wtorek, 13 października 2015

94. "Duchowa moc empatii"


Duchowa moc empatii
Jak rozwinąć dar intuicji i współczucia
Cyndi Dale"Każdy z nas jest bąbelkiem w czarze musującego płynnego światła, odrębnym, a jednak odzwierciedlającym wszelkie inne aspekty wszechświata."

Każdy z nas rodzi się z zaprogramowaną empatią lecz w dorosłym życiu ta umiejętność często nie jest wykorzystywana. W pogoni za sukcesem, karierą, bezpieczeństwem finansowym, wyznaczonym celem gubimy po drodze siebie i swoją prawdziwą naturę. Bywa też, że tak mocno jesteśmy skoncentrowani na sobie, że zapominamy o innych ludziach i stworzeniach. Można zauważyć obojętność wobec negatywnych zachowań, biedy czy cierpienia, gdyż osoby bardziej troszczą się o siebie zapominając, że tworzymy jedną wielką wspólnotę. Wrażliwość, miłość, współczucie to tylko niektóre elementy empatii, która najczęściej rozumiana jest jako umiejętność odczuwania emocji innych osób, ich stanów psychicznych, wczuwania się w ich sytuację i rozumienia co czują inni. Okazuje się, że empatia ma wiele twarzy. Poznajemy je w książce pt. "Duchowa Moc Empatii". 

źródło zdjęcia:: cyndidale.com
Cyndi Dale, która jest znaną na całym świecie mówczynią, uzdrowicielką i konsultantką biznesową. To międzynarodowa ekspertka specjalizująca się w dziedzinie metod energetycznego uzdrawiania. Uczestniczyła w szkoleniach kilku różnych metod leczenia , w tym szamanizmu, intuicyjnego uzdrawiania, bioenergoterapii, terapii pochodzenia rodziny, dotyku terapeutycznego, sposobu Lakota, uzdrowienia wiary. Posiada czwarty mistrzowski stopnień Reiki. Na co dzień pracuje z osobami i grupami , służąc jako intuicyjny trenera i uzdrowiciel energii. Od lat podnosi ona na duchu czytelników oraz inspiruje ich do poszukiwania zarówno sensu życia jak i własnej osobowości. 

Autorka pracując z klientami i prowadząc badania zebrała własne doświadczenia i wyodrębniła sześć typów empatii: fizyczną, emocjonalą, mentalną, naturalną, duchową i szamańską. Omawia każdą z nich i podpowiada jak rozpoznać je u siebie i innych ludzi.

Przez wiele lat swojej pracy nauczyła się, że empatia to coś wiecej niż popularne o niej wyobrażenia. Obejmuje ona nasze myśli, spostrzeżenia, wrażenia i świadomość wraz z uzdolnieniami parapsychicznymi. Dotyczy nie tylko ludzi ale i zwierząt, roślin i wszystkiego co nas otacza. Uświadamia, że jesteśmy istotami duchowymi obdarzonymi wspaniałymi darami duchowymi. Dzięki nim nasza dusza może się rozwijać, doświadczać nowych wrażeń i pobierać lekcje w kolejnych wcieleniach. Te duchowe dary mogą przejawiać się w ciele fizycznym jak i energetycznym. Mają one różny charakter i każdy z nas ma określony typ empatii. Mogą to być zdolności parapsychiczne, intuicja, szósty zmysł, mistyczne zdolności albo postrzeganie pozazmysłowe. Cyndi wymienia trzy kategorie darów duchowych, które omawia w pierwszej części książki. Są to: 
  1. dary emaptii cielesnej, na którą składają się jasnoczucie, jasnosmak, jasnowęch, jasnodotyk i jasnorozmumienie 
  2. jasnowidzenie 
  3. jasnosłyszenie. 
Okazuje się, że każdy z nas ma przynajmniej jeden z tych darów, lecz nie każdy zdaje sobie z tego sprawę i potrafi z nich korzystać. Przyczyna tkwi w naszym wychowaniu, które nie obejmuje nauki rozpoznawania ich, rozwijania i wykorzytywania. Jako dzieci jesteśmy uczeni wielu umiejętności, które mają nam pomagać w życiu, lecz naturalne dary często są tłumione, ignorowane albo wyśmiewane. Wiele zależy od środowiska w jakim wzrastamy, sposobu wychowania, kultury i wielu innych. 

