niedziela, 12 lipca 2015

87. Tak miało być


Tak miało być
Historia Wayne Dyera, który zrozumiał, że w życiu nic nie dzieje się bez przyczyny
Wayne W. Dyer

"Gdy zatrzymujemy się na chwilę, możemy dostrzec w swoim życiu pewien wzorzec. Czynniki, które wywarły na nas wpływ, stają się wyraźniej widoczne, a my jesteśmy w stanie zobaczyć, że cała nasza przeszłość zmierzała do chwili obecnej."
 - Reshad Feild
www.illuminatio.pl
Każde wydarzenie w naszym życiu przydarza nam się w jakimś celu. W chwili, gdy doświadczamy danej sytuacji nie przypisujemy jej większego znaczenia. Bez względu na to czy jest to miłe zdarzenie, czy nieprzyjemne a nawet dramatyczne przeżycie, przydarza się ono nam nieprzypadkowo. Patrząc na nie z dłuższej perspektywy czasu dostrzegamy dopiero głębszy sens i element większej układanki. Do takiego spojrzenia na swoje życie zachęca sutor książki "Tak miało być" - Wayne Dyer znany jest na całym świecie jako bestsellerowy autor ponad 40 książek, trener rozwoju osobistego, psychiatra, profesor uniwersytecki, pisarz. Nazwany został "Ojciec Motywacja” i ma ponad 2 miliony fanów na portalu społecznościowym Facebook. Jego życie obfitowało w wiele dramatycznych wydarzeń, barwnych postaci i inspirujących historii. 

W książce poznajemy 58 epizodów z życia autora, które opowiada nam pisząc w czasie teraźniejszym. Przedstawia je tak jak utkwiły mu w pamięci, zwłaszcza te dotyczące z dzieciństwa. Każdy z nich opatrzony jest komentarzem pod wspólnym tytułem "Tak miało być". Dzieli się w nich swoimi spostrzeżeniami z perspektywy czasu, uświadamiając sobie co dana sytuacja wniosła do jego późniejszego życia. Śledzimy jego ścieżkę życiową, jego myśli, fascynacje, rozwój, różne sytuacje, które w efekcie doprowadziły go do tego kim jest obecnie. Historie są ułożone chronologicznie, od dzieciństwa aż do chwili obecnej, kiedy jest znanym nauczycielem duchowym i pisarzem. Od pierwszych stron tej niezwykłej biografii przeżywamy razem z Waynem jego dziecięce perypetie, kiedy opisuje siebie jako chłopca, który postrzegał świat odmiennie niż inni. Mimo trudnych doświadczeń, przykrych sytuacji potrafił zawsze dostrzeć w każdej z nich coś optymistycznego i zachować pogodę ducha. Właśnie w takim momencie poznajemy dziewiętnastomiesięcznego Wayne'a, który niemiłe zdarzenie zamienił na okazję do zabawy i wprowadzenia radosnych emocji. 

Opisuje siebie jako dziecko, które niczym się nie martwi, często się uśmiecha, cieszy się życiem i przebywa "w błogim stanie umysłu i zdumienia." W czasach szkolnych odkrywa w sobie moc wpływania na rzeczywistość i robienia rzeczy, które są dla niego ważne. Jego fascynacje książką "Tajemniczy Ogród" czytaną przez nauczycielkę panią Engels uświadomiły mu, że w swoim wnętrzu może stworzyć swoje sekretne miejsce i tam kreować swój świat. 

"Postrzegam siebie jako maga, będącego w stanie osiągnąć każdy cel, na którym się skupi. Na każdym kroku widzę wskazówki udzialane mi przez naturę. Uczę się wnikać w głąb siebie i oczyszczać swój wewnętrzny świat ze wszystkiego, co mogłoby zakłócić mów wewnętrzny świat ze wszystkiego, co mogłoby zakłócić rozkosz mojego wewnętrznego spokoju."

www.illuminatio.pl
Towarzyszymy Wayne'owi w czasach kiedy przebywał w sierocińcu, w rodzinie zastępczej, w latach służby wojskowej, na studiach, w dorosłym życiu, na wykładach, przemówieniach i podczas pracy pisarskiej, w momentach kiedy odkrywa możliwości umysłu, własnych intencji i wewnętrznej mocy. Przeżywamy z nim jego rozterki, emocje, fascynacje, obserwacje i refleksje po latach. Obserwujemy rozwój od jego najmłodszych lat aż po chwilę obecną i przeobrażanie się w znaną osobowość, która dziś ma ogromny wpływ na wiele osób poszukujących celu swojego życia. To czyni przedstawioną biografię niezwykłą i fascynującą przygodę i podróż w czasie. 

Książkę czytałam z ogromnym zainteresowaniem i mimo, że liczy sobie ona aż 484 stron, czas przy niej minął szybko. Sprawia to przystępny styl pisania, obrazowe opisy, które powodują, że zagłębiamy się w świat wspomnień, pochłaniają naszą uwagę, działają na wyobraźnię i pozostawiają po sobie refleksję oraz skłaniają do przyjrzenia się własnemu życiu. Każdy epizod jest opowiedziany swobodnie, z lekkością i jest punktem wyjściowym do omówienia kolejnej lekcji życiowej i odrębnego zagadnienia. Jego biografia jest przykładem, że wszechświat zawsze działa na naszą korzyść, nawet jeżeli w danym momencie tak nie uważamy. 
"Jeżeli spojrzymy na swoją historię z otawrtym umysłem i w bardzo przytomny sposób, możemy bardzo dużo zyskać. Gdy na stronach tej książki opowiadałem o najważniejszych momentach mojego życia, odkryłem kilka prawd, którymi chciałbym się z wami podzielić, abyście wy również mogli patrzeć na swoje życie przez idelnie czyste soczewki."
Przedstawiając swoją historię pragnie zachęcić czytelników, by spojrzeli na swoje życie inaczej, gdyż każdy spotkany człowiek czy przeżyte doświadczenie przydarza się nieprzypadkowo i służy wyższemu celowi. Przyjmując postawę "Tak miało być", będzie nam łatwiej przyjąć to co do nas przychodzi, bez narzekania na swój los lecz ze zrozumieniem i pokorą. Wierząc, że wszystko czemuś służy i jest częścią większego planu zachowamy optymizm i z nadzieją będziemy patrzeć w przyszłość.
"Uważnie obserwujcie swoje życie i wszystkie, absolutnie wszystkie sytuacje w szczególności te, które wywołują radykalne zmiany - postrzegajcie jako wskazówki otrzymane od tej boskiej organizującej inteligncji."

Książkę można kupić w sklepie:

Nr wydania: 1
Rok wydania amerykańskiego: 2014
Rok wydania polskiego: 2015
Ilość stron: 484
Wymiary: 14.5 x 21,0 cm
Oprawa: Miękka ze sklrzydełkami
Redaktor prowadzący: Beata Szukajt
Redakcja: Grzegorz Krzymianowski
Tłumacz: Maciej Lorenc
Korekta: Irena Zaucha-Nowotarska
Seria: Samsara
Oryginalny tytuł: I can see clearly now

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).