki dla organizmu, sposób działania porównując je z innymi popularnymi artykułami spożywczymi.

Jak się okazało, nasiona chia mają niezwykłe zalety odżywcze:
Dieta aztecka oparta została na tradycjach wziętych od starożytnych Azteków. Podstawę stanowią drobne ziarenka rośliny zwanej Chia, które są bogate w bezcenne tłuszcze, omega – 3, błonnik, wapń i inne minerały ważne dla zdrowia. Ich właściwością jest to, że pęcznieją one w żołądku zwiększając swoją objętość siedmiokrotnie,  powodując uczucie sytości w sposób naturalny, i co ważne – znika uczucie łaknienia na dłuższy czas. Nasiona te, w połączeniu z daniami, które spożywamy na co dzień dają trwałe efekty odchudzające i zdrowotne. Jedząc pozornie więcej – chudniemy. Fasola, kukurydza, warzywa, ryby wraz z nasionami chia tworzą zgraną kompozycję wspomagając nasz metabolizm, uczucie sytości i dodając naszemu organizmowi wiele cennych zalet. Dzięki niej uzupełniamy ważne mikroelementy, witaminy i zwiększmy swoją odporność na choroby, stany zapalne w organizmie, lepsze samopoczucie. Jej program opiera się na trzech głównych etapach, które stopniowo wprowadzają nas w nowy sposób odżywiania. 

I Faza nazywana jest „Wyzwaniem Chia” jest dynamiczna, oczyszczająca, ale dostarczająca organizmowi niezbędnych składników. Trwa 2 tygodnie i bazuje na spożywaniu  koktajlu Smootie z nasionami chia.
II Faza trwa 6 tygodni, która nieco ma ustabilizować nasz organizm i zwiększyć wydajność w połączeniu z ćwiczeniami.  
III faza trwa całe życie. To bardziej regularne posiłki, nauka życia z nowym stylem życia i kontynuacja zdrowego odżywania po dokonaniu zmian.

Każda z nich jest w książce dokładnie opisana w osobnych częściach. Autor na początku przedstawia założenia danej fazy, podpowiada jak ułożyć jadłospis i przygotować się do wprowadzenia zmian. Omawia produkty, podaje ich wartości kaloryczne, glikemiczne, zalety ich spożywania.  Przy każdym etapie prezentuje przykłady osób, które opowiadają o swoich doświadczeniach i odczuciach w trakcie wprowadzania poszczególnych etapów diety. Na koniec poszczególnych faz autor podsumowuje daną część i dodatkowo podpowiada jak żyć w danym etapie diety.

źródło zdjęcia: www.kuchnia-kuchnia.pl
Dieta Aztecka to sposób uzyskania szczupłej sylwetki oraz zrównoważonej energii, wewnętrznej harmonii, spokoju a dzięki temu przemiany życiowej.

Oczywiście sama dieta to za mało. Konieczne są odpowiednie ćwiczenia, zdrowy sen, wprowadzenie nowych nawyków do życia. Autor zapewnia, że dzięki niej możemy osiągnąć nie tylko zdrowie ale także dobre samopoczucie, lepszy nastrój, większą wydajność, korzystniejszy wygląd. Przekazuje wiele rad i wskazówek, które mają pomóc w efektywnym wykorzystaniu diety. Podpowiada co zrobić by nasz sen zdrowy,  jak ćwiczyć, by uzyskać upragnione efekty, co zrobić, by były one jak najlepsze. Ułatwieniem są tu tabelki ujmujące różne produkty żywieniowe, zdjęcia i historie osób korzystających z diety azteckiej i przede wszystkim dużo przepisów kulinarnych, mnóstwo porad, wskazówek, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Często bowiem zdarza się tak, że zaczynamy ćwiczyć, wprowadzamy restrykcje żywieniowe a niestety wyniki tego są znikome albo nie takie jakich oczekiwaliśmy.  Dr Bob Arnot udziela też rad dotyczących podjadania, ulegania pokusom, zachowania w różnych sytuacjach życiowych, w których nie umiemy odmówić sobie przyjemności zjedzenia „zakazanego” smakołyku
   
Autor stosuje dietę od wielu lat i jak sam mówi: „w całym swoim życiu nigdy nie czułem się lepiej, nie byłem szczuplejszy, nie pracowałem wydajniej ani nie osiągałem lepszych wyników w sporcie”, a wszystko to dlatego, że zrezygnował z niezdrowych produktów, nawyków, zastępując je pożywieniem starożytnych Azteków. Dieta ta rozjaśnia umysł, dodaje energii wpływa pozytywnie na zdrowie, ciało i wiele aspektów życia. W naszym pożywieniu jest zbyt dużo pokarmów podnoszących poziom cukru we krwi, wzmagających apetyt, powodujących różne skutki uboczne, dlatego brakuje nam energii, chorujemy, szybciej się starzejemy. Dr Arnot zapewnia, że gdy zastosujemy się do jego wskazówek, bez problemów uzyskamy zadowalające efekty:
  • Pozbędziemy się łaknienia
  • Poprawimy sobie humor
  • Podniesiemy poziom swojej energii
  • Stracimy na wadze
  • Będziemy syci,
  • wyeliminujemy bomby węglowodanowe
  • Zapewnimy sobie składniki odżywcze najwyższej jakości
  • Mózg poczuje się doskonale
Jedyny problem - patrząc z polskiego punktu widzenia: to trudność w uzyskaniu nasion Chia. Można je kupić w internecie, lecz ich cena może być dla niektórych zaporowa, bo za niewielką torebkę (150g) tych ziaren zapłacimy ok. 20 zł. Nasiona można np. kupić TUTAJ.

Książkę można kupić w sklepie:


Rok wydania  2013
Oprawa:  Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron    320
Format            A5Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).