środa, 14 września 2016

113. - "Ekożycie pod lupą"

Ekożycie pod lupą
Czy organiczne podejście do odżywiania, zdrowia, rodzicielstwa i środowiska sprawi, że będziesz szczęśliwszy?
Nathanael Johnson


„najzdrowiej jest zaprzyjaźnić się z dziką naturą wokół i wewnątrz swego ciała.”

Moda na produkty eko jest coraz bardziej popularna. Pojawiają się różne produkty bio, pochodzenia organicznego czy od zwierząt z wolnego chowu. W zalewie wielu artykułów wzbogacanych chemią coraz częściej pojawiają się takie, które wydają się zdrowsze i naturalne. Czy takie podejście jest dla nas korzystne? Czy warto prowadzić swoje życie mając ją na uwadze? Autor książki „Ekożycie pod lupą” zastanawia się czy to tylko chwilowa moda czy trwała tendencja zwrotu ku naturze? 

www.nathanaeljohnson.org
Nathanael Johnson już jako nastolatek szukał informacji na temat diet, zdrowia i przetrwania w dzikiej naturze. Chciał wiedzieć jakie pokarmy spożywać, w jaki sposób prowadzić swoje życia, by być szczęśliwym. Wychował się w Nevada City w rodzinie hipisów. Jego rodzice darzyli naturę niezwykłą czcią i starali się żyć w zgodzie z jej rytmami. Dziś jest dziennikarzem piszącym dla „Grist” oraz wykładowcą na Uniwersytecie Kalifornijskim. Mieszka w Berkley z żoną i dwiema córkami. Od dzieciństwa zadawał sobie szereg pytań, na które próbował znaleźć odpowiedzi. 

Nathanael Johnson z wrodzonym sceptycyzmem badacza przygląda się naszemu obecnemu światu pełnego nowoczesnych rozwiązań technologicznych i zestawia go z tym, który odchodzi powoli w zapomnienie. Przygląda się nie tylko żywieniu lecz także ogólnemu stylowi życia. Bada sens wpajanych nam zasad i norm zachowania. Szuka, porównuje, intryguje, sprawia, że zaczynamy patrzeć na wszystko z innej perspektywy.

W swoich poszukiwaniach odkrył wiele paradoksów, sprzeczności ale i wartościowych informacji. Efektem tych dociekań jest niniejsza książka, której celem jest skłonienie do zastanowienia się nad tym jak bardzo rozwój cywilizacyjny wpłynął na nasze życie. Dzieli się w niej swoimi wnioskami i spostrzeżeniami ukazując prawdziwy obraz naszego świata. Podpiera się wynikami badań naukowych, opiniami ekspertów i specjalistów, by znaleźć odpowiedzi na swoje pytania.

okładka oryginalnego wydania
źr. zdjecia: amazon.com
Książka swoim wyglądem współgra z zawartą w niej treścią. Chropowata okładka sprawia wrażenie naturalnej a całość została wydrukowana na ekologicznym papierze. Grafika jest oszczędna, prosta z kolorystyką nawiązującą do natury.

Publikacja ma charakter reportażu połączonego z biograficznymi obrazami. Jest niezwykle osobistą opowieścią, w której poznajemy wiele wątków z życia autora. Są one punktem wyjścia do rozważań nad wybranym zagadnieniem. Inspiracją do jej napisania stało się wydarzenie z dzieciństwa autora w 1986 roku. Miał wówczas 7 lat i razem ze swoim bratem 3 godziny na zimnym powietrzu, by móc korzystać przez pół godziny z komputera. Była to decyzja jego rodziców, którzy nie chcieli, by chłopcy spędzali większość swojego czasu przy komputerze. Starali się jak najdłużej uchronić swoje dzieci przed konsekwencjami rozwoju technologii, gdyż czuli, że może ona zdominować życie ludzi i spowodować ingerencję w naturalny rytm przyrody.

