środa, 10 kwietnia 2013

17. Jak zostać przywódcą stada


Jak zostać przywódcą stada
Cesar Millan


„Psy są prawdziwym darem, ponieważ mogą nas nauczyć czegoś, czego sami nigdy byśmy o sobie nie nauczyli.” To zdanie z książki „Jak zostać przywódcą stada” mogłoby być jej mottem. Pies jest zwierzęciem, który od wieków towarzyszy człowiekowi i jest jego najwierniejszym przyjacielem. Szczery w swoim zachowaniu, wierny i oddany swojemu właścicielowi. Jeżeli chcemy, by pies był dobrze ułożony i współpracował z nami, musimy go nauczyć hierarchii w naszym rodzinnym stadzie. Pomoże nam w tym książka znanego specjalisty od psich problemów Cesara Millan’a pt. „Jak zostać przywódca stada”. Przy pisaniu pomogła mu, tak jak w pierwszej książce, Melissa Jo Peltier - partnerka i producent w Entertainment MPH.

źródło zdjęcia: karusekblog.pl
Cesar Millan jest doskonale znany miłośnikom psów przede wszystkim z popularnego programu pt. „Zaklinacz Psów” oraz z książki pod tym samym tytułem, w której uczył nas języka naszych czworonożnych przyjaciół. Tam przekazał nam wiedzę dotyczącą m.in. psychiki psa, jego mowy ciała. W książce „Jak zostać przywódcą stada” pomaga nam uzyskać status osoby panującej nad swoim pupilem, stosującym zasady, które ustawiają nas w pozycji lidera. To druga książka Millana, która ukazała się na naszym rynku. Pracuje on z przypadkami trudnymi, agresywnymi, niepokornymi. Pomaga zwykłym ludziom ale i znanym gwiazdom z Hollywood.

Książka składa się z wstępu pt. „Lustereczko, powiedz przecie”, dwóch części: „Równoważenie swojego psa” i „Równoważenie samych siebie”. Na koniec znajduje się podsumowanie w krótkim dodatku z kolorowymi ilustracjami pt. „Krótki przewodnik po tym, jak zostać lepszym przywódcą stada”. Całość opatrzona zdjęciami, mądrymi cytatami różnych myślicieli, pisarzy i filozofów. Napisana językiem, który czyta się lekko i z zainteresowaniem jak dobrą powieść. W książce znajdziemy wiele praktycznych i fachowych porad, technik i ćwiczeń, które pomogą uzyskać dobry kontakt z naszym czworonożnym przyjacielem. Dowiesz się w jaki sposób nagradzać psa, karać, jak dbać o jego potrzeby i rozwiązywać problemy, które pojawiają się w relacjach my – pies. 

źródło zdjęcia: static.guim.co.uk
Cesar Millan pokazuje rezultaty swojej pracy na przykładachwziętych z życia klientów. Już na wstępie opowiada historię wpływowego i wyniosłego człowieka nazwanego przez Cesara Magnatem, który swoją postawą wpływał negatywnie na swoje psy. Czy się udało zmienić nastawienie Magnata i jego zwierząt? O tym w książce. Oprócz różnych historii opisuje też swoje doświadczenia i życie z czasów zanim został znanym specjalistą od psów. Zwraca uwagę, że w pracy z psem ważne są nasze cztery aspekty życia: intelekt, emocje, duchowość, instynkt. Podkreśla, że świat jest w dysharmonii a to powoduje, że tracimy kontakt ze swoją instynktowną stroną życia. Posługujemy się rozumem, słowem, ignorujemy intuicyjne zachowania i elementy obronne. Zatraciliśmy intuicyjne postrzeganie świata, ignorujemy sygnały ostrzegawcze, skupiamy się zbyt mocno na sobie, materii a nie jesteśmy w stanie wyczuć zmiany energetycznej w otoczeniu. 

W poszczególnych rozdziałach Cesar Millan uświadamia nam między innymi, że psy są naszymi lustrami, ukazują nasze zachowania, charakter i to jacy jesteśmy. Uczy nas dostrzegania niestabilności u psa, równoważenia jego psychiki, korygowania zachowania. Poznajemy cechy psa stabilnego i niestabilnego, jak go dyscyplinować, kiedy go nagradzać a kiedy ignorować, a kiedy pozytywnie motywować.  Do kontroli nad psami można znaleźć na rynku różne narzędzia: smycze, liny, obroże różnego rodzaju, kolczatki, maty odstraszające, kagańce i wiele innych. Millan wskazuje, które z nich są najlepsze dla naszego czworonożnego przyjaciela, jakie są ich plusy i minusy, a które wręcz niebezpieczne.

Cesar często podkreśla, że w kontaktach z psami liczy się to jak my się czujemy, jaką energią emanujemy, a nawet jakie chowamy urazy. Musimy pamiętać, że pies wyczuwa nasze emocje nawet wtedy, gdy staramy się ich nie pokazywać na zewnątrz. Co to znaczy być „spokojnie asertywnym?”. Jaka jest różnica między dominacją a posłuszeństwem? Jak ważne są nasze intencje, równowaga wewnętrzna, emocje? Cesar uczy zmieniać negatywne doświadczenia w pozytywne, przekształcać energię w działanie, kontrolować swoje emocje, by zapanować nad energią psa, a przede wszystkim pokazuje na wielu przykładach - jak być mądrym przywódcą stada. Tak jak mówi Millan: „Wszystkie zwierzęta stadne, w tym także ludzie i psy, potrzebują struktury i przywódców, którzy chronią je przed chaosem.” Być przywódcą stada to siła osobowości, energia, asertywność, równowaga i spokój a nie przemoc, strach i maltretowanie. Najlepszym narzędziem w pracy z psem jesteśmy my sami i tego uczy Cesar Millan w swoje książce.

Książkę można kupić w sklepie:
Ilość stron: 304
Oprawa: Miękka
Format: 14.5x20.5cm
Rok wydania: 2012

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).