czwartek, 1 maja 2014

47. Ziemia szamanów

Tajemnicze zjawiska z Syberii
Wojciech Grzelak


Syberia - kraj budzący niezbyt miłe skojarzenia, z powodu swojej krwawej karty w historii wielu Polaków zesłanych na pewną śmierć, straszący surowym klimatem. To także miejsce pełne tajemnic, pięknych krajobrazów, niezwykłych miejsc i osobliwych mieszkańców. Zwana Terra Incognito fascynuje badaczy, podróżników, ludzi ciekawych świata. Wokół niej krąży wiele mitów, legend i opowieści, które czynią ten region jeszcze bardziej nieodgadnionym.

Na przestrzeni wieków wielu podróżników, którzy mieli okazję być na Syberii, opowiadali historie, które ubarwiali dodatkowo, by wywołać lepszy efekt u słuchających, zgodnie z zasadą, że „najwięcej straszliwych dziwolągów zasiedla tereny nieznane, im bardziej odległe i niegościnne, tym lepiej.” Chcąc cokolwiek powiedzieć o Syberii, okazuje się, że wiemy o niej niewiele, bazujemy na mitach i zasłyszanych opowieściach. Jak jest naprawdę? W jaki sposób żyją tam ludzie? Jak radzą sobie w tym zróżnicowanym terenie? Dlaczego Syberia wzbudza negatywne skojarzenia? Co kryje się w syberyjskich lasach, rzekach, górach? Możemy to poczuć w książce pt. „Ziemia Szamanów.”

źr. zdjęciawww.polonia.org
Została ona napisana przez Wojciecha Grzelaka, który jest dziennikarzem, pisarzem, wykładowcą na Uniwersytecie w Górnoałtajsku,  a przede wszystkim - podróżnikiem. Od wielu lat przemieszcza się między Polską a Syberyjską Republiką Ałtaj, która stała się jego drugą ojczyzną. Swoim terenowym pancernikiem pokonuje codziennie dziesiątki tysięcy kilometrów, wiodących po azjatyckich bezdrożach. Dogłębnie poznał syberyjską i ałtajską duchowość, tamtejsze tradycje, legendy czy nieznane dotąd fakty związane z UFO, tym, co nieznane i nie z tego świata. Swoje obserwacje i doświadczenia spisuje w książkach. Wcześniej można było poznać jego opowieści w pozycjach pt. „Szamani, mumie, małysy”, „Gra z Rosją” oraz „Demon w pajęczynie”.

W Wikipedii można znaleźć taki opis:  Syberia (ros. Сибирь, Sibir’) – kraina geograficzna w północnej Azji, wchodząca w skład Rosji, położona między Uralem na zachodzie, Oceanem Arktycznym na północy, działem wód zlewisk Oceanu Arktycznego i Spokojnego na wschodzie, oraz stepami Kazachstanu i Mongolii na południu. W ujęciu historycznym (oraz potocznym w Rosji) do Syberii należy również rosyjski Daleki Wschód. Powierzchnia Syberii w zależności od przyjętego przebiegu jej wschodniej granicy to około 10 lub 12,7 mln km².

Ałtaj - Park Narodowy
źr. zdjęcia: fototrip.pl
W „Ziemi Szamanów” Wojciech Grzelak pokazuje inne oblicze Syberii. Poznajemy nie tylko jej klimat ale także miejsca, które fascynują „urodą krajobrazu, dzikością przyrody, niedostępnością gigantycznych połaci swojego terytorium.” Głównie porusza się on po terenie Ałtaju, krainie położonej na południowym skraju Syberii Zachodniej, w samym środku Azji. Jest to jego ulubione miejsce, jego „druga ojczyzna.” Określa go jako „prawdziwą perłę i serce Azji.”

Książka jest pełna niewyjaśnionych zagadek, zjawisk, wydarzeń, osnutych mgłą tajemnicy a nawet grozy. Zawiera ponad 30 historii, które mają różne zabarwienie emocjonalne. Jedne straszą, wywołują uczucie grozy, inne opowiadają realne wydarzenia. Część z nich autor przeżył osobiście lub był ich świadkiem, ale najczęściej są to zasłyszane historie pozyskane od spotkanych ludzi.

Poznajemy historię Syberii, jej specyfikę sięgającą do najdawniejszych czasów, kiedy już Homer umieścił tu swoich cyklopów a grecki historyk Herodot zlokalizował tu jednookich Arimaspów  - aż do czasów współczesnych, w których nie brakuje równie dziwnych zdarzeń w tym obszarze. Poznajemy szamanów, legendy syberyjskie, zjawiska i zwyczaje.  Spotykamy się z dziwnymi stworami, potworami, zwiedzamy niezwykłe miejsca, wioski, urokliwe zakątki, które kryją często mroczne tajemnice.

Każdy rozdział to osobna historia, w której autor opisuje swoje spotkanie z niezwykłymi ludźmi, związane  z nimi historie, rysując w ten sposób krajobraz szamańskiej ziemi, niewyjaśnionych zjawisk i wydarzeń. Czym jest czarna tęcza? Co wydarzyło się w pskowskim lesie? Jakie zagrożenie stwarza mongolski robak śmierci albo tunguski gad? Jak ważny jest na Syberii szamanizm? Jaka jest rola szamana? Jakie ma on znaczenie w dzisiejszym świecie? Kim są Hucułowie i Czukcze? Jaka jest tajemnica świateł pojawiających się w tajdze? Zagadek w książce jest bardzo dużo. Czyta się ją z zaciekawieniem, zastanawiając się czy to wszystko jest prawdą czy tylko wymysłem ludzkich umysłów, bazujących na strachu? Trudno powiedzieć, gdyż wiele z nich jest do dziś niewyjaśnionych. Z pewnością jest to lektura dla osób, którzy uwielbiają dziwne i tajemnicze opowieści, lubią poznawać świat i szukają mocnych wrażeń.

Książkę można kupić w sklepie:


Podtytuł          Tajemnicze zjawiska z Syberii
Oprawa           miękka
Liczba stron    320
Format            A5
Rok wydania  2014


1 komentarz:

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).