sobota, 2 listopada 2013

35. Efekt Synchroniczności

Efekt Synchroniczności
Sztuka koincydencji i odblokowywania umysłu
Kirby Surprise
Książka została wydana przez: 

Synchroniczność otwiera nam okno na samopoznanie,
które przebiega najlepiej w kontekście życia,
które już wiedziesz.

Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, które trudno jest wyjaśnić i często przypisujemy je „cudownym zbiegom okoliczności”, niespodziewanym rozwiązaniom sprawy albo boskiej interwencji. Spotkani ludzie, zwykłe sytuacje czy niespotykane okoliczności dzieją się, ponieważ wywołujemy je sami. Świat jest naszym lustrem, w którym możemy się przeglądać w każdej chwili. Zastanawiałam się często jak to się jednak dzieje, że to co mnie otacza, odzwierciedla mnie, moje emocje, myśli? Jak zbudowany jest wszechświat? Czy możliwe jest kreowanie naszej rzeczywistości? A jeśli tak, to jak przebiega ten proces? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań otrzymałam w książce pt. „Efekt Synchroniczności”

źródło zdjęcia:
howsynchronicityworks.com.
Autorem tej fascynującej książki jest Kirby Surprise, który jest osobą lubiącą przedstawiać zdarzenia takimi jakimi są. Patrzy on  na zjawiska z naukową realnością, podchodząc do wielu kwestii sceptycznie, odrzuca widzenie świata poprzez mitologię, mistycyzm czy religię. Swoje spostrzeżenia opiera na obserwacji życia i badaniach, które na przestrzeni wieków naukowcy przeprowadzali, by udowodnić istnienie wydarzeń synchronicznych. Kirby Surprise jest doktorem i doradcą w zakresie psychologii, magistrem w dziedzinie psychodynamiki zaawansowanej oraz nauk transpersonalnych. W 2009 roku otrzymał licencję psychologa, a obecnie bierze udział w programie leczenia pozaszpitalnego organizowanym przez stan Kalifornia. Fascynuje go psychologią, metafizyka, filozofia, historia, nauką, a także jego własne doświadczenia z pacjentami. O zainteresowaniu się  zdecydował „przypadek”, o którym pisze już na początku książki. W swoim życiu doświadczał wielu niezwykle zaskakujących WS, które nieraz go zadziwiły, dlatego postanowił bliżej przyjrzeć się temu fenomenowi. Udzielał wykładów i organizował warsztaty na temat synchroniczności, a obecnie prowadzi cotygodniowe grupowe zajęcia psychoedukacyjne dla stanu Kalifornia.

Autor namawia, by uważniej przyglądać się rzeczywistości i uświadomić sobie, że to co nas otacza jest efektem powstania naszych wydarzeń synchronicznych a nie wyimaginowanych sił, cudów czy przypadków. Wprowadza nas w świat naszego umysłu, uświadamiając nam, że mamy w sobie niesamowity osobisty superkomputer, który posiada umiejętność tworzenia wydarzeń według naszych wyobrażeń. Uczy kontrolować emocje, myśli, urzeczywistniać pragnienia, kreować własny świat według naszych potrzeb.

Ważne jest zrozumienie czym są wydarzenia synchroniczne, jakie mają znaczenie w naszym życiu, jak działają, jakie są zależności między nimi a wieloma aspektami naszego życia. Istotą tego jest przede wszystkim zrozumienie, że to my jesteśmy reżyserami sztuki zwanej życiem i w tej grze sami ustalamy jej reguły, poznając siebie, poszerzając swoje horyzonty kształtujemy nie tylko swój świat ale przede wszystkim swoją osobowość.  