"Empatia jest jak ścieżka, na której nieustannie przekształcamy doświadczenia fizyczne w lekcje duchowe. Prowadzi ona wprost do drzwi aktywnego współczucia, tego wewnętrznego głosu, każącego ulżyć w cierpieniu drugiemu człowiekowi, poprzez pojęcie empatycznego działania."

Ważną kwestią jest miłość i empatia do samego siebie. Z tym wiele osób ma problem i nie uświadamiają sobie, że uzdrowienie swojego "wewnętrznego dziecka" jest pierwszym krokiem ku poprawie życia. Często nosimy przez długie lata ból, który skrywamy głęboko w swoim wnętrzu i trudno nam normalnie funkcjonować, gdy czujemy się zranieni. Niska samoocena, samookaleczenia się, brak wiary we własne siły, lęki, zaburzenia psychiczne często mają swoje źródło w przeszłości.

Książka pomaga także wydobyć na światło dzienne to co nam przeszkadza w budowaniu lepszego życia. Dowiadujemy się czym jest aktywne współczucie a co nim nie jest, na czym polega życzliwa empatia do własnego Ja, jak rozpoznać te elementy w sobie i innych. Poznajemy cztery kategorie ludzi empatów, nasze warstwy energetyczne, auryczne, 12 czakr i ich najważniejsze funkcje, destrukcyjne działanie litości, zlewania się, personalizacji. Uczy rozróżniać prawdziwą empatię od fałszywej, kiedy inni wykorzystują tylko naszą energię, udając współczucie. 

Autorka umiejętnie wprowadza w kolejne zagadnienia i przygląda się empatii na różne sposoby. Robi to przystępnie, posługując się zrozumiałym językiem, porównaniami, obrazowymi opisami, przykładami ze swojego życia i historiami swoich klientów. Zamieszcza serię pytań i testów, które pomagają określić jaki rodzaj empatycznych darów otrzymaliśmy oraz ćwiczenia rozwijające nasze naturalne zdolności. Udziela wielu porad i wskazówek, które mają na celu rozbudzić nasze empatyczne moce wtedy, gdy będziemy ich potrzebować. 

Część druga poświęcona została narzędziom i technikom, które stanowią "przybornik empaty" i mają na celu rozbudzić w nas życzliwą empatię w zależności od tego jaki obszar naszego życia wymaga uzdrowienia. Zaprezentowane praktyki bazują na doświadczeniu autorki, która wykorzystuje je każdego dnia w swoim życiu i w swojej pracy z klientami. Cyndi zapewnia, że dzięki nim zyskamy ponownie więź z boskością i wewnętrzną mądrością. Podkreśla, że ważna jest systematyczność i konsekwencja w stosowaniu podanych wskazówek i ćwiczeń. Przedstawia trzy ważne narzędzia, które pomagają jej radzić sobie z trudnymi sytuacjami i otwierają na boskie przewodnictwo. Każde z nich ma swoją nazwę i poszczególne etapy, które wspomagają rozwój naszej empatii:
  1. Jak duch z duchem
  2. Uzdrawiające strumienie łaski
  3. Pięć kroków ku życzliwej empatii
Są one tak opracowane, by można je było wprowadzać w życie od razu, ucząc się i przyswajając kolejne kroki, które przewijają się przez całą część drugą.

Rozbudzając życzliwą empatię i proponowane narzędzia oraz techniki, spowodujemy pozytywne i oczekiwane zmiany w życiu, nasze związki będą spełniały oczekiwania a my zyskamy równowagę, zadowolenie i poczucie więzi z boską mocą, z samym sobą oraz otaczającymi nas ludźmi, naturą i wszechświatem. Empatia stanie się naszym naturalnym nawykiem, bez względu na to jaki rodzaj duchowego daru otrzymaliśmy.

"Pamiętaj, jeśli kiedykolwiek będziesz potrzebował pomocnej dłoni, znajdziesz ją na końcu własnego ramienia. Z wiekiem odkryjesz, że masz dwie ręce: jedną do pomagania sobie, drugą do pomagania innym."
- SAM LEVENSON

Książkę można kupić w sklepie:

Rok wydania: 2015
Ilość stron: 260
Wymiary: 14.5x20.5x2.1 cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Redaktor prowadzący: Beata Szukajt
Redakcja i korekta: Monika Pruska
Tłumacz: Ryszard Oślizło
Projekt okładki: Łukasz Werpachowski
Oryginalny tytuł: The Spiritual Power of Empathy: Develop Your Intuitive Gifts for Compassionate Connection
Wydawnictwo: Samsara

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).