środa, 11 maja 2016

102. - "Recepta na ból"

Jak diagnozować i leczyć chroniczny ból bez interwencji chirurgicznej
Mitchell Yass

            
             
„Masz siłę potrzebną, by sobie pomóc.”

Ból dopada nas w różnych okolicznościach i przysparza nam cierpienia oraz poczucie dyskomfortu. Sprawia, że trudno jest wykonywać najdrobniejsze czynności. Jednym z bardziej dokuczliwych jest ból chroniczny, z powodu którego wiele osób nie może prowadzić normalnego życia. Najczęściej słyszą od lekarzy, że nie można nic więcej zrobić, otrzymują stos leków albo są kierowani na zabiegi lub operacje, które nie polepszają stanu zdrowia. Są przekonani, że muszą z tym żyć do końca życia. Tymczasem wcale tak nie musi być. Przekonuje o tym książka pt. „Recepta na ból”, napisana przez Mitchella Yassa, który podchodzi do bólu w odmienny sposób.

źr. zdjęcia: www.mitchellyass.com
Mitchell Yass pomógł już wielu tysiącom ludzi, którzy szukali pomocy na różne sposoby, by pozbyć się cierpienia – bezskutecznie. Gdy przychodzili do jego gabinetu, okazało się, że najczęstszym problemem była zła diagnoza i niewłaściwie dobrana forma leczenia. Zauważył też, że przyczyna tkwi w osłabieniu mięśni lub w problemach z równowagą. Wystarczyło wzmocnić mięśnie, by usunąć źródło bólu.

„Obecnie przyjęty model leczenia bólu narzuca wąskie granice postępowania, zmuszając chorych do codziennego obcowania z bólem – a wcale nie musi tak być.”

Ból może mieć charakter strukturalny lub mięśniowy. W tym pierwszym przypadku często jest wymagana pomoc chirurgiczna, natomiast z drugim rodzajem możemy poradzić sobie sami. Do zlikwidowania bólu musi być postawiona właściwa diagnoza i odkrycie jego źródła. Jest to podstawowa kwestia, gdyż dzięki temu możemy przejąć kontrolę nad swoim ciałem. Autor przekonuje, że dzięki prostym ćwiczeniom, które zostały przez niego opracowane, można pokonać cierpienie i cieszyć się ponownie sprawnością.

okładka oryginału
Książka powstała dla tych, którzy chcieliby spróbować czegoś nowego a nie tylko być zależnym jedynie od konwencjonalnego leczenia. Jej celem jest nauczenie innych zbierania potrzebnych informacji, by na ich podstawie prawidłowo zinterpretować objawy, dotrzeć do źródła bólu i skutecznie go wyeliminować. Wiedza przedstawiona jest w dwóch częściach i 11 rozdziałach. Została napisana przejrzyście, zrozumiale i opatrzona wieloma czarno – białymi rysunkami oraz zdjęciami.

W części I dr. Yass używa wiele fachowej terminologii związanej z anatomią człowieka, jednak w części II dokładnie opisuje każdy mięsień i jego funkcjonowanie. Na początku nakreśla problem związany z chronicznym bólem i podaje statystyczne dane dotyczące kosztów leczenia, ilości błędnie prowadzonych pacjentów oraz ujawnia działania firm farmaceutycznych, które są nastawione jedynie na zyski. Oprócz kosztów finansowych płacimy cierpieniem fizycznym i utrudnieniami w codziennych działaniach.

Autor skupia się głównie na rynku amerykańskim lecz problem dotyczy ludzi na całym świecie. Przedstawia swoje podejście do pacjenta, sposób diagnozowania, obserwacji i wniosków. Poznajemy jego drogę życiową, która zaprocentowała powstaniem terapii, którą nazwał „Metodą Yassa”. Opiera się ona na uważnej obserwacji ciała, analizie objawów i ogólnego stanu zdrowia. Służą temu m.in. badania kliniczne, których autor używa w swojej praktyce. Są to techniki, które wzajemnie się uzupełniają, dają pełny obraz problemu i pomagają zrozumieć skąd bierze się ból, dlaczego cierpimy i co zrobić, by poczuć się lepiej. Do stworzenia całościowego obrazu służą: badanie zakresu ruchu, mięśni, gibkości, badanie za pomocą palpacji, oceny poruszania się, analizy postawy i badanie równowagi. 

W części drugiej poznajemy praktyczną stronę „Metody Yassa”. W siedmiu rozdziałach zostały opisane szczegółowo różne obszary naszego ciała: szyja, środkowa część pleców, odcinek lędźwiowy kręgosłupa, pośladki, kolanom, barki, biodra i pachwiny. Każdy z nich zaczyna się rysunkiem przedstawiającym budowę danego organu i zawiera instrukcje dotyczące przeprowadzania badań, które zostały opisane w części pierwszej. Autor podpowiada na co zwrócić uwagę i wskazuje co może być przyczyną bólu, jakie części ciała mogą go wywoływać i w jaki sposób możemy sobie pomóc. 

Uzupełnieniem wiedzy są zestawy ćwiczeń, zamieszczone w dodatku na końcu książki, które mają na celu złagodzić ból o podłożu mięśniowym i są one ważną częścią programu Yassa. Każde z nich ma swój etap początkowy i końcowy, instrukcje wykonania i porady dotyczące określenia intensywności i częstotliwości ich wykonania. 

Nie każdy ból możemy wyleczyć stosując trening siłowy, gdyż wskazówki autora dotyczą jedynie bólów mięśniowych. Są one częstą dolegliwością, gdyż każdego dnia wykonujemy szereg różnych czynności, które wymagają uruchomienia dużej grupy mięśni. Zdarza się, że źle postawimy nogę, wielokrotnie pokonujemy jakieś przeszkody, wchodzimy i schodzimy po schodach, wstajemy, siadamy czy dźwigamy ciężar. To może spowodować osłabienie, naciągnięcie mięśni lub zaburzenia równowagi. 

Poradnik dr Yassa pomaga przyjrzeć się bólowi z bliska, rozpoznać jego przyczynę i pozbyć się go bez leków, środków przeciwbólowych czy zabiegów. Jest świetnym źródłem informacji o naszym ciele, jego budowie i funkcjonowaniu. Dzięki wskazówkom autora uczymy się patrzeć na cierpienie w nowy sposób. Pokazuje, że nie musimy być zdani jedynie na leczenie proponowane nam przez medycynę konwencjonalną, lecz możemy wziąć sprawy w swoje ręce i uwolnić się od cierpienia, słuchając swojego ciała.

Książkę można kupić w sklepie: 

Wydanie: I 
Rok wydania polskiego: 2016 
Rok wydania amerykańskiego: 2015 
Ilość stron: 264 
Wymiary: 16.5 x 23.5 cm 
Oprawa: miękka ze skrzydełkami 
Redaktor prowadzący: Małgorzata Święcicka 
Redakcja: Monika Pruska 
Tłumaczenie: Grzegorz Ciecieląg 
Korekta: Aneta Baranowska 
Projekt okładki: Łukasz Werpachowski 
Tytuł oryginalny: The pain cure Rx. The Yass method for diagnosing and resolving chronic pain 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).