Wydarzenia synchroniczne autor określa w swojej książce w skrócie jako WS i podkreśla, że są naszym lustrem, pokazującym stan naszego umysłu, sfery emocjonalnej. Zdarzenia synchroniczne to pozornie zdarzenia losowe, które wzbogacają nasze życie. Często zdarzają się cudowne rozwiązania, nagłe wydarzenia, które przyjmujemy z niedowierzaniem i przypisujemy to szczęśliwym zrządzeniom losu, wyższej interwencji, przypadkom. Mają one różny wydźwięk. Mogą być źródłem radości ale także cierpienia. Dostrzegając WS ważne jest by nie popaść w obłęd, paranoję czy inną formę psychicznego uzależnienia. Dlatego autor oprócz szerokiej wiedzy na temat WS przekazuje też wiele wskazówek jak bezpiecznie je stosować, by czerpać z umiejętności ich tworzenia same korzyści.

 „WS zachowują się jak dobrzy przyjaciele. 
Mogą ci wiele o tobie powiedzieć i będą to rzeczy, 
których zazwyczaj nie dostrzegasz”

źródło zdjęcia: czarymary.pl
„Uważaj o czym marzysz, bo się spełni” to powiedzenie świetnie pasuje do książki, którą przeczytałam z dużym zainteresowaniem. Muszę przyznać, że nie ze wszystkimi tezami autora się zgadzam ale uważam, że publikacja dostarcza wiele ciekawych informacji, które pomagają zrozumieć zjawiska zachodzące w naszym życiu.

Książka wywołuje estetyczne wrażenie ze względu na staranne wykonanie, ciekawą  okładkę i dobrej jakości papier. Poszczególne rozdziały posiadają delikatny wzór graficzny, natomiast tekst uzupełniony jest opowieściami o WS z życia autora, które oprawione są w szarą ramkę. To przerywa monotonię tekstu, gdyż poza tym publikacja nie zawiera żadnych ilustracji. Lektura wymaga uważnego czytania, ponieważ autor opisuje zjawiska i procesy, których nie można doświadczyć fizycznie. Język pisarski jest momentami zawiły i potrzene jest uważne śledzenia tekstu ale nie jest męczący a nawet zabarwiony lekką nutką humoru.

Kirby Surprise posługuje się opisami działającymi na wyobraźnię i przykładami ze swojego życia, które ułatwiają zrozumienie danego tematu. W odmienny sposób podchodzi on do wielu utartych poglądów, praktyk, ścieżek duchowych, ezoterycznych czy religijnych. Swoimi spostrzeżeniami szokuje, intryguje i zaciekawia. Pokazuje, że wydarzenia synchroniczne są wokół nas, jednak my nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia.

Według mnie nie wszystko można przypisać WS jak sugeruje autor. Odziera z mistycyzmu i magii wiele zjawisk m.in istnienie aniołów, duszy, nadprzyrodzonych mocy, oświecenia, wiary, rozwoju duchowego, aury, świadomego śnienia i ukazuje je jako procesy zachodzące wskutek działania synchroniczności. Wiele zjawisk tzw. paranormalnych ma swoje uzasadnienie i dowody na istnienie. To z czym mogę się zgodzić to fakt, że jesteśmy  skomplikowanymi i jednocześnie niezwykłymi organizmami z komputerem pokładowym jakim jest nasz mózg, dzięki któremu możemy stworzyć życie takim jakim chcemy go doświadczać. Jesteśmy w stanie wywołać w swoim życiu zdarzenia, skupiając na nich swoją uwagę. Autor zamieszcza ćwiczenia, które autor opracował, byśmy mogli uświadomić sobie swoją moc i zaczęli postrzegać rzeczywistość w nowy sposób.  By móc w pełni z niego skorzystać, niezbędna jest wiedza, która  „odpowiednio wykorzystana to potęga”

„celem tego wszystkiego jest (…) ukazanie ci twojej wolności, determinacji – a przede wszystkim – możliwości wyboru własnych przekonań.”

Książkę można kupić w sklepie:


Ilość stron: 280
Oprawa: Miękka
Format: 16.5x24.0cm
Rok wydania: 2013

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).