czwartek, 15 grudnia 2016

119. - "Uwolnij się od gniewu"


Uwolnij się od gniewu
Rozumienie gniewu, panowanie nad gniewem, odnajdowanie radości 
Alubomulle Sumanasara


„Gdy człowiek jest w stanie okiełznać swój gniew,
postępuje tak, jakby za pomocą lekarstwa
powstrzymał truciznę węża;
porzuca ten świat i zaświaty;
jak wąż, który pozbywa się swojej starej skóry.
„Sutta Nipata” – jeden z najważniejszych tekstów buddyjskich

„Złość piękności szkodzi” to stare przysłowie zawiera sedno prawdy o negatywnych emocjach. Wystarczy spojrzeć na twarze ludzi, którzy się złoszczą, rzucają słowa pełne nienawiści i gniewu. W dzisiejszych czasach trudno zachować spokój, gdy co chwilę widzimy jakąś niesprawiedliwość czy wyrządzaną krzywdę, jednak do każdej sytuacji można podejść z dystansem. Symbolem spokoju są buddyjscy mnisi, którzy wykazują niezwykle empatyczne podejście do życia. 

źr. zdjęcia: president.jp
Takim mnichem jest Czcigodny Alubomulle Sumanasara, który wstąpił do zakonu mając 13 lat. Urodził się na Sri Lance w 1945 roku. Jako buddyjski mnich reprezentuje tradycję Therawady, która jest najdłużej istniejącą szkołą spośród wczesnych szkół buddyjskich. W 1994 roku założył Japońskie Towarzystwo Buddyzmu Therawady, które upowszechnia dharmę i uczy innych medytacji vipassana. Mistrzowie, nauczyciele Therawady wywodzącą swoją naukę bezpośrednio od Buddy, na których także oparta została książka pt.: „Uwolnij się od gniewu.”

Gniew jest niszczycielską siłą nie tylko dla innych ale przede wszystkim dla nas. Zatruwa naszą duszę, nasze życie, wpływa źle na nasze relacje z innymi ludźmi i jest przyczyną wielu chorób. Pod jego wpływem ludzie krzywdzą się nawzajem, zabijają, wywołują konflikty, zrywają przyjaźnie i związki. Działania oparte na takich emocjach sieją ogromne spustoszenie wokół ale przede wszystkim w naszym wnętrzu, dlatego powinniśmy nauczyć się reagować ze spokojem i empatią na wszelkie przejawy złości. Nie jest to łatwe ale możliwe. Wystarczy popracować nad sobą i swoimi emocjami, by nasze życie uległo zmianie na lepsze. 

okładka oryginału
źr. zdjecia: amazon.com
Czcigodny Alubomulle Sumanasara, podpowiada nam jak to zrobić i pokazuje swoje podejście do emocji. Przekazuje swoje nauki, które zdobył praktykując buddyzm i uczy jak uwolnić się od gniewu, agresji, impulsywnych reakcji. Uświadamia, że pod wpływem złych emocji nie myślimy racjonalnie, tracimy zdrowy rozsądek i nie dostrzegamy prawdziwego obrazu sytuacji. Chcąc być szczęśliwymi ludźmi musimy przestać ulegać złości, nienawiści, zazdrości. 

Autor opisuje różne sytuacje, które wywołują gniew, osoby będące pod jego wpływem i życie jakie tworzymy popadając w negatywne emocje. Pomaga zrozumieć gniew, skąd się on bierze, jak powstaje i co go wywołuje. Przedstawia galerię różnych zachowań i osobowości pokazując jak ludzie reagują najczęściej na dane zdarzenie a jak powinni się zachować wykazując zrozumienie i spokój. Uczy dostrzegania momentu, gdy rodzi się w nas złość, zmiany postawy, nastawienia i spojrzenia na drugiego człowieka z poziomu serca. Podkreśla, że to my tworzymy własne emocje i decydujemy o tym jakie one będą. Każde uczucie powstaje w naszym wnętrzu i od nas zależy jakie ono będzie, czy wybierzemy miłość czy gniew. 

„Największymi głupcami są osoby wierzące we własną doskonałość.”

Poznajemy szkody jakie gniew wywołuje w naszym życiu. Na licznych przykładach możemy zobaczyć jak pod jego wpływem znika szczęście i radość życia. Wraz z nim gaśnie nasza dusza , wpadamy w depresję, gnuśniejemy, nie potrafimy dostrzec swoich zalet, cieszyć się przyjemnościami i każdą chwilą. Sumanasara poucza, że nie ma żadnego powodu, dla którego powinniśmy reagować złością dlatego namawia do panowania na swoimi reakcjami i uczy właściwego postępowania. Pokazuje jak reagują mnisi buddyjscy na nerwową sytuację i osoby, które niewłaściwie się zachowują. Uświadamia dlaczego powinniśmy nauczyć się panować nad własnymi emocjami poprzez pracę nad sobą, właściwy dobór słów i myśli. Wyjaśnia co oznacza bycie wolnym od gniewu i doradza jak unikać wściekłości zachowując spokój bez względu na to co się dzieje. Przekazuje wiele wskazówek, porad i metod radzenia sobie z gniewem będąc rodzicami, ponosząc porażkę, nie osiągając wyznaczonego celu czy spotykając się z agresja innych osób.

„Każdy rodzaj szczęścia jest prawdziwym błogosławieństwem i przypomina kroplę wody podczas suszy." 

Książka zawiera cztery główne części i prawie sto krótkich rozdziałów, które mają charakter jedno lub dwustronicowych rozważań – lekcji. Uzupełnione są przypowieściami, mądrościami Buddy, pouczającymi historyjkami i fragmentami ważnych pism buddyjskich, które stanowią tło dla danego zagadnienia. Jest niezwykle pouczająca, przepełniona empatią i mądrymi przemyśleniami. 

Z sytuacjami opisanymi przez Czcigodnego Alubomulle Sumanasara każdy z nas spotyka się na co dzień. Gniew można zauważyć na każdym kroku idąc ulicą, oglądając telewizję, będąc w pracy czy wśród znajomych. Często ludzie denerwują się z błahych powodów, nie umieją zapanować nad sobą i poddają się emocjom. Nieraz wystarczy, że ktoś na kogoś źle spojrzy, albo nie zgadza się ze zdaniem drugiej osoby i już rodzi się irrytacja, padają mocne słowa. Tkwienie w gniewie, nienawiści i złości prowadzi do wielu nieszczęść, chorób, depresji. Postępując w ten sposób sami krępujemy się niewidzialnymi więzami, które tylko my możemy rozwiązać. 

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2016
Rok wydania amerykańskiego: 2015
Wymiary: 12,1 x 19.5 cm
Ilość stron: 208
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Redaktor prowadzący: Juliusz Poznański
Redakcja: Paulina Potrykus – Woźniak
Korekta: Aneta Bujno
Projekt okładki: Izabela Surdykowska – Jurek
Tłumaczenie: Maciej Lorenc
Tytuł oryginalny: Freedom from Anger: Understanding It, Overcoming It, and Finding Joy 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).