poniedziałek, 12 maja 2014

49. Dieta nocna

Dieta nocna
Jedz w dzień, chudnij w nocy!
Frances Sharpe, dr Caroline Apovian

Czy możliwe jest schudnięcie w czasie snu? Dr Caroline Apovian jest o tym przekonana. Opracowała ona dietę opartą na dawnych programach dietetycznych, opracowanych przez dr George Blackburn i dr Bruce Bistrian. Doszli oni do wniosku, że nasze ciała są genetycznie zaprogramowanie na utratę wagi w stanie odpoczynku. Wystarczy zmienić odpowiednio nawyki żywieniowe, by w krótkim czasie ujrzeć efekty. Autorka przez wiele lat przyglądała się wielu dietom i zauważyła, że większość z nich są nieskuteczne. Problem nie leży w silnej woli lecz w niewłaściwym podejściu do redukcji wagi. Diety propagowane w różnych publikacjach często skupiają się na obniżeniu masy mięśni, który zwany jest w kręgu medycznym sarkopenią czyli „syndromem skurczenia mięśni.”  Dr Caroline Apovian opracowała własną dietę, modyfikując i unowocześniając dawne strategie żywieniowe i przedstawiając sposób odżywiania się, który zapewnia trwałe efekty zarówno estetyczne jak i zdrowotne. Pozwala ona zachować mięśnie a jednocześnie pomaga zniwelować tłuszcz. „Każdy aspekt diety nocnej został opracowany w taki sposób, aby sprzyjał zdrowiu i dobremu samopoczuciu.”

Dr Caroline Apovian jest lekarzem należącym do światowej czołówki badaczy otyłości. Pełni funkcję dyrektora Centrum Żywienia i Kontroli Masy Ciała w Bostońskim Centrum Medycznym. Specjalizuje się w medycynie otyłości i redukcji wagi ciała.  Ma ona dostęp do najnowszych odkryć naukowych, które wyjaśniają dlaczego wiele osób ma problem z nadwagą i jaka jest przyczyna jej występowania.

Poznając kolejne diety, obserwując zmagania pacjentów z nadwagą postanowiła opracować  dietę opartą na podstawach naukowych XXI wieku i badaniach prowadzonych od ponad 25 lat. Autorka zapewnia, że dieta nocna przynosi trwałe rezultaty odchudzające ale także poprawia stan zdrowia i „stanowi klucz do lepszego wyglądu, lepszego samopoczucia i dłuższego życia.” Dieta nocna jest dwufazowa: pierwsza z nich pobudza metabolizm organizmu, druga – pomaga utrzymać proces spalania tłuszczu, dzięki któremu pozbywamy się zbędnych kilogramów bez głodzenia się i wyrzeczeń.   

Książka została opracowana tak, byśmy mogli poznać zasady działania diety, korzyści jakie możemy dzięki niej osiągnąć, jej naukowe podstawy. Przyglądamy się także  funkcjonowaniu naszego organizmu, komórkom tłuszczowym. Dowiadujemy się na czym polega spalanie tłuszczu, jak to się odbywa, dlaczego tyjemy, jakie są tego przyczyny. Przez treść poradnika przewijają się tzw.”Opowieści centymetra krawieckiego,” w których możemy poznać historie osób, które schudły dzięki diecie nocnej, a także różne ciekawostki naukowe i mity krążące na temat odchudzania. Zaletą książki jest duża ilość przepisów na zdrowe dania, desery i napoje. Autorka  pomaga ułożyć plan posiłków na 28 dni oraz proponuje zestawy ćwiczeń wspomagające dietę. Całość jest napisana przystępnie i klarownie. Wydana na dobrej jakości papierze z ładną oprawa graficzną, licznymi tabelkami, wyszczególnieniami i zestawieniami.

Skuteczność diety nocnej  została potwierdzona badaniami naukowymi i wypróbowana w kuracji wielu pacjentów. Dlatego wśród wielu propozycji dietetycznych wydaje się rozsądną alternatywą w uzyskaniu nie tylko ładnej figury ale i zdrowia. Czy jest skuteczna? Na to trzeba czasu, by to stwierdzić. Najpierw jednak należy poznać zasady. Tę możliwość daje książka „Dieta Nocna”

Książkę można kupić w sklepie:
Podtytuł          Jedz w dzień, chudnij w nocy!
Oprawa           Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron    360
Format            A5 (14.5x20.5cm)
Rok wydania  2014
Redakcja: Barbara Górska
Tłumaczenie    Ryszard Oślizło

1 komentarz:

  1. Ciekawe tytul, bo jednak calosc wysilku przypada dalej na dzien :)

    OdpowiedzUsuń

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).