czwartek, 25 kwietnia 2013

24. Geomancja

 

Geomancja
Dla początkujących 

Richard Webster


Geomancja jest związana z ziemią. Nasi przodkowie przywiązywali do niej dużą wagę, dbali o nią, żyli zgodnie z jej rytmem i potrafili czerpać z niej siłę. Dziś niestety nie zwracamy na nią uwagi, zaniedbujemy ją, wycinamy drzewa, zbyt ją eksploatujemy. Ziemia to nie tylko miejsce na którym żyjemy, czerpiemy z niej pożywienie, energię ale także możemy ją wykorzystać do wróżenia. 

Słowo „geomancja” wywodzi się z języka greckiego „geomanteia”. „Geo” oznacza ziemię, „manteia” – wróżenie czyli geomancja to po prostu wróżenie z ziemi. Brzmi to może zagadkowo na początek ale jest to jedna z prostszych i niedrogich metod wróżebnych. Jest to jednocześnie jeden z najstarszych systemów poznawania przyszłości. Na czym polega geomancja? Wystarczy kawałek ziemi, na której kreślimy losowo kreseczki, automatycznie, bez zastanawiania się. Możemy też tę czynność wykonać na kartce papieru. Następnie tworzy się na podstawie narysowanych kresek symboliczne figury i poddaje interpretacji. Jak je interpretować? W jaki sposób zadawać pytania? O tym możemy się dowiedzieć z książki „Geomancja dla początkujących.” 

„Geomancja dla początkujących” to kolejna na polskim rynku książka znanego pisarza i ezoteryka Richarda Webster’a. Tym razem autor wprowadza nas w niezwykły świat ziemskich znaków, które można wykorzystać do zajrzenia w przyszłość. Autor znany jest z wielu publikacji m.in. z serii dla początkujących w tym „Magia wahadełka, "Odczytywanie aury", "Obrona psychiczna", "Magia Kolorów". Od najmłodszych lat posiada zdolności parapsychiczne, które w dalszym życiu wykorzystał do twórczej działalności m.in. pisarskiej. Książki tego autora są wiedzą zdobytą na różnych warsztatach, wykładach, które prowadzi on na całym świecie. Jest członkiem Gildii Hipmotyzerów, Stowarzyszenia Zawodowych Hipnoterapeutów, Międzynarodowego Rejestru Zawodowych Hipnotyzerów i Nowozelandzkiego Instytutu Psychoterapii i Hipnoterapii. 

W początkowej części książki poznajemy zarys historyczny geomancji, legendy z nią związane i osoby, które zajmowały się tą sztuką. Autor przedstawia 16 figur geomantycznych, szczegółowo je opisuje i uczy jak je stworzyć. Do każdej z nich przypisany jest żywioł, znak zodiaku, planeta, miesiąc, dzień tygodnia, części ciała oraz typ sylwetki, czyli charakterystyczne cechy człowieka. Gdy poznamy znaczenia figur, możemy przystąpić do ich interpretacji w odpowiedzi na pytania. 

źródło zdjęcia: customLogo
Richard Webster przedstawia m.in. szybką metodę wróżebną ale także bardziej skomplikowany system zwany tarczą geomantyczna. Poznajemy 4 matki, 4 córki, 4 siostrzenice, 2 świadków i sędziego. Brzmi to może zagadkowo, ale wykonując krok po kroku zalecenia autora, szybko można oswoić się z tą metodą, którą książka opisuje dość obszernie. Autor na przykładach uczy interpretacji poszczególnych figur we wróżbie, pokazuje różne układy i ich znaczenia w zależności od ułożenia. Poza podstawową metodą wróżebną poznajemy system oparty na astrologii tzw. geomancję astrologiczną, a także metodę opracowaną przez Henryka Korneliusza Agryppę, system stworzony przez Hermetyczny Zakon Złotego Brzasku, wróżbę arturiańską, geomancję horarną, księgę losu Napoleona. 
Moje zainteresowania geomancją narodziły się wraz ze zgłębianiem ezoteryki. Nie miałam wówczas możliwości głębszego poznania tej sztuki. Na szczęście coraz częściej można spotkać na naszym polskim rynku publikacje o mniej znanych i popularnych metodach wróżebnych. Swoje pałeczki geomantyczne mam od dawna i z pewnością książka Richarda Webstera uzupełniła moją wiedzę na ich temat. 

„Geomancja dla początkujących nie jest pozycją łatwą, gdyż wymaga stopniowego wgłębiania się w treść, zrozumienia poszczególnych etapów. Ważne, by przyswoić materiał dokładnie, bo w dalszej części możemy się pogubić.

Z pewnością jest to jedna z niewielu pozycji na naszym polskim rynku, która tak szczegółowo zajmuje się tematyką geomancji. W spotkanych do tej pory nielicznych wydaniach, najczęściej były zamieszcane opisy podstawowych figur i ich główne charakterystyczne znaczenia. Książka Richarda Webstera poszerza tę wiedzę i uzupełnia o nowe elementy. 

Książkę można kupić w sklepie: 
Ilość stron: 232
Oprawa: Miękka
Format: 14.5x20.5cm
Rok wydania: 2012
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).