wtorek, 21 kwietnia 2015

79. Beltane

r
Beltane
Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto kwiatów
Melanie Marquis


"Podczas gdy natura rozkwita, to samo dzieje się z ludzką duszą, 
i kiedy zbliża się dzień Belatne, stajemy się pełni energii i rozbudzeni seksualnie."

Kończy się kwiecień i za chwilę nastapią piękne majowe dni ociekające słońcem, kolorami kwiatów i zapachami pełnej wiosny. Dla naszych przodków przełom tych dwóch miesięcy był niezwykle ważnym czasem, gdyż oznaczało topoczatek pory letniej. Czas Beltane to kolejny sabat, który obowiązywał w początkach lata i dawał okazję do świętowania, radowania się i zwracania sie ku naturze. Dziś także możemy świętować ten niezwykły czas wprowadzając dawne i współczesne zwyczaje. Przewodnikiem po tych szczególnych dniach będzie z pewnością książka "Beltane", która przybliża to mało znane u nas święto.

www.melaniemarquis.com
Została ona napisana przez Melanie Marquis, która praktykuje magię przez całe swoje życie. Poprzez swoja twórczość pragnie przybliżyć magię ludziom, by mogli w pełni ją wykorzystać w swoim życiu. W maju 2008 roku założyła United Witches by stworzyć globalną sieć czarownic dla uzdrowienia Ziemi. Jest też organizatorką Denver Pagans. Jest autorką książki "The Witch's Bag of Tricks" oraz prac związanych z tematyką pogańską opublikowanych między innymi w "Circle" i 'Pentacle Magazine". Mieszka w Kolorado w USA. 

"Bez względu na to, gdzie znajduje się twoje miejsce na ziemi - czy jest to miasto, wieś czy miasteczko - możesz zaadoptować tradycje i obrzędy sabatowe w taki sposób, by pasowały do twojego stylu życia i środowiska."

www.oklahomabeltane.com
Beltane zwane także May Day to jedno z ważniejszych świąt w dawnych wierzeniach ale także we współczesnych kregach wiccańskich i neopogańskich. W zależności od miejsca zamieszkania, jego czas przypada na noc z 30 kwietnia na 1 maja na półkuli północnej lub 31 października na 1listopdada na półkuli południowej. Święto związane z ogniem i początkiem lata. To jedno z najweselszych świąt w ciagu roku, gdyż związane jest z początkiem lata, kwitnącymi kwiatami i odrodzeniem. To czas wspólnych zabaw, radości i miłości. W tym czasie wiele osób zawieralo związki małżeńskie, gdyż jest to dobry czas na zawieranie wszelkich umów. W tym czasie wygaszano stare ogniska i rozniecano nowe. Palono rytualne ogniska, które wzniecano poprzez pocieranie krzemieni. Nazywano go Ogniem Życia czyli Świętym Ogniem. Dla zakochanych Beltane stwarzał okazję do zaślubin, gdyż zawieszano obowiązujące zasady ślubne. Pary, które w tę noc chciały się pobrać mogły zawrzeć tzw. „próbne małżeństwo”, na określony czas i potem, gdyby nie byli zadowoleni z niego, mieli prawo rozejść się bez konsekwencji. Uważano, że dzieciom urodzonym w tym czasie będzie dopisywało szczęście i uznanie w dorosłym życiu. 

Autorka przybliża nam świat naszych przodków, którzy zwracali baczniejszą uwagę na cykl roku i swoje życie dostosowali do jego naturalnego rytmu. Beltane to święto celtyckie ale jego korzenie siegają starożytnego Rzymu. Tam czczono boginię Florę i było ono na jej cześć. Koło roku obowiązywało wiele kultur w dawnych czasach. Obejmowało ono cztery główne święta i kilka mniejszych świąt, które również wytyczały plan działań i rytm codziennego życia. W tej niewielkiej książeczce znajdziemy wiele ciekawych informacji związanych z majowym świętem. Poznajemy wiele dawno już zapomnianych obyczajów lub funkcjonujących do dziś w ludowych tradycjach.

