czwartek, 4 grudnia 2014

66. Praktyczny kurs Tarota


Praktyczny kurs Tarota
Kompletny podręcznik dla każdego
Joan Bunning


"Tarot jest niczym lustro, 
w którym dostrzegasz odbicie ukrytych aspektów własnej, unikalnej świadomości"

Tarot fascynuje wiele osób zarówno w dzisiejszych czasach jak i dawniej i podobnie wzbudza różne, nawet skrajne emocje. Jedni są nim zafascynowani, u innych wzbudza strach i obawy przed skorzystaniem z jego możliwości. Takie podejście to efekt krążących mitów i nieprawdopodobnych opowieści, najczęściej przekazywanych przez przeciwników tych kart. Tymczasem jest on ścieżką rozwoju, poznania siebie i rozumienia tego co nas otacza. Nauka Tarota nie jest łatwa. To system wróżebny, który wymaga czasu i wiedzy ezoterycznej. Wiele osób chciałoby zgłębiać jego tajemnice ale nie zawsze wie jak to zrobić, od czego zacząć. Można skorzystać z kursów, warsztatów ale nie każdemu taka forma odpowiada, gdyż chciałby odnaleźć swoją ścieżkę poznania. Wtedy można samemu odkrywać tarota i odnaleźć swój język porozumienia z nim. Samodzielnego korzystania z tych niezwykłych kart uczy Joan Bunning w swoje książce "Praktyczny kurs Tarota."

źr. zdjęcia: www.learntarot.com
Joan Bunning jest tarocistką z wieloletnim doświadczeniem. Posiada licencjat z psychologii społecznej, który otrzymała na Uniwersytecie Cornell. Pracowała jako pisarz, programista komputerowy i developer stron internetowych. Tarotem zaczęła się interesować w latach osiemdziesiątych. W 1989 roku zaczęła się rodzić koncepcja książki. Zanim jednak doszło do jej realizacji, w 1995 roku powstała strona internetowa "Learning the Tarot - An On-Line Course", na której zamieściła swój kurs z przykładowymi sesjami, materiałami dotyczącymi tarota oraz własnymi przemyśleniami. Trzy lata później, po sukcesie strony, przyszedł czas na wersję papierową w postaci książki. Miała ona swoją premierę w 1998 roku ale dopiero teraz trafia na nasze polskie półki. WYWIAD Z AUTORKĄ

"Siła Tarota płynie z połączenia tego, co osobiste i tego, co uniwersalne. Każdą z kart możesz postrzegać na swój własny sposób, a jednocześnie łączysz to ze zrozumieniem uniwersalnym, przez innych uważane za wartościowe."

źr. www.illuminatio.pl
Książka zachwyciła mnie od pierwszego jej dotknięcia. Ładnie wydana, z przyjemną okładką, która jest usztywniona poprzez lakierowanie. Dzięki temu jest ona bardziej trwała. Wydana została starannie, na dobrym papierze i z przejrzystym tekstem. Może jest nieco za mała czcionka, ale to moje subiektywne odczucie. Koncepcja poradnika ma charakter kursu. Całość jest bardzo przejrzysta, przemyślana i logicznie poukładana. 

Na początku poznajemy teoretyczną wiedzę zawartą w dziewiętnastu lekcjach a następnie przechodzimy do części praktycznej w postaci ćwiczeń nawiązujących do wcześniejszych rozdziałów. Jest ich także dziewiętnaście. Poznajemy historię tarota, jego  pochodzenie, cechy charakterystyczne, jego strukturę i sposób pracy z nim. Omawiana jest także rola rozkładów, interpretacja karty w zależności od położenia, pojęcia dotyczące poszczególnych elementów tarota.

Uczymy się interpretacji jednej karty, pary kart, układania pytań, prowadzenia sesji z kartami dziennymi, sesji z zadawaniem pytań, sesji dla jakiejś osoby i tzw. sesji otwartej np. w rozmowie ze swoim wewnętrznym przewodnikiem. Poznajemy cechy charakterystyczne grupy kart: Asów, kart dworskich, kolorów w Arkanach Mniejszych i kart odwróconych. Joan podpowiada co jest ważne przy rozkładaniu i interpretacji kart, jak stworzyć odpowiednią atmosferę, w jaki sposób przechowywać i dbać o talię. 

Obszerna część poświęcona została opisom poszczególnych kart ale nie jest to główny wątek poradnika tak jak można to spotkać w innych publikacjach. Arkana Wielkie zawierają znaczenia ogólne i filozoficzne, natomiast Arkana Małe są bardziej konkretne związane z codziennym życiem. Przy każdym z nich zamieszczone zostały słowa klucze, które są dodatkowo uzupełnione krótkimi zdaniami rozszerzającymi ich znaczenie. Oprócz tego znajdują się karty przeciwstawne i wzmacniające dany arkan oraz pary kart dworskich i zestawienia As - As. 

Osobny rozdział  dotyczy rozkładu "Krzyż Celtycki", który jest najbardziej popularnym układem wróżebnym a jego temat przewija się co pewien czas w treści książki. Po raz pierwszy spotkałam się z tak dokładnym opisem tego rozkładu. Autorka opisuje jego zasadę, energię i znaczenie symboliczne a następnie omawia każdą pozycję osobno i przypisuje do nich znaczenia interpretacyjne.

Bardzo pomocna jest przykładowa sesja i odczyt kart zrobiony dla znajomej autorki - Jill. Miała ona miejsce na przestrzeni jednego roku i obejmowała trzy spotkania. Daje to możliwość przeanalizowania historii przekazywanej przez Tarota w miarę rozwoju sytuacji i okoliczności. 

Treść poradnika jest bardzo bogata w wiedzę i metody pracy z tarotem. Daje możliwość stopniowego wdrażania poszczególnych lekcji i przystosowania nauki do swoich potrzeb, czasu i umiejętności. Czytając kolejne rozdziały, warto mieć pod ręką własną talię Tarota, by na bieżąco poznawać kolejne aspekty kart i wykonywać ćwiczenia.

Uważam, że jest to jedna z lepszych książek wprowadzających w świat tarota. Joan Bunning napisała ją z intencją nauczenia samodzielnego korzystania i odczytywania informacji płynących z kart tarota. Polecam ją zarówno osobom początkującym jak i tym, którzy uczą się jego języka od jakiegoś czasu, gdyż w prosty sposób poznają podstawy, które zainspirują do dalszej własnej pracy i poszukiwań. 

Książkę można kupić w sklepie:


Wydanie I
Rok wydania polskiego 14-11-2014
Rok wydania oryginału: 1998 
Format: 14.5x20.5cm
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 432
Oryginalny tytuł: Learning the Tarot
Redakcja: Ewa Karczewska
Tłumacz: Wojciech Usarzewicz
4 komentarze:

 1. Intrygująca pozycja. Przyznam, że nigdy nie zagłębiałam się w takie tematy, ale gdybym tylko miała taką sposobność - przeczytałabym :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa recenzja! Świetnie, że trafiłam na Pani bloga :-) Czuję, że zagoszczę tu na stałe, a Pani recenzje będą zachętą do inspirujących lektur. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Starałam się oddać swoje wrażenia i cieszę się, że mogłam pomóc w poznaniu jej treści.

   Usuń

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).