sobota, 15 marca 2014

42. Medytacja


Medytacja dla początkujących
Stephanie Clement„Spoglądanie w głąb siebie wymaga odwagi”.
Thich Nhat Hanh

Medytacja najczęściej kojarzona jest z długim siedzeniem w niewygodnej pozycji i przebywaniem w innych stanach świadomości. Wiele osób sądzi, że trzeba się do niej specjalnie przygotować, wygospodarować dużo czasu i cierpliwości. Są też tacy, którzy stwierdzają że to nie dla nich, gdyż wymaga to wyższego zaangażowania albo wejścia w specjalne grupy medytacyjne. Przeszkodą jest często nieumiejętność koncentracji, „bałagan” w głowie i wieczna pogoń za materialnym aspektem naszego bytu. Tymczasem medytacja może się stać -  a nawet powinna, jednym z aspektów naszego życia, gdyż ma  bardzo korzystny wpływ na nasz organizm. Pomaga nam się wyciszyć, poprawić pamięć, poradzić sobie ze stresem, uspokoić i zrelaksować się wewnętrznie. Sprawia, że nasze życie ulega zmianie, bo zaczynamy patrzeć na to co nas otacza na nowo. Książka „Medytacja dla początkujących” uzmysławia jak istotnym elementem może być poświęcenie chociażby 10 minut dziennie na wyciszenie się, by osiągnąć osobisty komfort i zmianę w życiu.

źr.www.astrologyguild.com
Książka została napisana przez Stephanie Clement, która przede wszystkim jest astrologiem,  ale także certyfikowaną hipnoterapeutką. Astrologię praktykuje od ponad trzydziestu lat. Jest prezesem Amerykańskiej Federacji Astrologów. W swoim dorobku ma przede wszystkim publikacje dotyczące tej właśnie z dziedziny, w tym kilka książek i liczne artykuły, które ukazały się w czasopismach astrologicznych.  Zdobyła tytuł doktora psychologii transpersonalnej. Jest prezesem Amerykańskiej Federacji Astrologów  i należy do kadry Kepler College. Dzięki medytacji zrozumiała wiele sytuacji ze swojego życia, zmieniła sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości, czego dowodem jest niniejsza książka.

„Medytacja to pewna i bezpieczna metoda poznawania zarówno wewnętrznych mechanizmów rządzących naszym umysłem, jak i zewnętrznych manifestacji transcendentalnej rzeczywistości.”

Stephanie Clement uświadamia, że medytacja jest przede wszystkim treningiem świadomości zwanym także treningiem umysłu. Jej celem jest zrelaksowanie umysłu, skupienie uwagi i zrealizowanie celu, a także dostrzeżenie blokujących nas granic, które sami sobie wyznaczyliśmy poprzez własne nawyki myślowe i normy zachowań.

Stephanie wprowadza podstawy medytacji stopniowo, kreśląc idee i sens jej praktykowania. Dowiadujemy się w jakim celu medytować, jak się do tego przygotować, co jest ważne w jej praktykowaniu, w jaki sposób można ją wykorzystać do konkretnych celów. Opisuje różne techniki medytacyjne, z których każdy może wybrać dla siebie odpowiednią. To jest zaletą książki – autorka nie narzuca nikomu określonego zachowania lecz pozostawia wybór czytelnikowi. Pokazuje tylko drogę, sposób w jaki można to zrobić, przekazuje różne metody pracy z medytacją i podpowiada czym się kierować, chcąc ułożyć swój plan ćwiczeń. Poświęcony jest temu osobny rozdział pt. „Odkrywanie co sprawdza się w twoim przypadku” oraz „Określanie celów swojej praktyki medytacyjnej.”

Poza tym poznajemy związki jogi z medytacją, na czym polega wizualizacja, od czego zacząć, jak poznawać siebie poprzez medytację, pomagać innym, korzystać z kart Tarota, poznawać jego symbolikę. Prezentuje także kilka podstawowych medytacji: Vipassana, Kundalini, chodzoną, Sat Nam, medytację senną, archetypową, relaksacyjną, śmiechu. Zaletą poradnika jest także różnorodność, która stwarza wiele możliwości korzystania z niego. Można poznać materiał w całości a następnie wgłębić się w treść dokładniej, stopniowo wykonując przedstawione techniki albo wraz z poznawaniem kolejnych rozdziałów, wykonywać od razu zaprezentowane ćwiczenie, by aktywnie wykorzystać poznaną wiedzę. Techniki zostały dobrze opisane, lecz przy niektórych przydałyby się ilustracje, co ułatwiłoby ich prawidłowe wykonanie.

Książka skierowana przede wszystkim do osób, które chciałyby zacząć medytować ale nie wiedzą od czego zacząć – tak jak sugeruje podtytuł „dla początkujących”. To vademecum medytacji, przydatne zarówno dla nowicjuszy ale także dla już praktykujących. Proste wskazówki, porady i ćwiczenia z pewnością ułatwiają wejście na tę ścieżkę rozwoju.  Do tego klarowny i zrozumiały język pisania autorki, przykłady z jej własnych doświadczeń, brak nudnych, naukowych wywodów, czyni ten poradnik niezwykle ciekawym. Rozdziały są krótkie, ale przepełnione istotnymi informacjami, ćwiczeniami, poradami, wskazówkami. Każdy z nich zawiera na końcu podsumowanie i nawiązuje do przeczytanego już materiału, tworząc spójną całość. Wszystko w tej książce jest ważne, nawet okładka, która w jednym z ćwiczeń jest materiałem do medytacji.

Każdy z nas to osobna księga, w której zapisujemy ją w indywidualny sposób. Tworzymy w niej swoje historie życia, kroczymy własną ścieżką według własnych upodobań. Mimo, że różnimy się między sobą, mamy swoje zdanie, swój świat, to jednak wszyscy zmierzamy w efekcie tego samego celu, jakim jest Boskie Źródło Miłości.

„Medytacja może być zarówno przewodnikiem, jak i pomocnikiem w tej Podróży”

Książkę można kupić w sklepie:Oprawa           miękka
Liczba stron    256
Format            A5
Rok wydania  2013
Seria dla początkujących
Tłumaczenie    Maciej Lorenc
Tytuł oryginału           Meditation for Beginners. Techniques for Awareness, Mindfulness & Relaxation


1 komentarz:


  1. KOMENTARZE SĄ MILE WIDZIANE, LECZ BARDZO PROSZĘ O PODPISYWANIE ICH, CHOCIAŻBY IMIENIEM :)

    OdpowiedzUsuń

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).