niedziela, 6 sierpnia 2017

134. - "Sekrety roślin i zwierząt w miejskiej dżungli"


Sekrety roślin i zwierząt w miejskiej dżungli
Majestat gołębi, dyskretny urok ślimaków i inne cuda świata przyrody
Nathanael Johnson


„Przyroda to najlepsza książka.”

Coraz więcej osób zaczyna uświadamiać sobie jak ważna jest natura, jej rola dla naszego zdrowia i przyjaznego środowiska. Większość z nas uważa, że kontakt z przyrodą jest możliwy jedynie poza wielkimi miejskimi aglomeracjami, dlatego w tym celu szukają go na wsiach i lasach. Tymczasem okazuje się, że tuż obok nas żyją fascynujące stworzenia i rośliny, których często nie dostrzegamy albo ignorujemy. Świeże spojrzenie na nasze otoczenie zyskujemy dzięki książce pt.: „Sekrety roślin i zwierząt w miejskiej dżungli”

źr. zdjęcia: twitter.com
Nathanael Johnson jest dziennikarzem żyjącym w Berkeley w stanie Kalifornia z żoną i dwiema córkami. Nauczał na Uniwesytecie Kalifornijskim i Graduate School of Journalism. Był redaktorem naczelnym Meatpaper a obecnie pisze o jedzeniu dla „Grista” i „Freelance Writer”

W 2013 roku ukazała się jego pierwsza książka pt.: „All Natural”, która została wydana w Polsce pt.: "Ekożycie pod lupą” w 2016 roku. Miłość do przyrody zaszczepili mu rodzice, którzy starali się żyć zgodnie z jej naturalnym rytmem. Od dzieciństwa fascynowały go drzewa, ich podziemne życie, chropowate pnie i wybujałe korony pełne liści i kwiatów. To pozwoliło mu ujrzeć świat wyraźniej i dostrzec szczegóły, które najczęściej umykają naszej uwadze. 

okładka oryginału
źr. zdjęcia:
www.nathanaeljohnson.org
Pragnął, by jego córka, Josephine, mogła także poczuć tę niezwykłą więź z otaczającym nas światem. To sprawiło, że zaczął poszukiwać odpowiedzi na pytania, które ona zadawała mu w czasie ich wspólnych spacerów po miejskich uliczkach i parkach. Nie wystarczyło podać jej nazwy mijanych drzew, ptaków, kwiatów czy owadów. Ona chciała wiedzieć więcej.

„Im bardziej się przyglądaliśmy, tym szerzej otwierał się dla nas świat, zupełnie jakby chciał nagrodzić naszą uwagę.”

Przyglądając się stworzeniom, które żyły w jego okolicy zauważył, że jest ich ogromna ilość i nie jest on w stanie poświęcić im jednej publikacji. Nie chciał stworzyć encyklopedii z suchymi hasłami.

Książkę napisał z intencją rozbudzenia w innych zainteresowania przyrodą i skłonienia do własnych poszukiwań. Pragnął nadać swojemu dziełu głęboką, spójną całość. Skupił się więc na kilku gatunkach i roślinach, które doskonale dostosowały się do miejskich warunków jakie stworzył człowiek. Są to stworzenia i rośliny, których najczęściej nie zauważamy, ignorujemy, nie doceniamy albo traktujemy tak, jakby były obok nas od zawsze. 

Wiedzę swoją oparł na własnej obserwacji ale też na materiałach zaczerpniętych z zasobów bibliotecznych, Internetu, różnych publikacji i ksiek przyrodniczych. Szukając odpowiedzi na stawiane mu pytania odkrył wiele ciekawostek ze świata zwierząt i roślin we własnym otoczeniu. Zaczął dostrzegać przyrodę, która wypełnia miasta, w których istnieją enklawy pełne fascynującej flory i fauny. 

W poszczególnych rozdziałach Nathanael zebrał informacje uzupełnione historyjkami z własnego życia, które doprowadziły do zainteresowania danym tematem. Zostały one podane w formie dialogu i krótkich opowiadań, dzięki czemu czytanie mija szybko. Poznajemy sekret gołębich nóżek, symbolikę gołębi dawniej i dziś, zalety dziko rosnących roślin, przebiegłość wiewiórek, język ptaków, zwyczaje sępników różowogłowych, mrówek, ślimaków, przyczynę przykrego zapachu miłorzębu japońskiego i wiele innych.

W tych historiach główną rolę odgrywa córka autora Josephine, która jest niezwykle ciekawa świata i potrafi dostrzec to, czego dorośli nie umieją zobaczyć. Dzięki jej spostrzegawczości i dociekliwości powstała publikacja, która wciąga swoimi ciekawostkami i niestandardowymi informacjami.

„Miasta są zaprojektowane tak, aby możliwie najlepiej służyć ludziom, i zwykle nie poświęcają zbyt wiele uwagi potrzebom innych zamieszkujących je gatunkom.”Całość została nam podana w niezwykle prosty, przejrzysty i przystępny sposób, dzięki czemu czyta się poszczególne rozdziały szybko i z zainteresowaniem. Nie są to standardowe, suche, encyklopedyczne informacje lecz ciekawostki, które na nowo ukazują otaczającą nas naturę. Dodatkowym atutem są wskazówki dla przyrodników amatorów, którzy chcieliby lepiej poznać otaczający ich świat.

Autor podpowiada jaki sprzęt warto mieć przy sobie, gdzie szukać potrzebnych informacji, jak identyfikować gatunki i robić notatki. Proponuje też ćwiczenia zwiększające naszą świadomość i opisuje swoje badawcze metody poznawania świata. Przy okazji opowiada o sobie i swoich metodach badawczych.

Podawane fakty uświadamiają, że wokół nas dzieją się niezwykłe rzeczy a żyjące obok nas zwierzęta i rośliny mają swój własny, fascynujący świat, który doskonale odnajduje się w miejskich warunkach. Spacerując ulicami i zakamarkami miasta warto zatrzymać się na chwile i przyjrzeć się otaczającej nas przyrodzie, by odkryć na nowo to co jest nam bardzo dobrze znane. 

„Przyroda zdążyła się już do nas zaadoptować. Nadszedł czas, abyśmy i my dostosowali się do niej, a przynajmniej zwrócili na to szczególną uwagę.”

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I 
Rok wydania polskiego: 2017
Rok wydania amerykańskiego: 2016
Oprawa: Miękka 
Liczba stron: 312
Wymiary: 14.5 x 20.5 cm
Redaktor prowadząca: Aneta Bujno
Redakcja: Aleksandra Marczuk
Korekta: Edyta Malinowska-Klimiuk
Projekt okładki: designpartners.pl
Tłumaczenie: Kinga Markiewicz
Tytuł oryginału: Unseen City: The Majesty of Pigeons, the Discreet Charm of Snails & Other Wonders of the Urban Wilderness

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).