środa, 20 marca 2013

12.Tarot dla początkujących


Tarot dla początkujących
Jak zrozumieć i interpretować Tarota
P. Scott Hollander


„Tarot jest kluczem – a gdzie jest klucz, tam są drzwi.”

Tarot fascynował od wieków, wzbudzał strach ale i ciekawość, intrygował jak i przerażał. To efekt narosłych mitów, nieprawdziwych opowieści i filmów, w których tarot pokazywany jest jako narzędzie wieszczące złe wiadomości. Tymczasem korzystanie z rad tarota może być pomocne w wielu sytuacjach życiowych. Dziś to jeden z ciekawszych, wymagających dużej wiedzy ezoterycznej technik wróżebnych. To nie tylko sposób na poznanie przyszłości ale także możliwość znalezienia odpowiedzi na zagadnienia dotyczących naszej sfery psychicznej, życiowych wyborów, rozjaśnienia trudnych sytuacji, zrozumienia swoich problemów. 

Wielu chciałoby zacząć swoją przygodę z tymi niezwykłymi kartami ale nie zawsze wie od czego zacząć. Na rynku jest wiele talii i książek o tarocie. Często trudno zdecydować się na którąś z nich. Na początek warto sięgnąć po coś prostego, bez zawiłych formułek, tekstów i ezoterycznych zwrotów. Taką możliwość stwarza książka „Tarot dla początkujących”, którą napisała P. Scott Hollander. Zgłębiała ona tarota przez ponad dwadzieścia lat. Swoją wiedzę wykorzystywała nie tylko do wróżb, porad ale także uczyła jak można zastosować te karty do medytacji. Napisała wiele książek, artykułów i opowiadań ezoterycznych. Zmarła 4 marca 1997 roku. 

Treść książki podzielona została na trzy główne części. Pierwsza z nich omawia Wielkie, druga – Małe Arkana a trzecia poświęcona jest wróżeniu z kart tarota. Opis każdej z kart zawiera na początek jej podstawowe znaczenie, główną symbolikę, opis najczęściej występujących elementów na ilustracjach oraz sposób odczytu w pozycjach podstawowej i odwróconej. Dodatkowo zostały zamieszczone wizerunki poszczególnych arkanów z kilku różnych talii: Tarota romskiego, legend arturiańskich, duchowego, czarownic, uniwersalnego i Nigela Jacksona. Ilustracje te są jednak czarno-białe ale mimo to pokazują różnorodność wśród talii tarota. 

Przy wprowadzeniu do Małych Arkan autorka nakreśla charakterystykę tych kart, uczy ich interpretacji i podpowiada w jaki sposób najefektywniej korzystać z poradnika. Dowiadujemy się co symbolizują cztery kolory Małych Arkan, czym charakteryzują się tzw. Karty Dworskie i jak je interpretować. Opis każdego koloru pojawia się zawsze przed rozdziałem danej grupy Małych Arkan. W ostatniej części poznajemy trzy podstawowe rozkłady ułatwiające wróżenie z tarota: Krzyż Celtycki, rozkład na pięć i siedem kart. 

Całość napisana została w jasny i przystępny sposób, dostosowanym do wiedzy początkujących adeptów tarota. Książka nie odnosi się do żadnej konkretnej talii, więc można ją zastosować do tej, którą posiadamy. Jest ona odpowiednia dla osób, które zaczynają swoją przygodę z tarotem. Chcąc, by karty do nas „przemówiły” musimy poznać ich język. „Tarot dla początkujących” może być pierwszym krokiem na tarotowej drodze w poszukiwaniu dalszej wiedzy. 

Książkę można kupić w sklepie

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2013
Rok wydania angielskiego: 1995
Ilość stron: 320
Wymiary: 20,5 x 14,5 cm
Oprawa: miękka
Redakcja: Ewa Karczewska
Korekta: Dominika Dudarew
Tłumaczenie: Agnieszka Ufland
Tytuł oryginalny: Tarot for Beginners

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).