niedziela, 29 grudnia 2013

38. Uzdrawianie Holistyczne


Uzdrawianie Holistyczne
Technika Nadi dla Ciała i Umysłu
Billy Roberts

Dobre samopoczucie, kondycja, sprawność, doskonałe zdrowie jest marzeniem wielu. Gdy czujemy się źle, nękają nas różne dolegliwości i schorzenia, chcielibyśmy w jakiś cudowny sposób przywrócić ciału świeżość i harmonię. W ostatnich latach temat zdrowia jest coraz bardziej popularny. Do tej pory poznałam wiele różnych technik uzdrawiania i sądziłam, że nic nowego w tym temacie się nie dowiem. Tymczasem wpadła mi w ręce książka Billy’ego Roberts’a pt.” Uzdrawianie holistyczne”, opisująca technikę Nadi, o której do tej pory nie słyszałam.

Wg. Wikipedii Nadi oznacza  „dosł. kanał, naczynie, żyła, arteria, także nerw” – składnik ciała pranicznego w hinduizmie, subtelny przewód w pranaśarira, którym przepływa jedna z pran (energii życiowych) człowieka. Jego rolę można porównać do tętnicy transportującej krew w ciele fizycznym (sthulaśarira). Proces oczyszczania kanalików nadi nosi nazwę nadiśodhana”.

Przez nasz organizm przebiega sieć takich energetycznych kanałów, przez które płynie energia życiowa zwana Praną. Prana to w ujęciu ezoterycznym – cała energia Wszechświata. Ważne, by przepływała ona harmonijnie i bez zakłóceń, gdyż jest ona istotna dla zachowania dobrego stanu zdrowia a tym samym naszego życia. W momencie, gdy jest jej przepływ jest niezrównoważony, tworzą się blokady energetyczne i pojawiają się problemy zdrowotne w postaci różnych dolegliwości i chorób.  Nadi wyglądają jak żyły i pomagają głównym kanałom energetycznym –meridianom – rozprowadzać pranę po całym ciele. 

Istnieją trzy główne kanały Nadi:
  • Sushumna – kanał środkowy
  • Pingalanadi – kanał kontrolujący lewą stronę mózgu, to męska energia
  • Ida – kanał kontrolujący prawą stronę mózgu, to energia żeńska

Nadi Pingalanadi i Ida oplatają  kanał środkowy i przecinają się wzajemnie, przesyłając energię praniczną z czakr do poszczególnych narządów organizmu’

źródło zdjęcia: www.billyroberts.co.uk
Billy Roberts w swojej książce przedstawia program opracowany przez siebie, który oparty jest na jego doświadczeniach. Od dziecka chorował na ciężkie schorzenia płuc i oskrzeli, co uniemożliwiało mu normalne funkcjonowanie a lekarze nie umieli mu zbytnio pomóc  poza łagodzeniem objawów. Zaczął więc własne poszukiwania już jako nastolatek. Eksperymentował, próbował rożnych metod, czytał wiele książek. Historię jego zmagania z chorobą i biografię poznajemy na początku książki. Opisuje on swoją drogę, która doprowadziła go na ścieżkę, którą kroczy obecnie. W efekcie swoich doświadczeń opracował metodę uzdrawiania, która ma na względzie holistyczne podejście do człowieka. Technika Nadi bierze to program, który ma na celu pobudzenie prany, by zrównoważyć ją na wszystkich poziomach. Poprzez masowanie i uciskanie punktów znajdujących się na kanałach nadi, przy wsparciu innych technik, możemy uzdrowić nasz organizm zarówno z fizycznych dolegliwości jak i mentalnych blokad, osiągając stan oczyszczenia , pozytywnym postrzeganiem rzeczywistości i dobrym samopoczuciem.

W książce zamieszczone zostały 52 techniki Nadi, których chronologiczny spis znajdziemy na początku. Dzięki temu można łatwo znaleźć odpowiednie ćwiczenia i informacje. To zbiór różnych metod pracy z umysłem, afirmacjami, wizualizacjami, systemem czakr, ciałami subtelnymi. Poszczególne techniki są dokładnie opisane, uzupełnione ilustracjami, poradami, wskazówkami i sugestiami ich modyfikowania oraz zastosowania. Poradnik jest napisany w bardzo przystępny i uporządkowany sposób. Wiedza została zawarta w 6 rozdziałach, ułożona logicznie i przejrzyście. Niektóre ćwiczenia wykonywałam w trakcie czytania, gdyż nie wymagały dodatkowych przygotowań. Okazały się skuteczne. W znalezieniu odpowiednich punktów do stymulacji pomocne są szkice nadi naniesione na uproszczony rysunek człowieka. Są one tak opracowane, że możemy je stosować zgodnie ze swoimi potrzebami, wybierając te, które są nam aktualnie potrzebne.

Metoda Nandi jest wszechstronna i z pozoru tylko może przypominać inne sposoby uzdrawiania. Autor jednak podszedł do nich w nowy sposób, jak sam określa: „stanowi ona eklektyczny zbiór metod”. Bierze pod uwagę nie tylko nasze zdrowie ale także kondycję naszej planety. Ma ona również sieć kanałów, przez które jest przesyłana energia do jądra ziemi. Subtelne energie Ziemi rezonują z nadi naszego ciała, dzięki temu jest podtrzymywany związek z naszą Matką Ziemią.

W równoważeniu i uzdrawianiu ważne jest także odżywianie, dlatego temu zagadnieniu poświęcony jest osobny rozdział, w którym oprócz walorów zdrowotnych, uwzględnione są kolory potraw, które spożywamy.  Żona Billy’ego – Dolly interesuje się wpływem odżywiania na zdrowie. W ostatnim rozdziale przekazuje nam swoją wiedzę na ten temat, przedstawiając elementy zbilansowanej diety, czym się kierować w jej układaniu, na co zwrócić uwagę. Aneks zawiera opis kolorów dla poszczególnych czakr i odpowiednie produkty, które mają pozytywny wpływ na ośrodki energetyczne oraz czakralne zupy i przykładowe potrawy dające pozytywne efekty dla naszego zdrowia.

Książka wnosi wiele ciekawych informacji korzystnych dla naszego samopoczucia. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wiele czynników ma na to wpływ. Uświadamia i uczy jak wspomagać swój organizm w sposób naturalny. Przeznaczona zarówno do samouzdrawiania jak i pomocy innym. Według mnie jest to interesująca pozycja wydawnicza na naszym rynku uzmysławiająca czym jest holistyczne uzdrawianie i jak praktycznie zastosować je dla poprawy nie tylko zdrowia ale także życia.

„Technika Nadi to jedyna w swoim rodzaju i bardzo łatwy do opanowania system, który stworzyłem przede wszystkim po to, aby pobudzać rozwój świadomości, dopóki nie zdamy sobie sprawy z tego, że nasza planeta, Wszechświat i ludzka świadomość są tak naprawdę jednością oraz, że postrzegana przez nas zewnętrzna rzeczywistość  jest czymś nietrwałym i iluzorycznym.”

 Książkę można kupić w sklepie:Oprawa           Miękka ze skrzydełkami
Liczba stron    256
Format            A5
Rok wydania  2013

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze sa mile widziane, lecz proszę o podpisywanie ich, chociazby imieniem. Anonimowe wpisy o charakterze spamu bedą usuwane. Dziękuję za odwiedziny i zapraszam ponownie :).