środa, 13 sierpnia 2014

57. Jak uszczęśliwić psa


Jak uszczęśliwić psa
98 najlepszych wskazówek od Zaklinacza psów
Cesar Millan


"Wiedza usuwa strach, a celem tej książki jest przekazanie ci ogromnej ilości informacji. 
Tylko od ciebie zależy jednak to, czy uda ci się osiągnąć spokój."

"Mamo, kup mi pieska" - tę prośbę słyszą niejednokrotnie rodzice od swoich pociech. Jednak przygarnięcie zwierzaka to dopiero początek drogi. Zanim to zrobimy, warto poznać daną rasę, jakie ma ona predyspozycje i wymagania. Dobrze jest pamiętać, że nie tylko my mamy być szczęśliwi ale także nasz pies. Wielu właścicieli czworonogów postrzega ich ludzkimi oczami. Starają się zapewnić psu bezpieczeństwo i wygodę. Sądzą, że ich pupil ma wszystko czego potrzebuje, więc jest szczęśliwy. Czy na pewno? Co jest dobre dla psa? W jaki sposób on myśli? Jak widzi otoczenie? Jak jest zbudowany i jak działa psi mózg? Co może zrobić właściciel, by jego pupil był zrównoważony, spokojny i zadowolony? Te i inne zagadnienia pomaga zrozumieć Cesar Millan w swojej książce pt. "Jak uszczęśliwić psa?"

tekst z tylnej okładki
Cesar Millan ma niezwykły dar rozumienia psów. To znany psi psycholog, który uzmysławia ludziom na całym świecie, że pies to stworzenie potrzebujące miłości i zrozumienia. Znany jest wielu miłośnikom psów zarówno z telewizji jak i z książek takich jak: "Zakliznacz Psów""Jak Zostać Przywódcą Stada", "Jak Wychować Idealnego Psa" i "Misja na Czterech Łapach"

Cesara Millana zastajemy w momencie, gdy wraz z grupą filmową z National Geographic wraca do miejsca, gdzie wszystko się zaczęło. Celem jest nakręcenie filmu dokumentalnego o życiu Millana, który jest on przykładem, że marzenia się spełniają. Dnia 13 września 2012 roku ponownie znajduje się w San Ysidro - miejscu, które przekraczał granicę 23 grudnia 1990 roku, lecz po ponad 20 latach jego pozycja społeczna wygląda zupełnie inaczej, niż wtedy, gdy jako młody człowiek przedostawał się do Stanów Zjednoczonych, by spełnić swoje pragnienia. W tamtym czasie chciał tylko zostać najlepszym treserem psów. I to mu się udało. Przez 9 lat prowadził cykl znany na całym świecie pt. "Zaklinacz Psów". Po jego zakończeniu rozpoczął nową serię pt. "Przywódca stada", poświęconą ratowaniu psów i dawaniu im drugiej szansy. Tak pisze o sobie:

grafika z książki
"Należę do międzynarodowej społeczności ludzi, którzy kochają psy. To oni tworzą moje stado. Moje miejsce jest wśród nich... oraz należących do nich psów. Owe ogólnoświatowe stado składa się z ponad 400 milionów psów i z ponad miliarda ludzi, w których życiu jest obecny pies. Ja natomiast pełnię w tej ogromnej społeczności funkcję przywódcy stada. Jest to zaszczyt, do którego podchodzę niezwykle poważnie. Od przywódcy stada oczekuje się bowiem, że będzie zapewniał ochronę i udzielał wskazówek." 

Millan chciałby, aby wszyscy właściciele psów zostali przywódcami stada, dlatego napisał książkę "Jak uszczęśliwić psa". Zawarł w niej swoje doświadczenie i wiedzę jaką zdobył przez 22 lata tresury i obcowania z psimi partnerami. Przedstawia przede wszystkim psychologiczny portret psów. Uświadamia co znaczy kontrola i dominacja nad psem, co należy zrobić, by być jego odpowiedzialnym właścicielem. Uczy nas patrzeć na świat psimi oczami, rozwijać naturalne zwierzęce instynkty danej rasy, rozumieć psi stan umysłu i podpowiada jak możemy poprawiać jego sprawność intelektualną. Radzi jak znaleźć odpowiedniego psa, korygować jego niewłaściwe zachowanie, przystosować go do zmian takich jak nasze wyjście z domu, narodziny dziecka w rodzinie czy przeprowadzka. Każdy problem został dokładnie opisany, uzupełniony poradami i podpowiedziami jego rozwiązania. Poznajemy Pięć Naturalnych Psich Praw, 9 podstawowych zasad, które stanowią narzędzia do pracy z naszym czworonogiem oraz pięć technik "Przywódcy Stada", które mają na celu uzyskanie harmonijnych relacji z psem a także Formułę Spełnienia, która zawiera się w trzech podstawowych sposobach naszego zachowania się wobec swojego psa.

Jedna ze stron
Książka została napisana bardzo przyjaznym, łagodnym i zrozumiałym językiem. Jej celem jest przekazanie jak najszerszej wiedzy, która pomoże nie tylko zmienić psa ale także nas. To poradnik, który ma formę opowiadania z wieloma wskazówkami, autentycznymi historiami psów i ich właścicieli, przykładami z pracy autora na planie filmowym. To wszystko sprawia, że czytanie tej pozycji mija szybko. Polecam tę lekturę wszystkim miłośnikom psów oraz tym, którzy myślą o przygarnięciu jakiegoś czworonoga ale także tym, którzy nie mają psa, lecz chcą poznać psią psychologię. Wiele osób traktuje psy jak przedmiot uważając, że są one bez uczuć i wrażliwości. Książka pomaga zrozumieć ich osobowość, lęki, naturalne predyspozycje i osiągnąć główną pozycję w stadzie. Podkreśla, że musimy traktować psa jako psa a nie człowieka, gdyż tylko wtedy możemy uzyskać porozumienie ze swoim psim towarzyszem i wychować zrównoważonego, szczęśliwego zwierzęcego przyjaciela. 

Książkę można kupić w sklepie:Wydanie I
Ilość stron: 224
Format: 14,5x20,5 cm
Tłumacz: Maciej Lorenc
Redakcja: Katarzyna Pietruszka
Rok wydania: 2014
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Tytuł oryginału Short Guide to a Happy Dog. 98 Essential Tips and Techniques


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).