sobota, 29 czerwca 2013

27. Miłość, Bóg i kuchnia francuska


Miłość, Bóg i kuchnia francuska
James F. Twyman


„Najlepsze życie to takie, 
które przysparza radości innym 
– oto droga do szczęścia.”

Życie stawia nas czasami w niecodziennych sytuacjach, które z początku wydają się dla nas przykre albo dramatyczne. Jednak z czasem dochodzimy do wniosku, że było to dla nas zbawienne wydarzenie, które miało wpływ na nasze życie. Podobny motyw występuje w książce „Miłość, Bóg i kuchnia francuska”, która opisuje historię dowodzącą, że w naszym życiu nic nie dzieje się przez przypadek. 
James F. Twyman
źródło zdjęcia:
www.jamestwyman.com

Bohaterem i zarazem autorem opowiadania jest James F. Twyman, który nazywany jest „trubadurem pokoju”. Napisał on wiele bestsellerów, z których w Polsce najbardziej znana jest książka pt. „Sekret Kodu Mojżesza” i „Między niebem a ziemią.” Oprócz tego wydał siedem płyt CD oraz wyreżyserował pięć filmów w tym „Indygo Evolution,” „Sekret Mojżesza” oraz „Indygo”, w którym był producentem i współautorem. Jest także założycielem The Beloved Wspólnoty, sieci duchowych ministrów pokojowych na całym świecie, a także Seminarium przywracania Duchowego, które wyświęciło ponad 500 duchownych. Obecnie James mieszka w domku w pobliżu Ashland, w stanie Oregon, gdzie prowadzi samotne życie.

Roger Dufau źródło zdjęcia: afkw.org
Opowiadanie „Miłość, Bóg i kuchnia francuska” zaczyna się w momencie niezbyt miłym dla Jamesa – opuszcza go nagle Michele – kobieta, z którą wiązał nadzieję na przyszłość. Ona, tak jak kilka kobiet przed nią, opuszcza bohatera, nie mogąc stworzyć z nim solidnego związku. Michelle, zostawiając Jamesa na podeście pensjonatu Drew House w Elorze, nie wiedziała, że w ten sposób przyczyni się do ważnych wydarzeń w jego życiu. W momencie, gdy bohater stoi samotnie przed hotelem, poznajemy Rogera Dufau, który odgrywa w tej historii ogromną rolę. Jest on właścicielem hotelu, szefem kuchni a jednocześnie „mistrzem życia.” Jego niesamowita osobowość, mądrość wewnętrzna jest osnową opowiadania i esencją jego treści.

Roger Dufau to francuski szef kuchni o mistycznej duszy, dla którego filozofią życiową jest „robić, co nas cieszy i co nam sprawia przyjemność.” Nie tylko serwuje wspaniałe dania ale też obdarza mądrością i miłością swoich gości, dzięki czemu jego potrawy smakują wyśmienicie. Wytwarza wokół siebie niesamowitą atmosferę, przyciągając do siebie życzliwych ludzi a jego nauki o ludzkiej duszy, życiu, wartościach ważnych dla nas wzbudzają wokół pozytywne wibracje. Uważa on, że „jedzenie to jedna z rzeczy, które najbardziej zbliżają nas do prawdziwej duchowości.” Dla niego jedzenie to rodzaj medytacji, delektowania się smakiem i docenienie danej chwili. 


źródło zdjęcia: picasaweb.google

James i ten niezwykły kucharz mają na siebie magiczny wręcz wpływ. Los postawił ich na swojej drodze, by każdy z nich czegoś się nauczył. Przykre zdarzenie staje się początkiem niezwykłej przyjaźni i przemiany bohatera, nie tylko życiowej ale też wewnętrznej. Dla Jamesa ten niezwykły człowiek staje się przewodnikiem duchowym, wskazującym mu jego najgłębiej skrywane tajemnice, dzięki czemu następuje w nim niezwykła transformacja. Odkrywa prawdę o sobie, swoim życiu i związkach, pozbywa się dawnych lęków, wzorców zachowania i otwiera się na miłość. 
źródło zdjęcia: www.linemed.pl
Książka jest pełna duchowych rozważań przekazywanych przez Rogera. Opowiadając o kuchni, potrawach, produktach robi analogie do życiowych sytuacji i zagląda w ludzkie dusze, odkrywając poszczególne warstwy jak robi to w przypadku cebuli czy czosnku. Jego wiedza kulinarna przeplata się z mądrością życiową. Udowadnia swojemu słuchaczowi, ze gdy robi się coś z pasją czyli miłością, wtedy efekt jest zdumiewający. Nieważne są składniki lecz to z jaką intencją gotujemy potrawę zwaną „życiem.”

źródło zdjęcia: wyrwi.cz
Książka wypełniona duchowością, mistycyzmem i niezwykłą atmosferą. Czytałam ją z przyjemnością, tym bardziej, że jest to historia prawdziwa, która wydarzyła się w życiu autora. Pokazuje ona proces jego przemiany, jego rozterki, rozważania, sposób w jaki dochodzi do prawdy o sobie i swoim życiu. Opowiadanie to jest niczym przepis na życie, gdzie niekoniecznie musimy trzymać się receptury ale wszelkie decyzje, działania, najprostsze czynności powinniśmy wykonywać z sercem. Bez tego nawet najwykwintniejsze danie będzie bez smaku. To tak jak mówi Robert Dufau: "Jeśli jedzenie ma nam służyć, musi odżywiać nie tylko ciało, ale i duszę.” I tak powinniśmy podchodzić do wielu spraw w naszym życiu.


Książka zdobyła nagrodę jury w kategorii powieści obyczajowe w konkursie „Najlepsza książka na lato” organizowanym przez wortal literacki Granice. Uważam, że zasłużenie, gdyż porusza ona serce, skłania do refleksji i motywuje do transformacji w swoim wnętrzu, by zmienić swoje życie.Książkę można kupić w sklepie:

Ilość stron: 208
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: A5
Rok wydania: 2013

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).