środa, 1 lutego 2017

123. - "Mądrość serca"


Mądrość serca
Praktyka buddyjska w świecie zachodnim
Jack Kornfield


„Wolność i szczęście możemy odnaleźć wyłącznie w swoim wnętrzu.”

Życie we współczesnym świecie niesie ze sobą wiele trudności, zagrożeń ale i miłych niespodzianek. Z przyjemnymi sytuacjami z reguły każdy potrafi sobie poradzić, natomiast problemy często dla wielu osób są prawdziwą gehenną. Szukając dróg wyjścia z kłopotliwej sytuacji postanawiamy wejść na ścieżkę duchową, by tam znaleźć ukojenie. Myślimy, że to pomoże nam uniknąć zmartwień i problemy same się rozwiążą. Tymczasem po powrocie do codzienności okazuje się, że problemy nie zniknęły a nawet są większe niż były. Podobnie było z autorem książki pt. „Mądrość serca”. 

 źródłó: twitter
Jack Kornfield praktykował w klasztorach buddyjskich w Tajlandii, Birmie i Indiach. Jego przygoda z duchowością zaczęła się, gdy miał 14 lat. Wówczas otrzymał w prezencie książkę napisaną przez T. Lobsanga Rampy, pt.: „Trzecie Oko” opowiadającą o przygodach w Tybecie. Kolejnym krokiem było spotkanie w 1963 roku z wykładowcą doktorem Wing Tsit Chan, który na zajęciach przekazywał wiedzę o Buddzie i innych klasycznych myślicielach. Kultura azjatycka zafascynowała go tak mocno, że po studiach rozpoczął naukę w buddyjskim klasztorze. Po święceniach udał się na odosobnienie w tajlandzkim lesie w Wat Ba Pong. Wstępując do klasztoru sądził, że w ten sposób uwolni się od bólu spowodowanym problemami w życiu rodzinnym. Dopiero po wielu latach praktyki doszedł do wniosku, że trudności są elementem jego drogi duchowej. W 1972 roku wrócił do swojego rodzinnego Waszyngtonu pełen nowych odkryć, wrażeń i mądrych nauk. Zderzenie z zachodnią rzeczywistością zburzyło jego wyobrażenia, gdyż okazało się że poznane techniki i doświadczenia są trudne do zintegrowania w zachodnim stylu życia. Po latach odkrył, że potrzebna jest siła i odwaga pochodząca wprost z serca, by spojrzeć na pojawiające się problemy „twarzą w twarz” zamiast ciągle przed nimi uciekać. 

okładka oryginału:
źródło:jackkornfield.com
Tę siłę pomaga odkryć innym ludziom poprzez książkę, w której przekazuje swoje osobiste doświadczenia i wyznawaną filozofię opartą na buddyzmie oraz psychologii. Uczy odnajdywania własnej ścieżki zgodnej z potrzebami naszego serca. Pokazuje w jaki sposób pogodzić odkrywane i poznawane prawdy z codziennymi obowiązkami oraz z zachodnią kulturą. 

Uświadamia ulotność życia, przemijanie chwili i wszelkich rzeczy, które gromadzimy wokół siebie. Podkreśla, że do doświadczania miłości nie potrzebujemy zewnętrznych bodźców, nie musimy toczyć ciągłej wewnętrznej walki lecz wystarczy otworzyć serce, posłuchać swojej duszy i poczuć radość, szczęście w sobie. Dla wielu osób nie jest to łatwe do przeprowadzenia, dlatego autor prowadzi przez kolejne etapy rozwoju duchowego i namawia do odkrycia swoje właściwej ścieżki zgodnej ze swoim sercem. Na swoim przykładzie i historiach swoich klientów pokazuje jak wygląda życie z medytacją w tle. Udziela wielu praktycznych porad, wskazówek i podpowiada rozwiązania problemów pojawiających się na drodze rozwoju duchowego. Prezentuje szereg ćwiczeń, tradycyjnych praktyk i medytacji, które mają na celu pomóc w zagłębieniu się w swoje wnętrze, sięgnąć do własnego serca i pozwolić mu prowadzić się w dalszej drodze. Medytacje wypełniają treść i są uzupełnieniem do omawianego zagadnienia. Wywodzą się one z tradycji buddyzmu Therawady, która powstała w południowo – zachodniej Azji. Polegają na kontemplacji poznanego materiału i wprowadzeniu nowej jakości w życie. 

„Wojny toczone między ludźmi stanowią odzwierciedlenie naszych wewnętrznych konfliktów i lęków.”


Książka „Mądrość serca” jest jedną z tych lektur, których nie można przeczytać szybko i każdy akapit, zdanie czy temat wymaga uważnej analizy. Jest to mądre i duchowe dzieło niosące przekaz o wartości życia, miłości i człowieczeństwa. Są w niej elementy poezji, filozofii buddyjskiej, psychologii, nauk wielu mistrzów i nauczycieli duchowych oraz przemyśleń skłaniających do refleksji. Opisane w niej wartości są ponadczasowe, uniwersalne i obejmują wiele aspektów naszego życia. Treść została ujęta w czterech częściach i dwudziestu dwóch rozdziałach. Mimo 448 – u stron, czytanie nie jest nużące, gdyż urozmaicane są ćwiczeniami wplecionymi w tekst. Na uwagę zasługuje mocna, sztywna i twarda okładka oraz zszywane brzegi poszczególnych stron. 

„Każda religia ma swoich misjonarzy, którzy twierdzą, że znaleźli jedyną prawdziwą drogę wiodącą do Boga, przebudzenia i miłości. Trzeba jednak pamiętać, że na szczyt prowadzi wiele ścieżek o żadna z nich nie jest prawdziwsza od innych.”

Autor pokazuje, że duchowa ścieżka to proces, który ewoluuje przez całe życie. Wejście na nią wiąże się z wieloma zmianami ale i trudnościami. Istnieje wiele sposobów i narzędzi pomagających doznać przebudzenia. Do celu wiodą liczne drogi, na których pojawiają się zakręty, trudne do pokonania przeszkody, lecz w efekcie poznajemy lepiej siebie i łatwiej mówimy życiu TAK. Możemy skorzystać z modlitw, wizualizacji, ceremonii czy rytuałów religijnych. Wszystkie mają na celu uspokoić nasz umysł, wzmocnić serce i rozbudzić w nas wewnętrzne światło. To my sami musimy zdecydować jaką opcję wybierzemy i która ścieżka jest dla nas najlepsza. Prezentowane techniki są jedynie drogowskazami sugerującymi określny kierunek. Decyzja zawsze należy do nas. 

W każdej sytuacji niezwykle pomocna jest medytacja, która pomaga spojrzeć na rzeczywistość z innej perspektywy. Wyciszając się mamy możliwość wsłuchania się w swoje wnętrze, znaleźć kontakt z własnym sercem i porozmawiać z samym sobą. Dopiero wówczas poznamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania i będziemy iść przez życie zgodnie z własnym rytmem i potrzebami naszej duszy. 

Książkę można kupić w sklepie: Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2017
Rok wydania w USA: 1993
Wymiary: 16,5 x 23,5 cm
Ilość stron: 448 
Oprawa: Twarda
Redaktor prowadzący: Juliusz Poznański
Redakcja: Paulina Potrykus – Woźniak
Korekta: Anna Strożek
Projekt okładki: Łukasz Werpachowski
Tłumaczenie: Maciej Lorenc 
Tytuł oryginału: A Path with Heart: A Guide Through the Perils and Promises of Spiritual Life

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).