niedziela, 15 czerwca 2014

52. Nie powinnam tego jeść


Nie powinnam tego jeść
Proste rozwiązania dietetyczne na problemy zdrowotne
Maria Cross


„Często to właśnie jedzenie, które szczególnie nam smakuje
 i którego spożywamy zbyt wiele, okazuje się dla nas szkodliwe.”

Moda na zdrowe odżywianie można zauważyć na każdym kroku. Dyskusje na ten temat wśród znajomych, wypowiedzi ekspertów w mediach, promowanie zdrowej kuchni, poradniki wskazujące jak powinniśmy planować swoje menu, by było dla nas korzystne uświadamiają nam rolę jedzenia w naszym życiu. Wiedza na ten temat u przeciętnego człowieka w ostatnich latach jest bogatsza niż dawniej. Zaczynamy unikać fast foodów, czytamy etykiety, korygujemy swoje odżywianie. Nie jest to może jeszcze powszechna tendencja, ale można zauważyć wzrost naszej świadomości na temat zależności tego co spożywamy a naszym zdrowiem. Często jesteśmy przekonani, że odżywiamy się zdrowo, kupujemy zdrowe produkty, ale czy na pewno? Jeśli pojawiają się u Was dolegliwości o niesprecyzowanych przyczynach, warto spojrzeć co kładziemy na talerz. W tym może nam pomóc książka o intrygującym tytule: „Nie powinnam tego jeść”.

www.mariacross.co.uk
Maria Cross zajmuje się leczeniem poprzez dietę od 1994 roku. Jako dyplomowana dietetyczka doradza swoim pacjentom w różnych problemach zdrowotnych. Ukończyła studia w tym zakresie w Institute for Optimum Nutrition w Londynie. Jest członkiem towarzystwa British Association for Applied Nutrition and Nutritional Therapy oraz grupy Guid of Health Writers, skupiający autorów książek o zdrowiu. Uświadomiła sobie wówczas wpływ środowiska na nasze zdrowie i zaczęła badać tę zależność. Zauważyła, że wśród tych schorzeń jest 20 symptomów, na które najczęściej skarżyli się jej pacjenci. Większość z nich cierpiało na długoletnie schorzenia takie jak: nadwaga, biegunka, bóle stawów, bóle głowy, zaparcia, biegunki itp. Opracowała listę typowych przypadłości powodowanych przez spożywanie szkodliwych produktów. Efektem jej dociekań jest książka: „Nie powinnam tego jeść”.

Książka została skierowana do osób, którzy pozornie są zdrowi, na co wskazują przeprowadzone badania, ale nadal czują się źle i niekomfortowo. Jeśli ktoś z Was stwierdził np.: „Byłem u lekarza. Przeprowadził wszystkie standardowe testy i twierdzi, że wszystko ze mną w porządku” a mimo to źle się czujecie, to może warto przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym.

Marta Cross proponuje, by najpierw określić, które z objawów nam dolega a potem sprawdzić co nam szkodzi, odszukując konkretny rozdział omawiający dany problem. Stworzyła listę powszechnych objawów wraz z ich opisem oraz listę pokarmów, które powinniśmy wyeliminować z diety. Na początku książki mamy możliwość przestudiowania tabeli z wymienionymi najczęstszymi schorzeniami, do których zostały przypisane przyczyny ich występowania i numer rozdziału, w którym znajdziemy informacje, które pomogą zrozumieć dlaczego cierpimy i jak możemy je wyeliminować. Autorka propaguje leczenie dietą, gdyż to „może okazać się niezwykle skuteczne” i przekonuje, że dzięki temu poczujemy się lepiej i poprawimy swoje zdrowie na dłużej. Oczywiście trzeba w to włożyć nieco wysiłku, by odpowiednio dopasować ją do swojego organizmu.

Książka ma na celu ułatwić diagnozę naszych dolegliwości, z którymi nie możemy sobie poradzić. Każdy rozdział omawia inną dolegliwość, inną grupę schorzeń, opisuje ich objawy, na co zwrócić uwagę, skąd bierze się określona reakcja organizmu. Pomaga zdiagnozować problem, wymienia produkty, których powinniśmy unikać, by poprawić swoje samopoczucie. Uzupełnieniem są „Analizy Przypadku” przedstawiające losy pacjentów, którym autorka pomogła.

Dzięki wskazówkom Marii Cross możemy w prosty sposób skorzystać z profesjonalnych porad  i krok po kroku zrozumieć co nam dolega, zidentyfikować przyczynę problemu i poprzez wprowadzenie odpowiednich zmian pozbyć się uciążliwych dolegliwości.

Książkę można kupić w sklepie:


Oprawa Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron 240
Format A5
Rok wydania 2014
Tytuł oryginału i-wish-i-hadnt-eaten-that-simple-dietary-solutionsfor-the-20-most-common-health-problems

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).