niedziela, 16 lipca 2017

133. - "Witamina D"

Witamina D
Słoneczny hormon naszego zdrowia
dr Jörg Spitz, William Grant


„Gdyby słońce było rzeczywiście przekleństwem a nie błogosławieństwem, ludzkość dawno wyginęłaby pod wpływem jego niebezpiecznych promieni.”

Starożytni Grecy czcili go jako boga Heliosa, Rzymianie nazywali go Solem a Inkowie stawiali świątynie jemu poświęcone. Już wówczas wykorzystywano jego pozytywne działanie na ludzki organizm w tzw. helioterapii. Oczywiście chodzi o Słońce, które nazywano bogiem, oddawano mu hołd, gdyż od zawsze było uważane za źródło energii i życia. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym i technologicznym coraz częściej ludzie zaczęli przebywać w pomieszczeniach zmniejszając poprzez to ekspozycję ciała na słońce a zwiększając ryzyko występowania wielu chorób i schorzeń. Wszystko dlatego, gdyż nie dajemy naszej skórze możliwości wyprodukowania wystarczającej ilości cennej witaminy, która powstaje dzięki naszej świetlistej gwieździe. O niezwykłych właściwościach słonecznej witaminy możemy przeczytać w książce pt.: „Witamina D”, która została napisana przez dwóch ekspertów w tej dziedzinie.

źr. zdjęcia
www.naturheilbund.de
Prof. Dr. med. Jörg Spitz urodził się w 1943 r w Schlangenbad w pobliżu Wiesbaden. Jest specjalistą w dziedzinie medycyny nuklearnej, medycyny żywieniowej i medycyny prewencyjnej, członkiem zarządu „Europejskiej Sieci Zdrowia” i założycielem „Society for Medical Information and Prevention” i non-profit „Niemieckiej Fundacji informacji na temat zdrowia i profilaktyki”. Po habilitacji pracował jako szef medycyny nuklearnej w Miejskim Szpitalu Wiesbaden, a jako profesor medycyny nuklearnej na Uniwersytecie w Mainz. Od kilku lat, Spitz jest poświęcony wyłącznie do opracowania koncepcji zapobiegania i ich realizacji w praktyce. 

źr.zdjęcia:
www.sunarc.org
Dr William Grant jest epidemiologiem i założycielem organizacji Sunlight, Nutrition and Health Research Center (SUNARC) organizacji non-profit. Napisał ponad 140 artykułów recenzowanych na temat witaminy D i zdrowia. Pełni funkcję Dyrektorem Naukowym Rady Witaminy D, a także służy w ich zarządzie. Jest doktorem w fizyce z UC Berkeley. prowadzi Centrum Badań Światła Słonecznego, Żywienia i Zdrowia www.sunarc.org poświęcone badaniom i edukacji w zakresie zapobiegania chorobom przewlekłym poprzez zmiany w diecie i stylu życia. Dr Grant zidentyfikował 100 rodzajów chorób, w przypadku których witamina D zmniejsza ryzyko ich występowania.

okładka oryginału
źr. zdjęcia: amazon.de
Witamina D jest niezwykle ważnym składnikiem odżywczym wspierającym nasz organizm i chroniącym go przed wieloma przewlekłymi chorobami. Ma wpływ na metabolizm kości, układ odpornościowy, krwionośny, nerwowy, ciśnienie krwi i długość życia. Trudność w jej pozyskiwaniu polega na tym, że zbyt mało przyswajamy go z pożywieniem a głównym jej źródłem jest słońce. W naszej szerokości geograficznej jest go zbyt mało, a dodatkowo naszymi działaniami powodujemy, że mamy jej niewystarczającą ilość w komórkach naszego ciała. To prowadzi do alergii, bólów głowy, mięśni i stawów, nadciśnienia, cukrzycy, osteoporozy, raka i wielu innych problemów zdrowotnych.

