niedziela, 10 marca 2013

8. Anielska Dieta


Anielska Dieta
Doreen VirtueCzy zastanawiałeś się nad tym by przestać jeść niektóre produkty, zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego? Co tak naprawdę oznacza być wegetarianinem? Jeśli tak, to co wiesz na ten temat oprócz tego co jest popularyzowane w mediach? Czy to tylko chwilowa moda, a może coś znacznie głębszego?

Wegetarianizm jest obecnie powszechnie stosowany przez wiele gwiazd, propagowany w różnych środowiskach ale też coraz częściej w naszym kręgu znajomych można spotkać osoby, które nie jadają mięsa. O tym stylu życia nie wiemy za dużo. Krążą stereotypy a często na osoby unikające zwierzęcych produktów patrzymy dziwnie, uznajemy to za fanaberie, wymysł. Czy można sposób odżywiania połączyć z duchowością? Doreen Virtue pokazuje w swojej książce „Anielska Dieta,” że jest to możliwe. Została ona napisana wspólnie z Becky Prelitz.

Doreen Virtue nie trzeba przedstawiać. Jest popularną autorką wielu książek i kart anielskich. Ma doświadczenie w pracy na oddziałach zaburzeń jedzenia w przychodniach i szpitalach. Sama jest weganką od 17 lat. Propaguje higieniczny i zdrowy styl życia opierając go na duchowym podejściu do odżywiania. Becky Prelitz to z kolei rodzinna terapeutka, która jest również licencjonowaną dietetyczką, znana w USA z licznych wykładów na temat wegetarianizmu. W swojej pracy łączy zagadnienia związane z umysłem, ciałem i duchem.

Doreen Virtue i Becky Prelitz rzucają nowe spojrzenie na to zagadnienie. To nie tylko moda ale pewien styl życia. Nie ma nic złego w tym, że ktoś je czy nie je mięsa. Podkreślają prawo wyboru. Doreen zauważyła, że wiele osób, które rozwijają się duchowo i otwierają się na anielskie wibracje, odchodzą od jedzenia produktów pochodzących od zwierząt.  Pokazuje jak w sposób duchowy  traktować jedzenie, jak istotna jest energetyka pożywienia. Uświadamia nam wiele kwestii, o których wielu z nas nie ma pojęcia. Na talerzu mamy efekt finalny danego produktu. Warto zwracać uwagę skąd pochodzi dany produkt, w jakich warunkach zostało wyhodowane dane zwierzę. Stwierdzono np., że jajka z tzw. wolnego wybiegu mają pozytywną energetykę i są dla nas zdrowsze. 

Książka składa się z pięciu głównych części. Każda z nich zawiera kilkanaście krótkich rozdziałów. Wiedza w nich jest konkretna, pełna porad i wskazówek, bez długiego rozpisywania się. To sprawia, że czyta się książkę bez znużenia. Jej wielkość (12,5 cm X 17 cm) pozwala ją mieć przy sobie i w każdej chwili daje możliwość zajrzenia do niej.

Część pierwsza to przede wszystkim wprowadzenie w temat ale nieco inaczej niż w podobnych publikacjach. Poznajemy tu różne typy wegetarianizmu, teorie, myśli różnych filozofów. Autorki zachęcają do zmiany trybu życia, odżywiania i motywują dlaczego jest to dla nas dobre. Jednocześnie podkreślają, że nie może to być przymus czy działanie wbrew sobie, lecz własny świadomy wybór. W części drugiej poznajemy zależności między jedzeniem a jego energią. To co jemy ma wpływ na to jak się czujemy, czy tryskamy dobrym humorem, czy wręcz przeciwnie, czy jesteśmy apatyczni, przygnębieni. Czy komponując codzienne menu zastanawiamy się nad jego siłą życiową? Jak się ona objawia w pożywieniu, jak możemy zwiększyć energetykę, jak ją wydłużyć a jak wyeliminować niekorzystne wpływy na nasz organizm? Jak poradzić sobie z zachciankami, które na początku kuszą nas i często są przyczyną porzucenia wybranej diety.

Książka nie zawiera żadnych konkretnych przepisów kulinarnych. Autorki bardziej skupiły się tu na przybliżeniu i omówieniu wielu aspektów wegetarianizmu. Ukazują wegetarianizm jako jeden z elementów poprawy życia. Czytając ją zaczynamy rozumieć, że jesteśmy częścią Wszechświata i nasze decyzje dotyczące tego co spożywamy mają wpływ także na cały świat.

Niektóre porady są ujęte pod kątem rynku amerykańskiego ale z pewnością mogą się sprawdzić i u nas. Dowiadujemy się z nich więcej o minerałach, witaminach i gdzie ich szukać.  Co to są suplementy, piramida żywieniowa i jak określić jedną porcję danego produktu. Czy tłuszcze są faktycznie niezdrowe i powinniśmy je unikać? Jak dostarczyć organizmowi właściwą ilość protein? Ten poradnik odpowiada na wiele takich pytań i pokazuje korzyści jakie niesie ze sobą bycie wegetarianinem. Dzięki temu możemy zwiększyć swój zasób energetyczny, wpłynąć pozytywnie na rozwój duchowy i naszą duszę. Warto  nauczyć się zdrowo odżywiać wybierając produkty świadomie. Jedzenie powinno nam sprawiać przyjemność ale dobrze, gdy jest ono naturalne i zdrowe.  Decyzja zawsze należy do nas.

Książkę można kupić w sklepieIlość stron: 152
Oprawa: miękka
Format: 12.5x17.0cm
Rok wydania: 2011,
WYDANIE I

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).