Pewnego dnia mały Nathanael, razem z rodzicami, dotarł na szczyt przełęczy. Wówczas poczuł się silny i wolny. Mimo że był zmęczony ale czuł się szczęśliwy, gdyż razem z rodziną dokonali rzeczy niesamowitej. Dotarła do niego prawda, że „zdrowe środowisko – nieskażone myślą technologiczną - rodziło zdrowych ludzi” i nawet spędzenie czasu na zimnym powietrzu nie jest w stanie mu zaszkodzić. 

„W erze błyskawicznego rozwoju, gdzie zaledwie kilka myśli technologicznych pojawiło się dzięki wiedzy kulturowej, czuję się czasami jak starzec, który nie rozumie już w pełni swojego otoczenia.”Autor używa czytelnego, bezpośredniego języka, pisząc wprost, bez zahamowań, ukazując prawdziwą rzeczywistość, w której żyjemy. Nie staje po żadnej ze stron lecz próbuje pokazać różnice między działaniami ekologicznymi a przemysłowymi. Nie ocenia, nie daje gotowych rozwiązań lecz pokazuje fakty i argumenty, które skłaniają do zastanowienia się.

Porusza wiele kwestii z naszego współczesnego życia i przygląda się im krytycznym i sceptycznym okiem. Zestawia ze sobą dawny świat i współczesny, odnosząc się zarówno wobec naturalnych procesów jak i technologicznych, zdominowanych przez różne maszyny, wynalazki i ulepszenia.

Zastanawia się dlaczego, mimo rozwoju cywilizacyjnego, nadal odnotowuje się śmierć przy porodach, jest coraz więcej osób chorych na schorzenia układu odpornościowego, cierpiących na różnego rodzaju schorzenia, nadwagę i wiele innych dolegliwości. Rozważa zagadnienie związane z ryzykiem związanego z porodami, uprawami ekologicznymi, pasteryzacją mleka czy spożywaniem organicznej żywności, działaniami związanymi z ingerencją w przyrodę, szczepieniami, higieną, kosmetykami, ochroną przed bakteriami. Zaglądamy za kulisy produkcji jogurtów, mięsa, uprawy warzyw, funkcjonowaniu medycyny i wiele innych. 

„Nikt nie mówi nam, abyśmy wrócili do praktyk stosowanych na początku XX wieku, ale wielu lekarzy praktyków i naukowców ostrzega, że medykalizacja porodu zaszła zbyt daleko.”

Książka została skierowana do tych, którzy interesują się ekologią i dążą do przebywania blisko natury. Coraz więcej ludzi porzuca miejskie warunki i przenosi się na wieś, chcąc prowadzić bardziej proste życie, bez chemii, współczesnych wynalazków i mechanizmów. Jednak rozwój cywilizacyjny sprawia, że nie jest możliwe całkowite zrezygnowanie z technologicznych usprawnień. 

Dylematy dotyczące życia w zgodzie z naturą toczą się od zawsze. Wystarczy wyjść na ulicę i przyjrzeć się swojemu otoczeniu. Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez komórek, komputera, telewizora, pralki czy innych udogodnień, które ułatwiają nam funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Rozwoju technologii nie powstrzymamy lecz możemy starać się żyć w równowadze, by nie zdominowała naszego codziennego życia. 

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2016
Rok wydania amerykańskiego: 2013
Wymiary: 14.5x20.5x2.2 cm
Ilość stron: 368
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Redaktor prowadzący: Małgorzata Święcicka
Redakcja: Potrykus-Woźniak Paulina
Tłumacz: Kinga Składanowska
Korekta: Paulina Potrykus-Woźniak
Projekt okładki: Marcin Homan
Tytuł oryginalny: All natural. A Skeptic's Quest to Discover If the Natural Approach to Diet, Childbirth, Healing, AND the Environment Really Keeps Us Healthier AND Happier

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).