środa, 28 maja 2014

51.Głosy rewolucji żywnościowej


Głosy rewolucji żywnościowej
Możesz uzdrowić swoje ciało i świat tym, co jesz
John Robbins, Ocean Robbins


„większość kosztów medycznych, które doprowadzają do bankructwa rodziny, firmy i całe państwa, mogłaby zostać wyeliminowana za sprawą zdrowego odżywiania.”

„Jesteś tym co jesz” – to powiedzenie bardzo pasuje do książki „Głosy rewolucji żywnościowej”. Wiedza na temat właściwego odżywiania się pozwala na odpowiedzialne wybory tego co spożywamy. Robiąc zakupy, większość osób nie zwraca uwagi na aspekt zdrowotny lecz sugerują się ceną, reklamą, zachciankami. Dla producentów żywności nie liczy się nasze zdrowie lecz ich zyski. Żywność zawiera wiele szkodliwych składników i dodatków lecz dla wielkich koncernów nie ma to znaczenia. Narzucają one nam styl odżywiania się, wmawiając, że to co produkują jest zdrowe. Mamią reklamami, ładnymi opakowaniami, przekonują, że akurat ich produkt zapewni nam zdrowie. Na szczęście coraz częściej prowadzi się dyskusje o profilaktyce zdrowotnej, zapobieganiu chorobom poprzez odpowiednie diety czy sposoby życia. Powstają już gospodarstwa produkujące naturalne produkty, wiejskie farmy, które oferują uprawy ekologiczne, punkty gastronomiczne i sklepy ze zdrową żywnością. Do tego coraz więcej pojawia się różnych publikacji propagujących zdrowy styl życia. Często są to sprzeczne informacje. Dlatego Ocean Robbins i ze swoim tatą – Johnem Robbinsem postanowili zasięgnąć informacji u największych ekspertów od żywności i diet. Zebrali w jednej książce 21 rozmów, by uświadomić zagrożenia i działania systemów korporacyjnych, medycznych, spożywczych,. Wszystko po to, byśmy zaczęli buntować się przeciw istniejącej rzeczywistości. Wywiady zostały przeprowadzone przez Johna Robbinsa, który jest uważany za „bohatera ruchu na rzecz zdrowej żywności” a jego syn Ocean, zebrał je, uporządkował i zredagował.

John Robbins
„Często nawet lekarze mają nikłą wiedzę, w jak potężny sposób jedzenie wpływa na nasze zdrowie. W trakcie studiów medycznych przyszli lekarze są nauczani o zdrowym żywieniu zaledwie przez 2,5 godziny.    Nie ma się więc co dziwić, że w przychodniach i szpitalach częściej jesteśmy informowani o inwazyjnych i niebezpiecznych zabiegach kosztujących 50 tysięcy dolarów, niż o tym, w jaki sposób prosto i łatwo zmienić dietę, aby zapobiec chorobie”.

Książka nie jest rozprawą naukową lecz ma charakter dyskusji na temat wielu zagadnień i problemów zdrowotnych. Każdy z bohaterów poszczególnych rozmów wnosi wiedzę, która uświadamia nam prawdę o spożywanych produktach, co jest korzystne dla naszego organizmu, co powinniśmy robić, bu zapobiegać powszechnym chorobom i dolegliwościom, jakich wyborów dokonywać przy zakupach. Wśród ekspertów poznajemy takie osobowości jak: dr med. Dean Ornish – jeden z największych pionierów medycyny na świecie, dr med. Caldwell Esselstyn – autor bestsellerowej książki "Chroń i lecz swoje serce" ,  dr med. Neal Barnard – jeden z znaczących zwolenników zdrowego stylu życia, Jeffrey

Ocean Robbins
Smith – filmowiec i autor wielu książek popularnych w USA i za granicą, który jest znany ze swoich wypowiedzi na temat GMO, dr Vandana Shiva – ceniona myślicielka i działaczka na rzecz ochrony środowiska i wielu innych.  Wywiady są ujęte w siedem części i 21 rozdziałów. Ostatni z nich to rozmowa Oceana Robbinsa ze swoim ojcem. Na końcu każdej części zamieszczone zostało podsumowanie w postaci „kroków, które możemy podjąć, by wprowadzić rewolucje do swojego życia a także spis stron internetowych z tematyką przedstawioną w wywiadach.

Mamy prawo wiedzieć co serwujemy na naszych talerzach, dlatego warto poznać prawdę o produktach leżących na naszych półkach sklepowych. Zaopatrzeni w istotną wiedzę będziemy mogli zbuntować się przeciw narzucanym nam pozornie zdrowym normom i dokonywać mądrych, odpowiedzialnych wyborów, które mogą mieć wpływ nie tylko na nasze zdrowie lecz także nasze otoczenie.

 „Współczesna medycyna wie sporo na temat ogromnego wpływu spożywanego przez nas jedzenia na zdrowie i na cały świat wokół nas. Jednak, jak na razie, informacja o tym rozchodzi się zbyt wolno. Pomimo postępu, setki milionów ludzi coraz częściej chorują, a nasza planeta jest wciąż zatruwana”.

 Książkę można kupić w sklepach:


źródło zdjęć autorów:
www.taniaksiazka.pl

Oprawa           Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron    320
Format            A5
Rok wydania  2014
Tłumaczenie    Łukasz Głowacki
Tytuł oryginału           Voices of the food revolution. You can heal your body and your world – with food


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).