niedziela, 22 czerwca 2014

54. Spokój jest rozwiązaniem


SPOKÓJ JEST ROZWIĄZANIEM
Jak stosować kontemplację do rozwiązywania życiowych problemów
Keith Park


„Ludziom przeszkadzają nie rzeczy,
lecz to, w jaki sposób je postrzegają.”
                                                  Epiklet – filozof grecki

Życie stawia nas przed różnymi wyzwaniami. Wiele w nim radosnych chwil, szczęśliwych zdarzeń i sukcesów. Jednak czasami niesie ze sobą zdarzenia, które wzbudzają w nas negatywne emocje i stres. Pojawiają się trudności zawodowe, finansowe, rodzinne, koleżeńskie czy zdrowotne i wtedy stajemy przed zadaniem poradzenia sobie z nimi. Zamiast pozbywać się ich, piętrzą się one urastając do rangi nierozwiązanych problemów. Przybierają na sile i stanowią barierę nie do przebycia. Najczęściej to my sami potęgujemy ich moc, gdyż nie potrafimy dostrzec możliwości wyjścia z pozornie patowej sytuacji. Kierują nami emocje, które przesłaniają nam szersze pole widzenia. Tymczasem gdy uspokoimy umysł, wyciszymy się wewnętrznie i skoncentrujemy się na rozwiązaniu, szybko znajdziemy opcje, które pomogą wyjść z trudności. Możemy się tego nauczyć dzięki książce pt. „Spokój jest rozwiązaniem.”

źr. zdjęcia: www.amazon.com
Autor - Keith Park jest licencjonowanym psychologiem, hipnoterapeutą, który od ponad 20 lat doradza swoim pacjentom w różnych ich sytaucjach życiowych. Uczy uważnosci, samoświadomosci i skoncentrowania w leczeniu różnych osobistych problemów. Posiada tytuł magistra i dyplom doktora z psychologii. Pomysł napisania książki zaistniał, gdy powstawała jego praca magisterska na temat percepcji psychologicznej. Badał wówczas procesy mentalne, dociekając w jaki sposób umysł przetwarza informacje, które docierają do niego w formie bodźców. Skupił się na dwóch z nich: syntezie i analizie, które mają silny związek z poszerzaniem i koncentrowaniem świadomości. Doszedł do wniosku, że skupiona i spokojna uwaga ma duży wpływ na sposób w jaki radzimy sobie z problemami. Swoje doświadczenie zawarł w poradniku “Spokój jest rozwiązaniem”, ucząc metod uspokajania umysłu i rozwijania wewnętrznej świadomości i uważnej obserwacji.

Powiedzenie: “Spokój może nas uratować” jest odpowiednim mottem dla tematu książki. Zawiera ona elementy psychologii, fizyki kwantowej i treningu uważności. Przedstawia argumenty, że spokojna uwaga pomaga uwolnić się od starych schematów myślowych, zachowania i stereoptypowych poglądów, które wzbudzają strach, obawy, lęki, szkodząc naszemu zdrowiu, relacjom międzyludzkim i rodzinnym. Za pomocą praktycznych wskazówek, porad, mądrości, ćwiczeń i przykładów z życia pacjentów, uczy nas rozwiązywania każdego problemu, uspokojenia umyslu, świadomego podejścia do problemów, umiejętności właściej oceny danej sytuacji i dostrzeżenia możliwości wyjścia z trudnej sytuacji.
przykładowa strona

Książka została ładnie i estetycznie wydana z delikatnymi, czarno - białymi elementami graficznymi. Są w niej tabele, schematy, rysunki, które ułatwiają zrozumienie przekazywanego tekstu. Ćwiczenia są jasno opisane, proste i łatwe w wykonaniu. Przy niektórych z nich zostawiono nieco miejsca na własne notatki. Napisana w przystępny sposób, przejrzyście i zrozumiale. Wizualnym dopełnieniem jest delikatna okładka w spokojnym tonie, nawiązująca do tytułu książki. Przeznaczona dla wszystkich, którzy mają problemy z uważnością, emocjami i chcieliby nauczyć się rozwiązywać pojawiające się trudności w bardziej konstruktywny sposób.


Keith Park proponuje: “kiedy będziesz czytać tę książkę, spróbuj się uwolnić od przyjętych z góry wyobrażeń na temat tego jak powinien działać twój umysł i otwórz się na prezentowane przez mnie koncepcje i ćwiczenia.”

Książkę można kupić w sklepie:

Oprawa miękka
Liczba stron 240
Format A5
Rok wydania 2014
Tłumaczenie Maciej Lorenc
Tytuł oryginału The Serenity Solution: How to Use Quiet Contemplation to Solve Life’s Problems

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).