sobota, 12 kwietnia 2014

45.Tajniki magii świec

Tajniki magii świec
Berenika Tern„Magiczna energia świecy łączy się z duchową energią tego, który ją zdmuchuje poprzez skupienie na płomieniu świecy, wizualizację życzenia i chęć by się spełniło.”

Ogień dla naszych przodków był magicznym elementem życia. Towarzyszył im w codziennych zajęciach jak i w czasie różnych świąt. Oczyszczał, wskazywał drogę, rozświetlał ciemności i ogrzewał. Dziś także ma swoją moc dlatego często jego energia wykorzystywana jest przy rytuałach magicznych.  Nierozerwalnie związany jest ze świecą, która roztacza wokół siebie niezwykły blask. Odpowiednio dobrana może zadziałać w naszym życiu, ułatwiając osiągnięcie określonego celu. Chcąc wykorzystywać ich potęgę, trzeba znać reguły, by robić to bezpiecznie i skutecznie. O ich możliwościach, mocy i działaniu możemy przeczytać w książce pt.” Tajniki magii świec” napisaną przez Berenikę Tern.

Książka jest niezwykle bogata w wiedzę praktycznej magii. Poszczególne zagadnienia zostały ułożone w sposób uporządkowany i przejrzysty. Najpierw autorka wprowadza nas w świat magii, przybliżając jej definicję, po czym przeprowadza przez poszczególne elementy magii świec. Jest zwolenniczką prostych metod i środków a przede wszystkim bezpieczeństwa duchowego i energetycznego. Uważa, że to co jest naturalne oraz osobiste, może okazać się znacznie bezpieczniejsze i skuteczniejsze niż „przywoływanie często nieznanych duchów, tworzenie sztucznych form energetycznych czy podłączanie się pod wibracje wybranych (albo nieznanych) egregorów.” 

Treść została podzielona na cztery części. Każda z nich obejmuje spójne tematycznie zagadnienie. Dowiadujemy się jak przygotować świece do rytuałów, jak je oczyścić, sformułować odpowiednią intencję, wzmocnić nasze życzenie, kolor, kiedy najlepiej wykonać określony rytuał zwracając uwagę na układ planet, cykl księżyca, porę dnia, położenie Słońca. Poznajemy archetypową symbolikę kształtów, figur geometrycznych oraz liczb. Omawia dobór olejków, ziół, kadzideł, kamieni, w zależności od tego co chcemy osiągnąć. Uczy interpretować sposobu palenia się świecy, płomienia, kierunku dymu. Dowiadujemy się co oznacza nagłe jej zgaśnięcie, co oznacza jasny płomień, albo gdy jest on strzelający, skaczący i nierówny, gdy zmienia barwę, a co, gdy pęka świeca.

przykładowa strona - dla kogo jest przeznaczona
Autorka przekazuje  praktyczną wiedzę dotyczącą wyboru świec, ich kształtów, różne ich rodzaje w zależności od potrzeb,  ale także przedstawia rys historyczny stosowania świec zarówno w życiu jak i w magii. Uświadamia jak bezpiecznie używać świece, jakie dobrać świeczniki, obala mity, które można spotkać w różnych publikacjach, forach, stronach internetowych. Opisuje dokładnie kolory,  którym został poświęcony cały rozdział, gdyż jest to ważny element praktyki magicznej. Pokazuje barwę nie tylko jako efekt wizualny, estetyczny lecz jako wielopoziomowe oddziaływanie pod wieloma względami. Charakteryzuje 13 podstawowych kolorów ujmując ich właściwości w podpunktach, przestawiając je w sposób bardzo szeroki. Każdy z nich ujęty został pod kątem symbolicznym, astrologicznym, okultystycznym, systemu czakr, chromoterapii i magicznym.  Dowiadujemy się jaki jest do danego koloru przypisany dzień tygodnia, planeta, znak zodiaku, bóstwo, czakramy, barwa aury, symbolika, minerały, kamienie, jaka jest osoba, która lubi dany kolor. Pierwszy raz spotkałam tak szeroko opisany ten temat. Najczęściej poradniki traktują ten element magii szczątkowo, przedstawiając kolory w podstawowej części.

„To nie świeca decyduje o rezultacie działań magicznych, ale wasze zaangażowanie, postrzeganie magii ognia, symboliki koloru, a nade wszystko wasza podświadomość oddziaływania zarówno na sferę wizualną, jak i niewidzialną.”

Książka różni się znacznie od innych poradników tego typu. Autorka nie skupia się na rysowaniu ołtarzy, sposobie ustawiania świec, potrzebnych akcesoriów, nie zamieszcza  opisów rytuałów krok po kroku. Rozdział im poświęcony zawiera raczej schematy działań, ogólny zarys, który pozostawia możliwość dostosowania go do swoich potrzeb. Przedstawia zasady magii miłosnej, finansowej, ochronnej i destrukcyjnej. Sięga po magię ludową, naturalną, wpływającą na podświadomość, opartą na archetypach, energii roślin, minerałów, żywiołów i własnej energii osobistej.

To co mi się nie podobało w książce to dział poświęcony tzw. „czarnej magii.” Wprawdzie autorka uważa, że nie ma podziału na różne rodzaje magii. Nie jestem zwolenniczką jakiejkolwiek manipulacji i wpływania na drugiego człowieka w sposób negatywny. Wprawdzie autorka podkreśla możliwość jej wykorzystania do odsyłania złych życzeń i działań na nas, lecz opisuje sposoby, które mogą wyrządzić krzywdę innym. Plusem jest ogrom cennej wiedzy magicznej i ezoterycznej oraz podejście autorki do magii ogólnej. Nie hołduje ona żadnym stereotypom, lecz przekazuje swoje doświadczenie w tym temacie.

Warto pamiętać o tym, że „magia to nie tajemnicza moc manipulowania innymi i ubezwłasnowolniania ich, to nie podstawowa technika realizacji celów czy rozwiązywania problemów – magia to praca energetyczna na wielu poziomach.”

Książkę można kupić w sklepie:

Liczba stron    272
Format14,5 x 20.5cm
Rok wydania  2014
Redakcja: Katarzyna Zapotoczna
Oprawa: Miękka


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).