poniedziałek, 15 kwietnia 2013

21. Życie: podręcznik sztuki przetrwania


Życie: podręcznik sztuki przetrwania
Łukasz Miszewski


Autor przedstawia swoje spojrzenie na wiele zagadnień, które do tej pory były przedstawiane schematycznie i encyklopedyczne. Jest to specyficzny zbiór haseł ujęty w humorystyczny i przewrotny sposób. Już sam tytuł książki jest intrygujący sugerujący, że jest to treść z przymrużeniem oka. 

Łukasz Miszewski jest współpracownikiem „Gazeta.pl” i redaktorem „Innego Serwisu Sportowego Z Czuba.pl.” Tak mówi o sobie w wywiadzie na stronie Coolturka: „Szalony redaktor wizjonerskiego portalu XXI wieku. Lub redaktorski wizjoner szaleńczego portalu. Albo… A może lepiej nie. Chyba najlepiej zdefiniować mnie tak samo jak każdego innego człowieka: 65% wody, 20% białek, 10% tłuszczów, 1% węglowodorów i 4% soli mineralnych.” Określany jako mężczyzna z urodzenia, dziennikarz z powołania, światowej sławy skrzypek z czystego przypadku. Mówi, że kiedyś był w Międzyzdrojach. Nie podobało mu się. Od pięciu lat pisze dla serwisu Z czuba.pl, gdzie stara się udowadniać, że to ludzie powstali dla piłki nożnej, a nie odwrotnie. Maczał również palce w kilku innych mrocznych internetowych oraz niekoniecznie internetowych projektach. Odcięty od Sieci długo płacze w swoją wielką poduszkę. Nie pije wódki. 

Jak sam mówi w jednym z wywiadów: „książka nie aspiruje do bycia naukową w żaden sposób. Obok „naukowości” nawet nie leżała i nie poznałaby jej, nawet gdyby ta spadła na nią z dziesiątego piętra i to grając w locie na harmoszce.”I faktycznie, jeżeli ktoś spodziewa się, że znajdzie tu życiowe porady, które można znaleźć w wielu książkach, to może się zawieźć. 

Beż zbędnych wstępów czy wprowadzenia autor prezentuje wiele zagadnień w nietypowym ujęciu. Jedynie w krótkiej notatce na początku mówi, że jest to opracowanie prawie naukowe a nawet bardzo prawie. To już sugeruje jego humorystyczne podejście zarówno do siebie jak i do tego co go otacza. 

Książka składa się z trzech części zatytułowanych: „Świat i takie tam”, „Historia” i „Cywiliazcja.” Począwszy od hasła dotyczącego Arnolda Schwarzeneggera, poprzez chmury, grawitację, kontynenty aż po mit, Japonię i na zmysłach kończąc wyczuwa się nutkę sarkazmu, humoru i dystansu do świata. Można przyjąć założenie, że aby nie dać się zwariować w grze zwaną życiem, dobrze jest wiele spraw traktować z humorem i nie przejmować się wydarzeniami jakie się w nim toczą. 

Dzięki tej książce ujrzysz inne oblicze pracy, która jest „niezbędna do tego, by człowiek nie umarł z głodu”, przeczytasz, że o tym czy jest Bóg wie tylko on sam i jak to z nim jest naprawdę, że kawa to „ jedyny powód, by wstać rano. Najlepiej komponuje się z papierosem.” Wbrew pozorom w opisach zakamuflowana jest szeroka wiedza o świecie, historii, nauce, ludziach czyli o życiu. Dowiesz się gdzie na świecie jest najwięcej chmur, czym różni się dzień od nocy, czym tak naprawdę są gwiazdy i co się z nimi dzieje, gdy zgasną, gdzie znajdziesz najwięcej ptaków, co to jest kino. 
„AUTOSTRADY W POLSCE patrz. Krasnoludy” i dalej „KRASNOLUDY. Nie istnieją.”

„ANALFABETYZM – Coś na co niemal na pewno i niejako z nazwy Drogi Czytelniku nie cierpisz.” 
Książka jest przepełniona humorem, zabawnymi formułkami, luźnego podejścia do wielu tematów. Uzupełniają ją grafiki Barbary Konczarek ilustrujące niektóre hasła tego nietypowego leksykonu. Lektura książki dostarcza nie tylko wiadomości o świecie ale też wywołuje uśmiech i daje inne spojrzenie na otaczającą rzeczywistość. Jak sam autor stwierdza: „Nie mogę nikomu narzucić tego, w jaki sposób ma czytać moją książkę, ale ja osobiście polecam w wannie. Tak lubię najbardziej. A „zbiór dowcipów” to chyba najtrafniejsza charakterystyka. Choć mam też nadzieję, że coś tam między nimi udało się przemycić. Ale na pytanie: „Co?”, to już może niech każdy sobie sam odpowie.”

Książkę można kupić w sklepie:

Format: A5 - 145x205mm
Oprawa: miękka
Ilość stron: 136
Rok wydania: 2012

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).