Majowy koszyk, majowy słup, lalka majowa czy majowy Król i Królowa lub taniec Morrisa, Noc Walpurgii to tylko niektóre z nich. O innych zwyczajach związanych z Beltane możemy także dowiedzieć się z książki Melanie Marquis. Opisuje ona dawne obrzędy z różnych rejonów świata, zwyczaje i rytuały. Przedstawia wspólne elementy i podobieństwa między różnymi kulturami, pokazuje jak świętuje się Beltane na wsi a jak w mieście, w kręgach współczesnych pogan i w grupach rekonstrukcyjnych celtyckich, wiccańskich, druidzkich, neopogańskich i w czarostwie. Opisuje współczesne zgromadzenia i uroczystości celebrowane w Szkocji, Florence, Minneapolis, w Pensylwanii i innych zakątkach świata. Noszą one różne nazwy ale mają wspólne cele - powitanie nowej pory roku. Beltane to dobry moment na wróżby, których także nie brakuje w publikacji. Autorka zamieściła w niej m.in zaklęcia na miłość, na przyciagnięcie ukochanej osoby, na oczyszczenie duchowe, na spełnienie i obfitość i kilka sposobów na zajrzenie w przyszłość. 

Książka "Beltane" jest drugą pozycją z serii "Sabaty", która ma na celu przybliżenie świata dawnych zwyczajów, obrzędów i rytuałów praktykowanych przez dawne kultury. Cykl skierowany został do kręgów wiccańskich, neopogańskich i wszystkich tych, którzy chcą zintegrować się z Matką Ziemią i naturalnym rytmem roku. Tak jak pierwsza z tego cyklu "Ostara", tak i "Beltane" ma podobny układ, grafikę, oprawę merytoryczną i wizualną a nawet taką samą ilość stron i układ treści. Również szata graficzna przypomina "Ostarę". Jedynie okładka ma odmienną barwę i elementy rysunku, lecz zachowany został charakter publikacji podkreślający serię SABATY. 

Treść zawarta została w sześciu rozdziałach w których nie brakuje starych i nowych zwyczajów, rytuałów i przepisów. Mamy tu zarówno część poświęconą dawnym zwyczajom, historii, jak i nowe praktyki, które można współczesnie wprowadzić do swojego życia. Nie brakuje jak zwykle zaklęć, wróżb, rytuałów oraz receptur i przepisów kulinarnych wprowadzających magię w codzienne zajęcia. Dowiadujemy się jak przystroić dom, jakie modlitwy i wezwania wspomagają święto Beltaine, jacy bogowie patronują tym dniom, jakie symbole kojarzone są z tym czasem. 

Można by zastanawiać się nad sensem celebrowania dziś dawnych zwyczajów. W dzisiejszym świecie ciagle za czymś gonimy, staramy się dorównać innym kroku,  zapominając o sobie i naturze, która oferuje nam każdego dnia mnóstwo swoich darów. Sabaty, to zachęta do zatrzymania się na chwilę i skupienia się na swoim wnętrzu. Warto pamiętać w takich chwilach, że: 

"Dzięki uczczeniu Koła Czasu potwierdzamy nasz związek z naturą, dlatego kiedy naturalne cykle wciąż się odnawiają w swoich niekończących się obrotach, możemy płynąć z prądem i cieszyć się drogą, którą przemierzamy."

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie I
Ilość stron: 216
Rok wydania: 2015
Waga: 0.184 g
Wymiary: 12.5x17.5cm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
Redaktor prowadzący: Monika Dudarew
Redakcja: Anna Strożek
Tłumacz: Anna Alochno-Janas
Korekta: Ewa Karczewska
Seria: Sabaty

1 komentarz:

  1. kurcze nie czytałam tej książki, ale zapisze do list książek do przeczytania.
    www.nacpana-ksiazkami.bloog.pl

    OdpowiedzUsuń

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).