wtorek, 25 marca 2014

44. Hipnoza


Hipnoza dla początkujących
Sięgnij do nowych poziomów świadomości.
William W. Hewitt„Hipnoza to więcej – dużo więcej, niż tylko zbiór słów w procedurze relaksacyjnej. To sposób na życie, sposób na korzystanie z życia w pełni, technika tworzenia i urzeczywistniania tego, czego pragniesz, teraz i w przyszłości. To pojazd, którym możesz przejechać przez życie. Pojazd, który pojedzie tylko tam, dokąd go skierujesz.”

www.goodreads.com
Tak postrzegał hipnozę William W. Hewitt, który był dyplomowanym hipnoterapeutą i zawodowym astrologiem. Napisał osiem książek, które zostały wydane przez znaną firmę Llewellyn Publications. Pracował jako niezależny pisarz i redaktor dla branży informatycznej, przemysłu jądrowego, produkcji i górnictwa. Należał do National Writers Association – Narodowego Stowarzyszenia Pisarzy. W 1976 roku postanowił zawodowo zająć się hipnozą lecz wydarzenia związane z aferami wokół nieuczciwych osób zajmujących się hipnozą, zaniechał na jakiś czas tej praktyki i powrócił do pisarstwa. W 1992 roku przeszedł na emeryturę i wtedy prowadził warsztaty, sesje i kursy na temat hipnozy, mocy umysłu, samodoskonalenia, metafizyki i przedmiotów pokrewnych oraz realizował swoją pasję podróżowania razem ze swoją ukochaną żoną. Zmarł w listopadzie 2001 roku.

Zagadnienie hipnozy jest dla ogółu ludzi mało znanym tematem, również dla mnie. Na jej temat krąży wiele sensacyjnych opowieści i mitów. Najczęściej można się z nią zetknąć w filmach lub w czasie występów iluzjonistycznych, na których widz lub asystentka wprowadzani są w stan nieświadomości i od tej pory nie wiedzą co się z nimi dzieje. Dlatego hipnoza wzbudza lęki, negatywne emocje i owiana jest mgiełką tajemnicy. To wszystko wynika z niewiedzy na ten temat i słabej edukacji.

Książka „Hipnoza dla początkujących” oparta jest na doświadczeniu William’a W. Hewitt’a, w której ujawnia on swoją technikę stosowania hipnozy jako skutecznego sposobu na pozbycie się nałogów, wzmocnienie aury, poprawienie zdrowia, koncentracji, pamięci, zmianę codziennych nawyków, przyzwyczajeń, lepsze zarządzanie finansami, a nawet na wydłużenie życie. Krok po kroku ujawnia tajniki hipnozy, autohipnozy i regresji, starając się pokazać te procesy jako przyjazne zjawiska dla człowieka. 

„Tak jak marzenia na jawie, tak i hipnoza jest w pełni normalnym , bezpiecznym i zdrowym zjawiskiem. Podczas hipnozy, tak jak podczas marzeń, jesteśmy przytomni i świadomi, jednak nie dekoncentrują nas zewnętrzne zakłócenia”.

W przeważającej części poradnik stanowi zapis procedur i sesji, które autor stosował w swojej praktyce. Uczy jak je modyfikować i dostosowywać do indywidualnych potrzeb. Podaje też gotowe skrypty do nagrań i radzi, by teksty podane w książce nagrać na dyktafon i z ich pomocą wprowadzić się w stan autohipnozy. Podpowiada jak to zrobić, by efekt był właściwy. Przekazuje on wiedzę, którą zdobywał przez 25 lat nauki oraz doświadczeń i jak  sam pisze: „Jest to instruktaż na poziomie dla początkujących”. To materiał, który ma nauczyć hipnozy i autohipnozy w stopniu podstawowym.

Oprócz opisanych sesji, William W. Hewitt podpowiada od czego zacząć naukę, w jaki sposób przeprowadzać sesje, jak rozmawiać z klientem, czym powinien charakteryzować się dobry hipnotyzer. Jako dowód pozytywnego działania hipnozy, zamieszcza historie swoich pacjentów, znajomych osób i najbliższych, którzy skorzystali z jego usług i odczuli pozytywne działanie hipnozy.


Autor zapewnia, że: hipnoza  nie ma żadnych negatywnych stron. Porównuje ją do marzenia sennego i stanu jaki osiągamy w jego trakcie. Mnie do końca nie przekonał, lecz być może dlatego, że do tej pory nie zajmowałam się tym tematem i wiem o tym niewiele. Dlatego książka wywołała u mnie mieszane uczucia, gdyż trudno mi uwierzyć, by każdy, bez specjalnego przygotowania, mógł praktykować hipnozę bezpiecznie. Podobało mi się podejście autora do tematu, zwracanie uwagi na odpowiedzialność i etykę pracy z drugim człowiekiem. Podkreśla, że hipnoza nie jest narzędziem do manipulowania rzeczywistością z pobudek egoistycznych, czy zaszkodzenia komukolwiek, lecz sposobem na uzdrowienie swojego życia, poradzenia sobie z problemami i przejście na wyższy poziom świadomości.

„Terapeutyczne zastosowanie hipnozy powinno zawsze mieć  miejsce pod kierownictwem lekarza, w porozumieniu z wykwalifikowanym hipnoterapeutą”

Autor zapewnia, że jest w niej wiedza zarówno dla tych, którzy chcieliby zdobyć ją dla własnego oświecenia, a także dla tych, którzy chcieliby zostać zawodowym hipnotyzerem i otworzyć własną praktykę. Faktem jest, że brakuje kursów dla takich osób, lecz uważam, że przeczytanie jednej książki to za mało. Z pewnością jest to publikacja dla ścisłego grona czytelników, którzy są zainteresowani tym tematem i chcieliby zrobić pierwszy krok na tej drodze.  

Książkę można kupić w sklepie:


Wydanie: I
Oprawa           miękka
Liczba stron    272
Format            A5
Rok wydania  2014
Tłumaczenie    Zuzanna Kaszkur
Seria: dla początkujących


4 komentarze:

 1. No nie wiem. Mi osobiście stan hipnotyczny kojarzy się z utratą kontroli i świadomości a to o czym ten pan pisze wydaje się bliższe medytacji :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Autor podkreśla, że hipnoza jest bezpieczna i nie można osoby całkowicie pozbawić kontroli. Nie jestem fachowcem w tym temacie, ale książka obala mity, jakie krążą na jej temat. Nigdy nie próbowałam hipnozy i raczej nie zamierzam jej stosować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie. I może faktycznie, za bardzo zakorzeniłam w sobie "medialny" wizerunek hipnozy :)

   Usuń
 3. Tak jak napisałam w recenzji - autor mnie nie przekonał do hipnozy, mimo, że przedstawia jej korzyści. Sądzę, że trzeba do tego specjalnego przygotowania i przeczytanie książki z procedurami to za mało. :)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).