poniedziałek, 4 marca 2013

1.Zachcianki pod kontrolą


Zachcianki pod kontrolą
Jak opanować pokusę jedzenia?

DoreenVirtue


Na pewno nie raz próbowałaś jakiejś diety, bezskutecznie walcząc z nadwagą, nadmiernym tłuszczykiem, odmawiając sobie łakoci a i tak pokusa sięgnięcia po często niezdrową przekąskę okazała się silniejsza. Jeżeli tak, to wiesz jak trudno jest je opanować. Bywają też takie sytuacje, kiedy stwierdzałaś, że „masz na coś ochotę” i spełnienie takiej zachcianki powodowało ulgę, pozorne spełnienie. Konflikty, niespełnione nadzieje, zawód miłosny, samotność, porażka, depresja są po prostu „zajadane”. Niestety nie załatwiają one danego problemu lecz tylko pozornie uspokajają. Efektem takiego podjadania są niestety - nadmierna ilość kalorii, nadwaga, poczucie dyskomfortu. Książka „Zachcianki pod kontrolą” poświęcona jest właśnie takim pokusom żywieniowym.

Książka została napisana przez Doreen Virtue - znaną na naszym polskim rynku wydawniczym autorkę, która jest przede wszystkim ekspertem od aniołów. Ostatnio jednak można poznać ją także jako doradcę żywieniowego. Jej poprzednie publikacje pt. „Anielska dieta” oraz „Uzdrawianie duszy i ciała” pokazały ją jako specjalistkę w dziedzinie zdrowego żywienia. Podchodzi ona w nich do spraw jedzenia od strony psychologicznej. Bada wpływ jaki jedzenie wywiera na ciało i duszę człowieka. Najnowsza książka Doreen Virtue również wnosi nowe spojrzenie na to co spożywamy. Doszukuje się ona głębszych przyczyn w podjadaniu niż tylko zaspokojenie zachcianki. Pokazuje, że wynikają one ze stanu naszej psychiki, tego co dzieje się w nas i z czym nie możemy sobie poradzić. W chwilach stresu, smutku, niepowodzenia sięgamy po coś co zrekompensuje nam uczucie smutku, niepowodzenia, tęsknoty czy żalu.

Książka powstała w wyniku wielu lat badań nad zachciankami żywieniowymi. Swoje obserwacje, własne doświadczenia i praktyczne porady Doreen postanowiła przelać na papier dla wszystkich tych, którzy chcą schudnąć i utrzymać szczupłą sylwetkę dzięki kontroli nad nadmiernym apetytem. Doreen Virtue borykała się z nadwagą przez wiele lat, tkwiła w wyczerpującym związku, czuła się nie kochana, nie doceniana. Gdy odkryła przyczynę takiego stanu rzeczy, poznała sekrety diet, zależności psychiczne związane ze sposobem odżywiania, wtedy łatwiej umiała sobie poradzić zarówno z sytuacją życiową jaki i żywieniową. Dzięki temu przeistoczyła się w szczupłą, szczęśliwą osobę, spełnioną i zadowoloną z życia. Zrozumiała, że „każda zachcianka żywieniowa związana jest z określonym typem osobowości oraz problemów emocjonalnych.” 

W książce „Zachcianki pod kontrolą” autorka przekazuje swoją wiedzę, by każdy z nas mógł spojrzeć na siebie i zrozumieć dlaczego mamy akurat takie zachcianki i jak sobie z nimi poradzić. Ważne jest, by nie obwiniać się za zjedzenie kolejnego słodkiego ciasteczka, czy kuszącego batonika lecz zrozumieć dlaczego właśnie mieliśmy ochotę na taką przekąskę. Pomocne w tym jest „Zestawienie zachcianek żywieniowych i ich najbardziej prawdopodobnych interpretacji.” W tabelkach zamieszczone zostały produkty spożywcze, na które najczęstszej mamy ochotę. Przy każdym z nich znajduje się opis przyczyny zachcianki i afirmacja, którą warto stosować, by mentalnie uwolnić się od pokus na dany produkt. Jednocześnie praca z nimi ma wpływ na nasze postrzeganie świata i powoduje zmianę myślenia a to z kolei jest początkiem transformacji w naszym życiu. 

Książka jest bardzo estetycznie wydana z „apetyczną” okładką i na dobrym papierze. Treść ujęta w sposób przejrzysty i zrozumiały z licznymi tabelkami, ćwiczeniami i ciekawymi historiami. Każda z nich podzielona jest na mniejsze rozdziały, które nie są zbyt rozwlekłe i nie zawierają długich, naukowych wywodów. Doświadczenia swoje i swoich pacjentów Doreen Virtue przedstawia jak zwykle w przystępny sposób opowiadając prosto i otwarcie o kolejnych zagadnieniach. 

Dzięki tej książce dowiedziałam się, że zachcianki niekoniecznie muszą być złe. One mogą nam pomóc uświadomić sobie problem jaki mamy ze sobą i zamiast sięgać po kolejną zachciankę, lepiej warto dowiedzieć się dlaczego mamy na nią apetyt. Autorka proponuje motto, które warto sobie zapamiętać: „Nie skupiaj się na utrzymaniu masy ciała; Lepiej skup się na utrzymaniu spokoju ducha”. Poznając przyczyny naszych zachcianek, co je powoduje, uświadomienie sobie przyczyn ich powstawania pomoże zwrócić baczniejszą uwagę na nasze wnętrze, pragnienia naszej duszy. To może być pomocne w uzyskaniu wewnętrznej równowagi zarówno we własnym otoczeniu jaki i w świecie zewnętrznym. 

Książkę można kupić w sklepie


Wydanie: I
Rok wydania polskiego: Styczeń, 2013
Rok wydania w USA: 1995, 2011
Ilość stron: 336
Oprawa: miękka
Wymiary:  14,5 x 20,5 cm
Redakcja: Ewa Karczewska
Korekta: Beata Jarmuszewska
Projekt okładki: Izabela Surdykowska - Jurek, Magdalena Muszyńska, Czartart
Tytuł oryginału: Constant Craving. What Your Food Cravings Mean and How to Overcome Them

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).