Autorzy pomagają zrozumieć w jaki sposób promienie słoneczne oddziałują na ludzkie ciało, jak funkcjonuje organizm, co jest przyczyną powstawania chorób i jaką rolę pełnią komórki naszego ciała. Udowadniają, że:

„To nie słońce jest problemem, ale obchodzenie się z nim.”

Prezentują odkrycia dotyczące witaminy D i wykazują na tej podstawie jej znaczenie dla naszego zdrowia. Dowiadujemy się skąd biorą się jej niedobory, w jaki sposób możemy sprawdzić jej poziom w naszym organiźmie, skąd ją pozyskiwać, jakie objawy informują o jej niedoborze i kiedy sięgnąć po suplementy z tą witaminą. Doradzają jak rozsądnie korzystać ze słońca, w jaki sposób zabezpieczać się przed szkodliwym promieniowaniem UV a jednocześnie umożliwić naszemu ciału produkcję witaminy D. Przedstawiają badania nad nowotworami, chorobami towarzyszącymi i profilaktykę zdrowotną wspierającą organizm. 

„nasza skóra jest w stanie za pomocą promieni słonecznych wytworzyć wystarczająco witaminy D dla organizmu.”

Książka przedstawia punkt widzenia autorów z perspektywy rynku niemieckiego, lecz problem jest ogólnoświatowy. Nie podają gotowych receptur czy diet a ich porady mają charakter ogólny. Ich wiedza pomaga zrozumieć procesy zachodzące w naszym organiźmie pod wpływem słońca ukazując jednocześnie prawdę o promieniowaniu UVA i UVB, ich wpływ na skórę i paradoksy funkcjonujące w świadomości społecznej dotyczącej ochrony przed słońcem. To niezwykle ciekawy i pomocny poradnik wypełniony przydatnymi informacjami oraz wieloma poradami i wskazówkami. 

Treść została ujęta w trzech częściach, które są wyraźnie zaznaczone czarno - białymi zdjęciami wypełniającymi całą stronę. Każda z nich składa się z mniejszych rozdziałów i podrozdziałów nawiązujących do głównego wątku. Początkowo poznajemy podstawowe informacje o witaminie D, jej postrzeganie na przestrzeni wieków, znaczenie dla naszego organizmu i źródła jej pozyskiwania. Następnie dowiadujemy się o znaczeniu hormonu słońca w walce z nowotworami i innymi chorobami a na koniec poznajemy działania profilaktyczne dla zachowania zdrowia na długie lata przy rozsądnym korzystaniu z promieni słonecznych.

„im bardziej nasłoneczniony kraj, tym mniej przypadków raka w nim występuje.”

Publikacja ma 120 stron ale to wystarczy, by przedstawić istotę zagadnienia. Panowie przekazują wiedzę w sposób lekki, przystępny i zrozumiały. Nie przytłaczają naukowymi sformułowaniami, jak można by było się tego spodziewać. Doskonale prowadzą przez kolejne etapy pomagające zrozumieć jak ważne jest nie tylko odżywiane lecz także przebywanie na świeżym powietrzu, zwłaszcza w słoneczne dni.

Dzisiaj strach przed nowotworami lansowany przez media i „ekspertów” sprawia, że blokujemy promieniom słonecznym dostęp do naszej skóry i unikamy słońca. Tymczasem jest to źródło wszelkiego życia i naszego zdrowia, dlatego warto poznać zasady bezpiecznego korzystania z jego dobroczynnych promieni bez obaw, by cieszyć się dobrym samopoczuciem przez długie lata.

Książkę można kupić w sklepie: 

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2017
Rok wydania niemieckiego: 2014
Wymiary: 14.6x20.2 cm
Ilość stron: 120
Oprawa: miękka 
Redaktor prowadząca: Aneta Bujno
Redakcja: Juliusz Poznański
Korekta: Anna Strożek
Tłumaczenie: Kamila Petrikowska
Projekt okładki: Łukasz Werpachowski
Tytuł oryginału: Vitamin D – Das Sonnenhormon

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).